Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023
Stavební veletrh Brno
Cihly, nebo dřevo? Dřevostavba je rychlejší a přináší úspory, proto si získává stále více příznivců
Podíl dřevostaveb na nové výstavbě rodinných
domů u nás neustále mírně roste, dnes dosahuje už přibližně 16 procent. Co je
na dřevostavbách nejatraktivnější a proč se stále častěji prosazují i ve
veřejném sektoru, nám na veletrhu vysvětlila ředitelka Asociace dodavatelů
montovaných domů Lenka Trandová.
Jak silně sektor dřevostaveb zasáhla koronavirová pandemie?
Nijak zásadně. V roce 2020 se ve firmách začala zavádět třeba výroba na směny, aby se lidé tolik nepotkávali, ale situace neměla zásadní dopad na počet staveb. Na podzim 2020 nastal trochu problém na stavebních úřadech, asi o dva měsíce se prodloužilo vyřízení stavebního povolení, což zbrzdilo už nachystané stavby. Ale počet dřevostaveb v roce 2021 bude zhruba stejný jako o rok dříve. Pořád platí, že podíl dřevostaveb z roku na rok mírně roste, teď jsme asi na 16 procentech z celkového počtu novostaveb rodinných domů.
Celé stavebnictví se potýká s nedostatkem materiálů. Jak tento problém pociťuje sektor dřevostaveb?
Problémy s dostupností materiálů a jejich cenami začaly už na konci jara 2021. U produktů ze dřeva šlo o nárůsty až o 200 nebo 300 procent, na podzim ceny trochu spadly a teď se znovu začínají zvedat. Jde třeba o KVH hranoly, OSB desky a další produkty, které se používají v konstrukcích dřevostaveb. Mírně zdražují i další materiály, ale už ne tak skokově, jako to bylo u dřeva. Aktuálně je problém například s polystyrénem nebo s ocelí, kterou používáme na spojovací materiál.
Zájem lidí o dřevostavby stále roste, je to kvůli ceně?
Dřevostavba není levnější, ale její výstavba je rychlejší, stavba zabere menší plochu díky menším tloušťkám stěn a hlavně se může do budoucna počítat s úsporami energií. U kvalitní dřevostavby jsou v počátku náklady vyšší než u stavby zděné, ale provoz bude levnější, protože její stěna je tepelně daleko úspornější. V rostoucím zájmu klientů se projevuje i to, že jde o využívání dřeva jako obnovitelné suroviny. Ale největším argumentem pro dřevostavby zůstává rychlost. U certifikovaných firem to od dokončení základové desky do okamžiku, kdy se lidé mohou stěhovat, trvá tři, maximálně čtyři měsíce.
Vidíte na českém trhu potenciál dalšího růstu?
Je pořád obrovský, protože z našich výrobních firem neodjeli žádní ukrajinští pracovníci, dlouhodobě tam ani nejsou. Máme velký podíl automatizace a prefabrikace, takže u dřevostaveb nechybí ruce, které by stavěly. Lidé ve firmách pracují celoročně, a pokud bude materiál, bude se stavět dál. Věřím, že v dalších letech se poměr mezi zděnými stavbami a dřevostavbami bude výrazně proměňovat. Pro klienta je totiž důležitá záruka termínu dodání a také toho, že mu dům postaví tak, jak je navržen.
Rychlost výstavby znamená i to, že se příliš nezmění ceny materiálu.
Přesně tak. Nakoupí si materiál v aktuálních cenách a nemusí ho zajímat, jak ceny vyrostou za další půlrok, protože to už bude bydlet. Materiály zdražují všem, ale výhodou dřevostaveb je rychlost výstavby daná prefabrikací. Většina výrobního procesu probíhá ve výrobní hale a na stavbu už jede stěna, která má vsazená okna, dveře, elektriku, vodu, hotovou fasádu. Na místě se to jen smontuje. Jak mi teď řekl jeden pán, je to takové lego pro dospělé.
Prosazují se dřevostavby i ve veřejném sektoru?
Stále častěji, staví se tak mateřské školy, školy i bytovky. Rychlost výstavby je důležitá i pro starosty. Typický příklad – na konci května se školka zavře a díky dřevostavbě jsou schopni postavit novou nebo přidat nástavbu tak, aby v září mohly jít děti do školy. To s jinou technologií není možné. S tématem Green Deal je dnes ve veřejném sektoru velmi aktuální také úspora energií a energetická soběstačnost.
Z realizátorů dřevostaveb v Brně vystavují například společnosti ATRIUM, DOMY D.N.E.S nebo VESPER HOMES.
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem