Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023
Stavební veletrh Brno
Tereza Sigmundová: Festival architektury je tady na správném místě
Co překvapilo vystavovatele 3D tisku?
Do čeho dnes v rámci stavebnictví dostupně investovat? A proč nebyla výstava
TINY HOUSES ještě větší, ale možná bude za rok? Čtěte rozhovor s ředitelkou
Festivalu architektury Terezou Sigmundovou.
Potřetí se Festival architektury koná v rámci Stavebního veletrhu Brno, resp. souběžně s ním. Byl letošní ročník něčím výjimečný?
Jednoznačně tím, že má svoje specifické téma, kterým je malometrážní bydlení a po odborné stránce budoucnost stavebnictví v podobě 3D tisku a využití robotiky. Tím jsme se posunuli od minulých ročníků a zároveň jdeme lépe s dobou. Dnes není vhodný čas na to, abychom někoho přemlouvali, aby si kupovat cihly a stavěl. Pokles trhu je pro investory do bydlení zásadní. Proto jsme se soustředili na rekreační oblast, kde naopak jsou tiny houses a glampingové moduly, potažmo menší modulární bydlení, cestou, jak lze v rámci oboru stavebnictví dostupně investovat.
Byla to správná volba?
Určitě ano. Dodavatelé a výrobci modulárních domečků si moc pochvalují hojnou účast návštěvníků. U většiny je dokonce naprosto nad očekávání. Od začátku otevírací doby až do večerních hodin se nezastaví a na domečky dnes stojí fronty až ven, tito vystavovatelé jsou nadšeni. Sobotní účast je i nad mé očekávání. Jsem ráda, že se povedlo dostat sem tolik lidí.
Nestálo by za to zopakovat tohle téma i příští rok, když je tak úspěšné?
Vždycky se snažíme soustředit na trend, který právě je, a letos se nám to povedlo mimořádně dobře. Asi i díky spolupráci s kolegyněmi, které připravují MOBITEX a vzali si téma malometrážního bydlení za své, takže jsme se příjemně doplnili. To nám myslím pomohlo i v rámci marketingové kampaně.
Jestli to zopakujeme… Teď bych vám řekla, že určitě ano! Ale doba se tak rychle proměňuje, že se věci za půl roku možná posunou zase úplně jinam. Ale pokud nepřijde nic zásadního, tím myslím žádná válka nebo šílená pandemie, v ročním výhledu se na trhu s nemovitostmi asi nic nezmění. Tím pádem pořád budeme v kleštích jak po stránce hypotečního trhu, tak po stránce cenové dostupnosti bytů. Dá se předpokládat, že si tohle téma podržíme i na příští ročník, kdy bychom ho možná ještě rozvinuli víc do podrobna.
Tedy i s více vystavovateli?
Nabídka těchto domečků je určitě širší, než jsme ukázali. V průběhu posledních dvou měsíců se nám odhlásilo asi pět jejich vystavovatelů – ne z důvodu, že by si to rozmysleli, ale protože jejich výrobní kapacita je v řádu jednotek za rok. Když se domeček prodal před výstavou, neměli za něj plnohodnotnou náhradu. Také jsme začínali s jejich oslovováním čtyři nebo pět měsíců před akcí, což je na ně krátká doba, je potřeba jim to říct ve větším předstihu. Mělo to trošku organický průběh, ale všichni s větší výrobní kapacitou byli schopni svůj výrobek vystavit a myslím si, že dnes jsou moc spokojeni.
Jak mezi účastníky festivalu rezonovalo téma budoucnost stavitelství?
Jsem hrozně překvapená zájmem veřejnosti o robotický 3D tisk, protože to je technologie i pro odbornou veřejnost velmi špatně uchopitelná. Zatím se ve stavební praxi nepoužívá, spíš jen pro výrobu mobiliáře, ale nejsou funkční aplikace přímo ve stavbách. Myslím, že tato akce to může změnit, protože máme od vystavovatelů zpětnou vazbu, že je lidé oslovují přímo s konkrétními projekty. Ptají se, jestli by na ně tato technologie byla vhodná a jestli je možné to realizovat. Vystavovatelé 3D tisku takový zájem ani nečekali.
Robotika a její využití ve stavebnictví se prezentovala formou přednášek, protože firmy jsou dnes často v cílové rovince uvádění technologie na trh a nemohli ji ukázat jako hotovou věc.
Jste spokojená s účastí na festivalu?
Jsem velmi potěšena sobotní účastí, kdy se program otevřel pro širokou veřejnost. Co se týká odborné veřejnosti, tam byla účast dobrá, nicméně umím si představit, že odborníků přijde více. Vnímám to jako výzvu pro sebe, protože komunikaci s nimi je třeba vést na osobní úrovni. Stavebnictví je složitý obor a odborníci potřebují velkou motivaci, aby vyšli ze své každodenní rutiny. Dnes se bavíme o revoluci ve stavebnictví a ti lidé začínají prakticky od nuly, učí se všem digitálním procesům a je to pro ně něco naprosto nového. Do stavebnictví vstupuje IT, což od nich vyžaduje velké odhodlání, energii a motivaci. Není to o jedné přednášce, ale je to celá nová kapitola, která vyžaduje spoustu sebevzdělání do dalších let.
Která témata letos táhla nejvíc?
Jednoznačně modularita. Od vystavovatelů vím, že se tady objevila i spousta starostů, kteří se o ni zajímali. Z přednášek na pódiu byl největší zájem o problematiku legislativy týkající se umísťování modulárních staveb, protože tomu lidé příliš nerozumějí. Nevědí, jaké kroky podniknout, aby si domeček mohli umístit, a jestli je to skutečně tak jednoduché. Dnes můžete domeček do 25 m2 umístit bez ohlášení a stavebního povolení, stačí komunikovat na obci, jestli tam v rámci územního plánu není nějaká směrnice, která by to zakazovala. V novém stavebním zákoně se má velikost stavby bez ohlášení zvětšit až na 40 m2, jak zde zaznělo právě v dnešní přednášce.
Jak hodnotíte spolupráci s Veletrhy Brno?
Nedokážu si představit prostředí, ve kterém by se naše akce dala zorganizovat s takovým supportem, jaký máme ze strany Veletrhů Brno. Vyřešili nám všechno od elektřiny přes výstavbu, expozici a tak dál, spolupráce byla vynikající. Festival je tady na správném místě.
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vybíráme z firem