Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

SCHAUMANN ČR s.r.o.

 

HLAVNÍ TÉMA: Travní porosty

GREENSTAR – nový výsev


Speciální travní směsi pro špičkové výsledky: výnosově bohatý travní porost dodává dusíkaté látky, energii a hodnotnou strukturální vlákninu pro rentabilní výrobu mléka.

Travní porosty zaplevelené nebo s převahou nehodnotných trav mohou velmi rychle znamenat ztrátu živin v řádech tisíců korun (tabulka 1). Často se stává, že změnit zastoupení trav pomocí přísevu už není možné. Pokud trávy nehodnotné, velmi konkurenceschopné a s nízkým výnosem získají zastoupení v travním porostu více než 40 až 50 %, je nejlepším řešením nový výsev.

Tab 1: Vliv zaplevelení na hospodárnost travního porostu


výnos z intenzivně využívaného porostu
cíl produkce min. 10 t sušiny/ha
koncentrace energie min. 6,0 MJ NEL/kg sušiny 60.000 MJ NEL/ha
obsah bílkovin min. 170 g NL/kg suš. 1.700 kg NL/ha

situace: 15 % prázdných ploch (= 1 šťovík na m2 nebo jiné plevelné druhy)

NEL/kg suš. NL/kg suš. cíl produkce prázdné plochy snížení výnosu
6,0 MJ 10 t suš./ha 15 % 9.000 MJ NEL/ha
170 g
10 t suš./ha 15 % 255 kg NL/ha

 

Výběr travní směsi

Směsi pro nový výsev je vždy třeba cíleně vybrat! Zohlednit se musí především podmínky oblasti jako je množství srážek, rozdělení srážek během vegetačního období (jarní a letní přísušky), nebezpečí vymrzání a s tím také související intenzita využívání porostu (počet sečí a hnojení).

Tak například na stanovištích s jarním nebo letním přísuškem, se třemi sečemi, nemá příliš smysl vysévat travní směsi s vysokým podílem jílku vytrvalého. Během dvou až tří suchých let totiž z takového místa jílek vymizí. Dnešní paleta kvalitních krmných trav a travních směsí umožňuje najít řešení pro mnohé regionální požadavky.

Jemnolistá kostřava rákosovitá pro stanoviště s proměnlivou vlhkostí

Odrůdy jemnolisté kostřavy rákosovité zařazené do travní směsi GreenStar Struktur jsou z pohledu možných letních nebo jarních přísušků velmi vhodné. Obrázek 1 představuje kořenový systém různých druhů trav. Jemnolistá kostřava rákosovitá je díky svému hlubokému a bohatému kořenovému systému schopná kompenzovat období sucha. Kromě toho je vhodná pro intenzivní využití a velmi dobře snáší organické hnojení. Díky intenzivně rozvinutému kořenovému systému může kostřava velmi dobře přijímat živiny a dosáhne také na živiny v hlubších půdních vrstvách, které jsou pro mělce kořenící druhy trav nedostupné. Graf 1 uvádí, že kvalita a obsah živin nejsou z důvodu těchto pěstitelských předností nijak znevýhodněny.

Rozbor půdy a plán hnojení

Základ pro každý nový výsev představuje rozbor živin v půdě. Toto vyhodnocení dává představu o množství živin, které jsou rostlinám k dispozici, o pH-hodnotě půdy, kde rostliny koření a je rovněž podkladem pro vypracování potřeby hnojení. Především v období klíčení a vzcházení mají některé leguminózy a trávy vysoké požadavky.

Obr. 1: Porovnání kořenových systémů kostřavy rákosovité odolné vůči suchu s často pěstovanými krmnými travami – srha laločnatá a jílek vytrvalý (Kutschera a Lichtenegger, 1982; Renich, 2008)


Termín nového výsevu

Úplně stejně jako jiná osiva i trávy potřebují po vysetí srážky. Trávy citlivě reagují na vyschnutí povrchové vrstvy oseté plochy, v tomto ohledu jsou velmi zranitelné. Nový výsev provedený z tohoto důvodu na časném jaře může u studených a těžkých půd, které se hůře ohřívají, způsobit, že klíčení osiva je velmi pomalé a v porostu převládnou nežádoucí byliny.

Výsev brzy na jaře nebo velmi pozdní výsev na podzim nahrává plevelům. Současně se zvyšuje riziko prvních mrazíků u porostů nově založených až po 1. září. Správný termín výsevu by měl být situován mezi: konec dubna až konec srpna.

Příprava

Podle stanoviště, dostupné mechanizace a eventuálních omezení v obhospodařování se nabízí mnoho způsobů, které zajistí přípravu dobrých podmínek pro vzcházení nového porostu. V zásadě rozlišujeme způsob nového výsevu bez mechanického porušení vrstvy drnu a s porušením této vrstvy.

Pokud vrstvu neporušujeme, jedná se téměř vždy o chemické ošetření (likvidace) původního porostu. U nového výsevu trvalého travního porostu s odstraněním horní vrstvy, bychom měli dbát na to, aby byl tento zásah pouze mělký. Současně osetou plochu uválíme a obě tato opatření poslouží k omezení rizika vyschnutí klíčícího osiva.

Setí

Technika je stejná jako u přísevu. Setí do řádků nebo vyfrézovaných drážek se osvědčilo především na sušších stanovištích. Speciální secí stroje pro travní porost nabízí výhodu setí do řádků s menší roztečí. Pokud není k dispozici žádná odpovídající technika, osvědčilo se „setí do kříže“ s polovičním množstvím osiva pomocí secích strojů na obiloviny.

Důležité je, aby hloubka seťového lůžka nebyla větší než 1,5 cm. Stále se stává, že se travní osivo seje příliš hluboko. Trávy pak nemohou vůbec nebo jen s velkým úsilím vyklíčit. Poznat to můžeme podle nevyrovnaného vzcházení osiva. Důvodem bývá právě nedodržení optimální hloubky setí. V zásadě je uválení nově zaseté plochy pomocí profilovaných válců (cambridge válce) jedním z nejdůležitějších opatření. Většinou nestačí přídavné válce na sečce.

Kontrola nového výsevu

Ani po úspěšném výsevu není ještě práce kolem založení nového porostu hotová. Při výšce porostu cca 15 cm se musí provést odplevelovací seč. Neslouží pouze pro boj s pleveli, ale také pro podporu rychlého zapojení drnu díky odnožování. Pokud se od odplevelovací seče upustí, může se drn rychle zvrhnout. Rovněž ošetření herbicidy může být při vhodné výšce porostu nového výsevu smysluplné. V žádném případě ale v prvním roce nehnojit kejdou!

Příprava na zimu

Optimální výška porostu pro vstup do zimy je 8 až 12 cm. Vyšší porosty mohou mít pod sněhem sklon k poškození plísní sněžnou. Správná výška porostu před zimou snižuje eventuální pomnožení myší, v příliš dlouhém porostu se mohou myši schovat před přirozenými nepřáteli. Jednostranně vysoké dávky dusíku na podzim a příliš málo draslíku nahrává napadení plísní sněžnou.

Shrnutí

V mnoha případech je pouze nový výsev schopen zajistit vysoký výnos travní hmoty. GreenStar Struktur s vybranými odrůdami jemnolisté kostřavy rákosovité nabízí výnosový potenciál, který přesahuje možnosti tradičních směsí. Speciální výhodou jemnolisté kostřavy rákosovité je bohatý, do hloubky sahající, kořenový systém, který zajišťuje optimální příjem živin a v období sucha zabezpečuje příjem vody z hlubších vrstev. Pro hospodárnou mléčnou produkci je tak k dispozici vysoce hodnotné krmivo.

Graf 1: Obsah kvasných kyselin a N-látek (% v suš.) u siláže z GREENSTAR STRUKTUR

Autor: Peter Nörtershäuser

Fotografie - zdroj: SCHAUMANN ČR s.r.o.

 

 

 

Datum: 6.1.2016 11:53:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště