Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023
Stavební veletrh Brno
Ekologicky úsporná řešení se vyplatí, nejvíc táhne fotovoltaika a výměna tepelných zdrojů
Zájem
o příspěvky z programu Nová zelená úsporám s novým programovým
obdobím výrazně vzrostl. Na co všechno lze žádat o dotace, jak při tom
postupovat a na co si dát pozor, na Stavebním veletrhu Brno vysvětlují prezentace
Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
Od loňského října, kdy začaly platit podmínky nového programového období, jsou krajská pracoviště SFŽP zavalena dotazy. Program Nová zelená úsporám (NZÚ) se rozšířil o nové oblasti a celková výše dotace se v mnoha případech oproti předchozímu období zdvojnásobila. O veletržní přednášky „Jak na úsporné bydlení“ je proto velký zájem. Posluchači se na nich přehledně seznamují s různými možnostmi, jak při stavbě nebo rekonstrukci investovat do ekologických řešení se státní podporou. O zájmu svědčí i následné dotazy, které často pokračují konzultacemi na veletržním stánku SFŽP.
„Jednoznačně největší zájem je o fotovoltaiku a výměnu tepelných zdrojů,“ informoval přednášející Zbyněk Drbal, ředitel odboru řízení Národních programů SFŽP. Instalační firmy jsou podle něj zahlcené a situace se zřejmě v nejbližší době nezlepší, protože kvůli rostoucím cenám energií poptávka dál poroste. Nově se v rámci NZÚ žádá třeba o dotaci na využití dešťové vody nebo na tepelná čerpadla pro ohřev vody. Program přispívá také na přípravu a realizaci opatření, konkrétně třeba na zpracování projektu, energetické zhodnocení nebo měření průchodnosti obálky stavby. Novinkou je i příspěvek na e-mobilitu, na jeden dobíjecí bod pro elektromobily může rodinný dům získat dotaci 30 tisíc korun a bytový dům dokonce 45 tisíc. Bytové domy mohou žádat třeba i o dotaci na výsadbu stromů na svém pozemku nebo o příspěvek na eliminaci tepelných mostů při rekonstrukcích balkonů či lodžií. Oproti minulému období se změnila i administrativa. Žádosti lze podávat výhradně elektronicky, a to před realizací, v jejím průběhu, po realizaci nebo postupně. Na webových stránkách NZÚ je nově k dispozici jednoduchý nástroj pro výpočet dotace a přínosů opatření včetně posouzení návratnosti. Zájemci o dotaci zde najdou rovněž seznam zaregistrovaných výrobků a technologií, který Zbyněk Drbal doporučuje využít, protože pak už není v žádosti nutné k výrobkům nic dokládat.
Při žádosti o dotaci z programu NZÚ je důležité vše si důkladně promyslet a poradit se odborníky, aby investice měla smysl a co nejvíce se odrazila se v následných úsporách. „Žadatelé by si měli záměr promyslet dopředu a zkusit nakombinovat různá opaření tak, aby dosáhli na bonus. K poradě s odborníkem je spousta lidí nedůvěřivých, ale zbytečně. Situace se změnila a firmy, které dělají třeba fotovoltaiku nebo výměnu zdrojů, nabízejí kvalitní poradenství,“ říká Zbyněk Drbal. Třeba při investici do zateplení je podle něj dobré poradit se s energetickým specialistou. „Ten navrhne opatření tak, aby měla ekonomický smysl, a zbytečně se nedávala třeba silnější izolace,“ vysvětlil specialista ze SFŽP.
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem