TECHAGRO
7.-11.4. 2024
Mezinárodní veletrh zemědělské techniky
Firma Pilous opět s novinkami i po dvaceti letech
Již tradičně se na veletrzích TECHAGRO a SILVA REGINA před pavilonem P prezentuje firma Pilous-pásové pily, spol. s r.o. řadu novinek. Jde o modelovou řadu CTR, která představuje nejmodernější trendy v konstrukci pásových pil se zvláštním důrazem na maximální přesnost a dlouhodobou živostnost stroje při minimálních vynaložených nákladech. Jedná se o nejširší typovou řadu ve světě.
„Například pásová pila CTR 750 má zvětšenou a zesílenou verzi proti minulému modelu CTR 520, což umožňuje zpracování kmenů až do průměru 75 cm. Konstruktéři ji vybavili bimetalovým pilovým pásem na kov, ale o třídu vyšší velikosti než měl původní model. Pás má rozměry 34x1,1 mm a v kombinaci s výkonným motorem 5,5 kW si poradí i s kmeny velkých průměrů,“ řekl obchodní manažer firmy Petr Svadbík. Stroj má manuální posuv do řezu a zpět. Výškové nastavení se provádí ruční klikou s nastavitelnou stupnicí. Výhodou je, že mimo bimetalového pásu na kov lze použít i pilové pásy na dřevo 35x0,9 nebo 35x1 mm. Model CTR 750E je navíc vybaven strojním posuvem do řezu a zpět s plynulou regulací rychlosti. To výrazně zvyšuje komfort obsluhy stroje i jeho celkovou produktivitu. Posuv zajišťuje elektromotor se šnekovou převodovkou řízený frekvenčním měničem. Rychlost pojezdu se mění jednoduše otáčením kolečka potenciometru na ovládacím panelu. Výškové nastavení se provádí ruční klikou s nastavitelnou stupnicí.
Zájem je v expozici o nejmenší stroj kmenovou pásovou pilu CTR 520, který je určen pro rodinné farmy, stopařské provozy nebo malé pilnice. Jako první na světě využívá pila nástroj – bimetalový pilový pás, který se standardně používá na standardních pilách na kov. „To přináší řadu výhod. Jde o jednoduchou obsluhu stroje, stejný pilový pás řeže bez úprav zubů (broušení, rozvod zubů) všechny druhy dřeva, dále má stroj maximální přesnost řezu jako u profesionálních strojů, odpadá zdlouhavé a technicky náročné broušení a rozvádění zubů a ke stroji není potřeba pořizovat brusku pilových pásů a zařízení na rozvod zubů,“ upřesnil Svadbík. Proto každý člověk bez jakýchkoliv zkušeností může okamžitě řezat dřevo v profesionální kvalitě. Celkový příkon stroje 4 kW zaručuje nízké provozní náklady a snadné připojení k síti. Stroj má manuální posuv do řezu a zpět. Nejnovější model CTR 520 GX je osazen profesionálním benzinovým motorem Honda o výkonu 8,7 kW, což umožňuje bezproblémové zpracování velkých průměrů kmene. Z důvodů vyšší váhy a vibracím benzinového motoru firma zesílila konstrukci pojezdového mostu a ramene pilového pásu.
Stroje řady CTR jsou koncipovány originálním stavebnicovým způsobem, který umožňuje snadnou výměnu nebo nastavení všech hlavních technologických uzlů a jejich jednotlivých částí. Z dlouhodobého hlediska užívání stroje to výrazným způsobem snižuje náklady na údržbu a také zkracuje servisní časy a snižuje doby odstávek ve výrobě. Základem každého stroje jsou stabilní pojezdové sekce, které jsou u všech těchto typů dostatečně dimenzované i pro udávané maximální průměry zpracované kulatiny a počítají s mnohdy velmi tvrdými provozními podmínkami. Délka řezu je variabilní, podle počtu instalovaných pojezdových sekcí.
Firma PILOUS vznikla v roce 1994, kdy současně uvedla na trh první typ pásové pily na kov ARG 230, kterou majitelé sami montovali ve vypůjčené garáži. Stroj, který se v té době se vyznačoval velmi moderní koncepcí, byl vystaven téhož roku na MSV v Brně. V roce 1997 firma PILOUS rozšířila svůj výrobní program o stroje na zpracování dřeva - kmenové pásové pily. Na trh byla uvedena první kmenová pásová pila, která svojí progresivní konstrukcí ihned zaznamenala ohromný úspěch. Od té doby i divize výroby pásových pil pro zpracování dřeva prošla velmi rychlým vývojem. Dnešní široký výrobní program kmenových pásových pil patří mezi absolutní světovou špičku, a to jak v kvalitě, tak v počtu vyráběných typů a celkové produkci. Výrobky firmy PILOUS jsou přibližně z 90 procent exportovány do zhruba 50 zemí všech kontinentů. Kmenové pásové pily na dřevo kromě náročných trhů v Evropě pracují spolehlivě i v krutých mrazech Sibiře, kde teploty dosahují více než -40 stupňů Celsia, nebo v extrémních podmínkách Afriky, Jižní Ameriky či Asie.