TECHAGRO
7.-11.4. 2024
Mezinárodní veletrh zemědělské techniky
Dřevorubecká show přilákala davy diváků
V prvních třech dnech veletrhu SILVA REGINA mohli návštěvníci na živo obdivovat dovednosti českých dřevorubců s oboustrannou sekerou a ruční i motorovou pilou. Nekomerční show se konala na travnaté ploše mezi pavilony M a Y a u diváků měla velký úspěch.
Již v neděli zde začalo Dřevosochání. Po tři dny tvořili přímo před očima návštěvníků tři dřevosochaři – mistři motorové pily Radek Pluháček z Bystřice pod Hostýnem, Ladislav Sedláček z Bzence a Hubert Barták z Osečné u Mimoně. Ze dřeva borovice vejmutovky postupně vznikly sochy čápa, laně, stylizovaného brněnského draka a navíc i stolička v podobě zubu, které budou ve středu vydraženy v aukci v pavilonu Z. Zároveň mohli návštěvníci „v přímém přenosu“ sledovat stavbu loveckého posedu o rozměrech 5 x 2,5 x 2.5 metru. Za použití akumulátorové motorové pily se stavbu podařilo zvládnout ve dvou lidech za jeden a půl dne.
V pondělí zde jako doprovodný program veletrhu proběhl kvalifikační závod Českého poháru v hodu oboustrannou sekerou – Česká sekera 2014. V konkurenci devíti soutěžících zvítězil favorizovaný František Vitásek z Javorníka. Soutěž v hodu oboustrannou sekerou je oblíbená dřevorubecká disciplína, kterou zvládnou muži i ženy. Vlastní soutěž spočívá v hodu oboustranné sekery oběma rukama na střed terče vzdálený od nohou soutěžícího minimálně 6,1 metru. Sekera se při hodu otočí o jednu otáčku a zasekne se do terče se středem ve výši 1,5 metru nad zemí. Na dřevorubeckých soutěžích má sekera hmotnost minimálně1134 g, délku topůrka nejméně 610 mm a maximální délku ostří 152 mm. Česká sekera 2014 je seriálem šesti kvalifikačních závodů konaných během roku na různých místech České republiky a finálového klání, které proběhne 30. srpna v Českých Budějovicích.
Na kvalifikační závod Českého poháru navázala v úterý dřevorubecká soutěž pro studenty středních lesnických škol a učilišť. Zapojilo se do ní sedm dvoučlenných týmů, které soutěžily jednak v házení oboustrannou sekerou a pak v řezání klasickou ruční pilou břichatkou na čas. Vítězem se stala Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek.
„Naše dřevorubecká show je obdobou akcí obvyklých na zahraničních výstavách tohoto formátu, ale s tím rozdílem, že u nás není komerční. Smyslem je propagace dovedností a šikovnosti s motorovou pilou stejně jako schopnosti dívat se do dřeva a vytvořit z něj určitou estetickou hodnotu, která může sloužit jako zajímavý interiérový doplněk. V sochách je ukryto nejen řemeslo, ale i umělecké cítění. Účel propagace byl určitě splněn, takže jsem spokojen,“ hodnotí výsledek třídenní show Jiři Vorlíček, organizátor dřevorubeckého doprovodného programu veletrhu SILVA REGINA. „Počasí nám letos vyšlo a všechno se podařilo podle plánu. Když tady vrčely pily a něco se tvořilo, samozřejmě to přitahovalo pozornost. V neděli, kdy byla historická návštěvnost, byl nápor lidí až nezvládnutelný. Rád bych také poděkoval společnosti Veletrhy Brno, která nám letos vyšla maximálně vstříc,“ dodává.
Jiří Vorlíček je současně provozovatelem Dřevorubeckého muzea na zámku v Ratajích nad Sázavou. Z jeho exponátů přivezl na letošní veletrh SILVA REGINA devatenáct historických pil, které si můžete prohlédnout v pavilonu Z.