Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Kulatý stůl o spolupráci českých zemědělců s členskými státy Celní unie

 

Dnes proběhl na brněnském výstavišti v rámci veletrhu TECHAGRO kulatý stůl nazvaný Celní unie – Česká republika, jehož hlavním tématem byla spolupráce se zeměmi Celní unie - Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem v oblasti zemědělství. Vystoupili na něm zástupci institucí zúčastněných zemí, zejména Euroasijské hospodářské komise, českého ministerstva zemědělství, Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu České republiky.

Úvodní vystoupení řečníků nabídla pohled na vývoj českého zemědělství od roku 1989 do současnosti, shrnula dosavadní výhody i nevýhody českých zemědělců spojené se vstupem České republiky do Evropské unie a nastínila, kudy se ubírá vývoj v této oblasti. Náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš – Špalková hovořila o Společné zemědělské politice EU, její historii, současnosti a perspektivách v nadcházejícím programovacím období 2014 až 2020, kdy by měla být evropská zemědělská politika více „zelená“ a postavená na dvou hlavních pilířích, z nichž jeden představuje přímé platby pro zemědělce a opatření na podporu trhu a druhý posiluje rozvoj venkova. Náměstkyně ministra hovořila také  rozpočtu, ve kterém je na sedmileté období alokováno pro evropské zemědělce na 408 miliard Euro, což představuje 37,8 % z celkového rozpočtu EU.

Ředitel odboru agrární politiky Euroasijské hospodářské komise Vasilij Michajlovič Kazakevič připomněl postupný proces ve vývoji vzájemných vztahů zemí Celní unie a hovořil o vyhlídkách na vytvoření společného zemědělského trhu Celní unie a společného hospodářského prostoru. Podotkl, že v těchto dnech probíhají jednání mezi zeměmi, které by měly v květnu 2015 vyústit v podepsání dohody, jenž by měla přinést pozitivní změny v oblasti vzájemného pohybu zboží , kapitálu, služeb a pracovní síly, a to na území, které přestavuje trh se sto miliony spotřebiteli.

Druhá část odborné diskuse byla zaměřena na chov hospodářských zvířat a také na organizaci plemenářské práce mléčných a masných plemen skotu v České republice. Přestože živočišná výroba se u nás výrazně v posledních dvou desetiletích  propadla a současná produkce nedosahuje ani stavu před druhou světovou válkou, věří čeští zemědělci v návrat na výsluní a možnost oživení živočišné výroby, zejména tehdy, podaří-li se podpořit investice a dojednat adekvátní podmínky v rámci Společné zemědělské politiky EU. „České zemědělství má obrovskou tradici. Svoji práci umíme a je tu i šance znovu nastartovat zemědělskou výrobu.  Máme co nabídnout,“ potvrdil u kulatého stolu bývalý prezident Agrární komory ČR Jan  Veleba, který diskusi moderoval.

Datum: 30.3.2014 18:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště