TECHAGRO
7.-11.4. 2024
Mezinárodní veletrh zemědělské techniky
KomTeS Chrudim s.r.o. - objektivní hodnocení práce v zemědělství a precizní výpočet obdělané plochy na půdních celcích
Běžná praxe vyhodnocení výkonu v zemědělských podnicích je založena na odhadu obdělané plochy půdního celku. Řidič traktoru nebo jiného zemědělského stroje ze zkušenosti odhadne obdělanou plochu. Je pravdou, že některé novější stroje jsou schopny po připojení moderních zemědělských nářadí vybavených sběrnicí ISOBUS spočítat obdělanou plochu, ale těchto strojů a nářadí je zatím v praxi tak málo, že tyto objektivní údaje nejsou obvykle dostupné. Pokud tedy potřebuje manažer zemědělského podniku zhodnotit výkony jednotlivých řidičů, pak je odkázán pouze na něčí odhad uskutečněné práce. Tento odhad se navíc poměrně špatně dohledává zpětně. Existují sice denní záznamy práce, ale tyto jsou obvykle vedeny v papírové podobě, kterou je nutné složitě dohledávat, nebo jsou v lepším případě pracně přepisovány do zemědělských softwarů. Toto přepisování pak zvyšuje administrativní zatížení. Přitom manažera zemědělského podniku zajímají základní hodnoty, například kolik hektarů jednotliví pracovníci obdělali, kolik času na to potřebovali, kolik spotřebovali pohonných hmot (PHM), jaká je tedy průměrná spotřeba na hektar či motohodinu.
Společnost HI Software Development s.r.o. ve spolupráci se společností KomTeS Chrudim, s.r.o. si proto dala za úkol vytvořit technologii, která by vedoucím pracovníkům v zemědělství dala k dispozici věrohodné a přesné informace o obdělané ploše půdního bloku, o plodině, která se na tomto půdním bloku pěstuje, spotřebovaných pohonných hmotách, výkonech strojů a nářadí použitých k této práci a dalších souvisejících objektivních hodnotách. Řešení v aplikaci WEBDISPEČINK vychází z několika předpokladů. Jednak ze znalosti hranic jednotlivých půdních celků, pro což se standardně využívá geografický informační systém LPIS, ale stejně tak je možné podklady dodat i jinou cestou, například ručním obtažením hranic půdních bloků nad mapou.
Obrázek 1: Půdní bloky v systému Webdispečink
Dále automatická znalost použitého zemědělského nářadí a díky tomu i šíře záběru tohoto nářadí. A v neposlední řadě i čtení telematických dat z vozidel a strojů. Pokud jsou tyto předpoklady naplněny, pak ze znalosti trajektorie na půdním celku a šíře použitého nářadí lze velmi přesně spočítat obdělanou plochu na půdním celku. Výpočet předpokládá překrývání ploch při pracovní činnosti a tyto dvakrát i vícekrát obdělané plochy započítává pouze jednou. Tím se dosahuje významně přesnějších výpočtů obdělané plochy než pouhým násobením ujeté vzdálenosti na půdním celku a šíře záběru zemědělského nářadí. V praxi rozdíl těchto dvou ploch běžně dosahuje cca 30%. Z telematických informací zasílaných GPS jednotkou pak systém doplní informace o spotřebě paliva, otáčkách motoru, motohodinách, stavu PHM v nádrži a případné další údaje.
Společnosti KomTeS Chrudim s.r.o. a HI Software Development s.r.o. tuto technologii úspěšně implementovaly u desítek zákazníků na stovkách zemědělských strojů, a sbíraná data v aplikaci WEBDISPEČINK jsou efektivním nástrojem pro agronomy, stejně tak jako pro vedoucí pracovníky v širším náhledu na hospodaření firmy.
Obrázek 2: Evidence akcí na půdním celku v systému Webdispečink