Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

TECHAGRO
7.-11.4. 2024

Mezinárodní veletrh zemědělské techniky

Vše o včelstvech i produktech na největší výstavě v Evropě

 

Na výstavě včelařů, kterou pořádá Český svaz včelařů (ČSV), jsou k vidění zajímavé exponáty menších i větších firem, které se věnují produkci včelařských potřeb i produktů. Okresní svaz ČSV Brno-město vystavuje mimo jiné živá včelstva i s matkou označenou červenou barvou. „Ta se mění každý rok, aby bylo patrné kolik má roků, a navíc její označení slouží k tomu, aby jí chovatel neublížil,“ vysvětlil Příleský.

Na této největší výstavě v Evropě se prezentuje řada malých i větších firem s rozličným sortimentem jak pro potřeby včelařů, tak i s nabídkou zajímavých včelých produktů. Výstava je prodejní, každý si přijde na své. Včelaři pořádají různé ukázky, v obležení je mimo jiné zdobení perníků, ochutnávky různých medovin, a dalších pochutin ze včelých produktů, nechybí informace o jejich užívání a prospěšnosti na lidský organizmus. Zájemci na výstavě najdou také kuchařku, med, výrobky z včelího vosku, svíčky i řadu dalších dobrých rad.

Rozsáhlou expozici v pavilonu E má firma Kovář z Bystřičky, která vyrábí medomety. „ Už od roku 2004 vyrábíme potřeby pro včelaře. Nerezové medomety, odvíčkovací vany a stoly, nádoby na med, čeřící a stáčecí nádoby aj. Také jsme schopni vyrobit nerezové koše do starých medometů dle stávajících rozměrů nebo i nerezové díly do vařáků na vosk,“ řekl majitel Martin Kovář.  Ke špičkovým výrobkům patří zvratné medomety. Jejich automatická regulace slouží k plně automatickému chodu zvratného medometu. Zadává se pouze celkový čas a rychlost otáček pro pomalé a rychlé vytáčení. V praxi se nastaví tyto tři hodnoty a medomet po spuštění programu začne vytáčet v pomalých nastavených otáčkách v jednom směru, pak zabrzdí koš a začne vytáčet ve směru druhém, a to stále v pomalých otáčkách. Poté dotočí druhou stranu v rychlých otáčkách, zabrzdí koš a dotočí první stranu v rychlých otáčkách. Během chodu lze upravovat otáčky dle potřeby a tyto otáčky si program ihned pamatuje, takže při dalším vytáčení už není třeba nic upravovat. Pouze se spustí vybraný program. Automatická regulace umožňuje přednastavení pěti programů. Je zde také možnost ručního ovládání pro potřebu dotočení některé ze stran rámků. Ovládání je digitální, a tudíž se dá lehce udržovat v čistotě. Výhodou je také brzdění koše při každé změně otáček, a to i v ručním režimu. Zrychluje čas vytáčení. „K medometům také nabízíme osvětlení vnitřního prostoru medometu a jištění proti otevření horních vík. Zvratné medomety mají 300W/12V motor s možností připojení do sítě 220V přes trafo 300VA a také na 12V autobaterii,“ upřesnil Kovář.

V obležení jsou také expozice se včelím krmivem. Krmivo z české produkce vyrobené v českých cukrovarech a z řepy z našich polí prezentuje na výstavě firma Včelí farma Říha. Invertní sirup je vyrobený hydrolýzou sacharózy s vysokým obsahem fruktózy (40%). Jde o nažloutlý viskózní tekutý cukerný roztok sladké chuti s relativní sladivostí 100 procent.  Produkt odpovídá Nařízení komise EU o hygieně potravin a krmiv a byl vyvinut a vyroben týmem Včelí farmy. Výrobek neobsahuje geneticky modifikované organismy, synthetická barviva, laktózu a lepek, ani nebyl upraven ozářením, neobsahuje toxické HMF. Zajímavé je, že tým navrhl krmivo Apicukr invert tak, aby včely už nemusely krmivo invertovat, ani jinak dále zpracovávat – pouze jej přenesou do buněk a jsou zakrmeny.

Například firma DUKOR s.r.o., která má oficiální zastoupení SÜDZUCKER v České republice, včelařům nabízí API produkty APIINVERT  a APIFONDA - hotová krmiva pro včely na bázi sacharózy a nejvyšší čistoty. Žádaný je krmný sirup s fruktózou, jde o tekuté včelí krmivo nejvyšší čistoty, složené výlučně ze sacharózy a jejich základních prvků fruktózy a glukózy. „Toto krmivo tedy neobsahuje žádné druhy cukru, které zatěžují trávící soustavu včely medonosné. Vysoký podíl fruktózy udržuje krystalizaci sirupu v plástu i při nízkých teplotách na minimální úrovni. Proto se může téměř vyloučit vyhladovění včel na plném plástu,“ konstatoval Martin Kábrt z firmy. Dalším produktem je velmi jemné krmivo APIFONDA, které se podává ve formě pasty, jež se skládá zejména ze sacharózy. Obsahuje velmi jemné mikrokrystalky, které jsou v průměru menší než jedna setina milimetru. Přitom je každý krystal povlečen tenkou vrstvou sirupu z několika rozpuštěných druhů cukru. Díky tomu mohou včely krmivo snadno i odnášet a přijímat přímo hltanem. V nabídce firmy nechybí rafinovaný práškový cukr, ale též výrobky v kostkách.

Téměř každý návštěvník včelařské výstavy se zastaví u vinného šenku Žihadlo firmy Naturel, kde může ochutnat přírodní medová vína – medoviny. „Jde o vína převážně vyráběna studenou cestou (nižší náklady na energie/větší riziko). To znamená, že med není vařený ani jinak tepelně upravovaný. Většina z nich odpovídá chuťově i postupem výroby medovinám, které se vyráběly už před naším letopočtem přibližně až do 15. století našeho letopočtu. Výroba je přizpůsobena dnešním hygienickým předpisům a dalším zákonům. Kvašení trvá většinou dva a více měsíců při teplotách kolem 20 stupňů Celsia a doba zrání je přibližně jeden rok u některých druhů i déle,“ doplnila majitelka Petra Kurlandová.

Datum: 30.3.2014 22:45:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště