Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Když pozemky hlídá nejmodernější technika shora

 

Pokud se mluví o tom, že do zemědělství dorazil trend Zemědělství 4.0 a tápete, co by to mohlo znamenat, tak v expozici společnosti Survia vám to dojde.

Přestože pole a plodiny jsou v tomto projektu to nejdůležitější, tak ochrannou ruku nad nimi drží právě nejmodernější technologie.

Společnost totiž pomocí dronů, snímkování speciálními kamerami, autorsky vytvořenými počítačovými programy a následnou podrobnou číselnou analýzou dovede ohlídat celou úrodu na tisícovkách hektarů denně. A vy na ona pole vůbec fyzicky nemusíte ani vkročit. Za svůj projekt získala společnost cenu GRAND PRIX Techagro.

Díky všem datům poznáte, v jaké kondici se porost nacházel třeba před měsícem, týdnem a dnes. Sledujete, zda se vše vyvíjí, jak má, a systém samozřejmě odhalí, kde jsou i slabá místa a bylo by dobré zasáhnout.

„Po nasnímkování multispektrální kamerou vzniknou tak podrobné snímky stavu rostlin a jejich změny, které absolutně není možné lidským okem posoudit. Začali jsme loni spolupracovat s Monsantem a BASFem a sami jsme byli překvapeni, že to bude tak přínosné,“ směje Viktor Setnický, jeden ze dvou jednatelů společnosti Survia, která sídlí v Brně a v Ostrově. Spolu s Petrem Lněničkou se k zemědělskému oboru dopracovali spíš náhodou. „Po skončení studia na brněnské VUT jsme se začali věnovat sběru dat bezpilotními prostředky. Původně jsme to dělali pro geodeticko-průzkumné účely. A přitom jsme přišli na to, že systém má velké uplatnění pro zemědělství. Takže jsme se začali vzdělávat v tomto oboru, spolupracujeme s panem Vojtěchem Lukasem z MENDELU a došli jsme do fáze, že máme produkty, které dávají smysl. Zejména pro polní pokusy mají velké uplatnění,“ vysvětluje Setnický.

Jejich klient získá jedinečné podklady pro analýzu každého políčka, to znamená – číselné vyjádření účinnosti (herbicidů, fungicidů, insekticidů, růstových stimulantů, odrůdových pokusů atd.), indexové mapy porostu a ortofoto mapu. To vše v tak vysokém rozlišení, že opravdu odpadá nutnost fyzicky vstupovat na pozemek s tím, že výsledky jsou prezentovány naprosto exaktně a interaktivně ve webovém portálu. „Podle toho co víme, nic podobného nikdo v Evropě nedělá,“ poznamenal Setnický.

Nesmíme zapomenout ani na uplatnění v zemědělské praxi při tvoření aplikačních map pro variabilní aplikace. Survia poskytne klientovi servis od A do Z, rozhodně si člověk nemusí dron ani kamery pořizovat. „My to odlétáme, zpracujeme, je za tím velká věda a člověk musí vědět, co má dělat. Snažíme se firmy nezatěžovat technikou navíc. Dostanou od nás výsledky na klíč,“ říká jednatel.

To, jak často se dron nad polnosti vznese, vzejde z debaty s agronomem, bez debaty je ale nejlepší pro ucelený obraz periodické snímkování. „Je dobré pole nasnímat před hnojením, porovnat, kde jsou rozdíly, vytvořit aplikační mapy. Využíváme i off line mapy, to znamená družicové snímky z předešlých let. Následná ucelená aplikační mapa „teče“ do traktoru,“ popisuje Viktor Setnický.

Traktory podle jejich dat jezdí po polích už druhou sezonu, Survia se pomalu dostává do povědomí, prezentace na Techagru jim má také pomoci. „Je to nová moderní věc, která se musí konzervativnějším zemědělcům pořádně představit. Musíme mít za sebou dobré výsledky, abychom agronomy přesvědčili, že jim naše data budou k velkému užitku,“ líčí strategii jednatel s tím, že jejich analýzy mohou pomoci velkým agropodnikům i malému biofarmáři. Ne vždy se totiž po jejich průzkumu řeší hnojení. Velmi účinná jsou data v boji se suchem: „Pomocí speciální kamery dovedeme vysledovat, že nějaká část porostu je vystresovaná. Máme k dispozici i termokameru, kterou dovedeme určit hydrataci. Možné je také instalovat do terénu naše chytré online meteostanice od Barani Design. Těmito prostředky si pak dovedeme potvrdit, že problém je v suchu.“ 

Obrovské uplatnění mají technologie také při aplikací glyfosátu při desikaci, tedy extrémních suchu. „Pomocí specifických metod umíme detekovat místa, kde je takový zásah nutný a naopak nepotřebný. Tímto způsobem se dá dospět k úspoře až do 40 procent desikantu, což je hlavně dnes velmi palčivé téma,“ uzavřel Setnický.

 

Datum: 10.4.2018 9:03:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště