Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Velká včelařská prodejní výstava v pavilonu C

 

Součástí 13. mezinárodního veterinárního veletrhu ANIMAL VETEX je i Velká včelařská prodejní výstava. Letos se oproti minulým letům koná na netradičním místě, kdy vystavovatelé zaplnili celé první patro pavilonu C. „Podle zájmu návštěvníků bude hojná účast,“ soudí během úvodního dopoledne hlavní organizátor výstavy Marek Linger. Na výstavu míří hlavně čeští včelaři, kterých je u nás na 53 000 a kteří se starají zhruba o 640 000 včelstev.


„Výstava nabízí celé spektrum výrobků pro včelaře od základního vybavení, oblečení, veškerého hardwaru, medomety, malé výrobní linky až po finální produkty. Je také místem snad s největší koncentrací světové medoviny,“ dodává Marek Linger s tím, že v Brně se prezentuje například vítězná medovina z předloňského ročníku Apimondie, prestižního kongresu v  ukrajinském hlavním městě Kyjevě, nebo medovina, která loni vyhrála mezinárodní soutěž v Daejongu v Jižní Koreji. „Je zde také firma, zapsaná v naší Guinessově knize rekordů jako výrobce největšího počtu medovin. Takže pokud chce někdo ochutnat medovinu, určitě si tady vybere,“ dodává Marek Linger.

Součástí výstavy je i dnešní cyklus přednášek pro odbornou veřejnost. Jejich tématem je například zdravotní problematika včelstev, včelí produkty, pozměňování a nekalé úpravy medu či šlechtění a chov včel v podhůří Jeseníků. „Byl jsem požádán, abych připravil přednášku na téma Ošetřování včelstev v průběhu roku,“ říká první z dnešních přednášejících Radek Hubač. „Tvrdím, že systém ošetřování pro vysokou produkci medu nebo jiný chovatelský cíl byl popsán dávno profesorem Ciesielským, který již v roce 1904 pojmenoval sedmero tajemství zdárného včelařství. To, co se ale změnilo, je nákazová situace. Takže celé moje dnešní povídání bude o tom, jak v současných podmínkách udržet nebo dále šlechtit včely pro vyšší odolnost vůči nemocem tak, abychom nepřišli o včely i běžný produkční chov a aby i drobný včelař mohl reagovat v případě zhoršení nákazové situace,“ říká hlavní hygienik ministerstva obrany a také učitel včelařství, který sám včelaří se šedesáti včelstvy v oblasti Pardubicka. „Zabývám se především šlechtěním matek. Využívám umělou inseminaci a díky skvělému kolektivu Výzkumného ústavu včelařského jsem tuto dovednost získal. To mě ve šlechtitelském programu posunulo o hodně dál,“ říká Radek Hubač, který také odpovídal na další odborné otázky z publika, které zavítalo do sálu pavilonu E. 

 

Datum: 3.4.2016 15:30:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště