TECHAGRO
7.-11.4. 2024
Mezinárodní veletrh zemědělské techniky
Velký zájem o ukázky strojů na zpracování biomasy a dřevních odpadů
Ukázky zpracování dřeva na zpracování biomasy a dřevního a komunálního odpadu probíhají na volné ploše před pavilonem Z každý den od 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin. Své stroje předvádí v praxi desítka firem. O ukázky je zájem zejména z řad podnikatelů v tomto oboru, který v Česku začíná v posledních dvou letech nabírat dech.
Například biomasové štěpkovače celých stromů prezentuje firma EKO Bandit stroje s.r.o., která je výhradním dovozcem značky Bandit pro ČR a Slovensko. Nabizí mimo jiné štěpkovač model 2090, který patří k nejvšestrannějším ve své třídě a byl navržen k drcení rozvětveného materiálu. Vhodný je pro firmy, které se zabývají čištěním zalesněných ploch a kácení stromů ve větším měřítku. Stroj má rozměrný vstupní otvor (622x660 mm), podávací ústrojí tvoří mohutný horní podávací válec o průměru 686 mm spodní o průměru 270 mm. Zajímavý je štěpkovač větví model 150 XP, který patří k nejkompaktnějším a nejekonomičtějším kotoučovým štěpkovačům této firmy. Model byl zkonstruován pro zájemce, který hledají relativně levný a snadno přemístitelný stroj. Zpracovává materiál do maximálního průměru 300 mm. Vstupní otvor má rozměr 355x452 mm a prostorný zásypový koš o šířce 890 mm. Tato jednotka je dodávána s motory o výkonu 80 až 142 HP.
Velmi výkonný je od této firmy drtič model 2680 Electric, který je také všestranný a pracuje ekonomicky. Osvědčuje se v systému stacionární práce na skladovacích plochách pil, menších elektráren, elektrotepláren apod. Samojízdný drtič na pásech model 2680 Truck je schopen se dostat téměř všude tam, kde terénní podmínky znemožňují zavedení těžkých strojů vybavených kolovým podvozkem. Jeho předností je především úspora času.
Firma Some má ve své nabídce štěpkovače Pezzolato řady H. Jde o stroje s vertikálně uloženými podávacími válci. Používají se pro zpracování velkého množství dřevního materiálu. Vzhledem k tomu, že tato zařízení mohou být vybavena zdvojeným systémem řezu a břity ve výfukové rouře, jsou ideální pro výrobu štěpky pro spalovací zařízení i se šnekovým podávacím dopravníkem verze poháněná traktorem je přizpůsobena k připojení na tříbodový závěs. Štěpkovač s vlastním dieselovým motorem může být vybaven podvozkem (do 60 km/hod). Podávání materiálu je vyřešeno pomocí dvou vertikálně uložených podávacích válců s regulací rychlosti otáčení.
Some nabízí mimo jiné rychloběžné drtiče řady AK, které jsou vybaveny rychle se otáčejícím rotorem s volně uloženými kladivy. Velikost výstupního materiálu lze volit použitím celé řady dodrcovacích košů s různou velikostí otvoru – 30 až 400 mm. Tyto stroje jsou vhodné pro zpracování bioodpadů, starého dřeva, palet, zahradních a parkových ořezů stromů atd. Zajímavé jsou bubnové třídiče Doppstadt, které nacházejí využití pro třídění kompostů, bioodpadů, rozdrceného dřeva, stavebních odpadů, kamenů apod. Tyto stroje jsou standardně řešeny jako mobilní s podvozkem (do 80 km/hod). Some má ve svém portofóliu také kombinované drtiče, bubnové štěpkovače, překopávače kompostu, míchače apod.
Techniku pro surovinu z odpadu má ve svém portfoliu firma HAMMEL. Například pomaloběžný drtič (diesel/elektro) je určen pro průmyslové zpracování surovin – dřevo, biomasa a odpad. Je vybaven dvěma pomaloběžnými hřídelemi, které umožňují primární podrcení vstupní suroviny. Drtič rozmělňuje náročně zpracovatelný materiál, například staré dřevo, železniční pražce, pařezy, zelený pořez, ale i pneumatiky a autovraky. Má robusní konstrukci a hřídele mají maximální 47 ot/min. To umožňuje zpracovávat surovinu s cizími příměsemi. Rychloběžná drtič (diesel/elektro) slouží k energeticky úspornému drcení již předem zpracovaného materiálu. Vhodný je na drcení starého dřeva, palet, kabelových cívek, rolí papíru apod. Podle zvoleného síta lze dosáhnout výslednou frakci od 30 do 150 mm. Výhodou je, že při drcení mohou být odstraňovány magnetické a nemagnetické kovy.