Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS INVEST
- - -

Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech

Změny požadavků na bydlení

 

Konference v rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF.

Termín konání: čtvrtek 24. 4. 2014, 10.30 – 14.00 hod.

Byty se specifickými (technickými aj.) požadavky pro vybrané skupiny občanů, jako jsou

  • senioři
  • osoby se zdravotním postižením
  • mladí lidé opouštějící dětské domovy, léčebny apod.,
  • skupiny sociálně vyloučených osob,
  • osoby v bytové nouzi (zejména samoživitelky).

Nejedná o zařízení pobytových sociálních služeb ve smyslu zákona č. 108/2006 Sb. (jako jsou domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení, azylové domy, domy na půl cesty).

Dlouhodobě diskutovaný problém přijetí zákona o sociálním bydlení dospěl v současné vládní garnituře ke shodě vypracovat a přijmout tento zákon. Lze očekávat, že významná role při jeho naplňování připadne obcím. Obecně České republice chybí malometrážní byty.

Např. Slovenská republika řeší sociální bydlení zákonem č. 443/2010 Z.z. o dotáciach na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. V zákoně rozlišuje byt běžného standardu a byt nižšího standardu. Sociální bydlení tento zákon definuje jako “bydlení zajištěné s použitím veřejných prostředků určené na přiměřené a lidsky důstojné bydlení fyzických osob, které si nemohou zajistit bydlení vlastním přičiněním a splňují podmínky tohoto zákona.“ Sociální byt je dále definován průměrnou podlahovou plochou a oprávněnými náklady na 1m2 podlahové plochy.

Předpokládáme, že výstavba těchto bytů bude podpořena z veřejných zdrojů, včetně zdrojů EU (sociální fond EU). Podporu však bude vyžadovat nejen vlastní výstavba bytů, ale také jejich provoz a udržování. Bude proto žádoucí realizovat tyto stavby pro bydlení v nízkoenergetickém režimu (pasivní domy, domy s téměř nulovou spotřebou energií), tak aby náklady na jejich provoz byly co nejnižší.

Bytové domy pro sociální bydlení budou vyžadovat – v závislosti na určené skupině uživatelů – potřebné vybavení, např. větší společné prostory (např. ordinace, ošetřovny, jídelně v domech pro seniory), domovnické byty, recepce, kontrolu společných prostor u skupin sociálně vyloučených osob aj.

V diskuzích o koncepci sociálního bydlení v ČR se objevovaly také návrhy na snížení technických požadavků na stavby pro sociální bydlení; často s odkazem na podobnou úpravu v zákonech o podpoře stavebního ruchu v Československu v meziválečném období, kdy pro „byty dělnické“ byly zákonem umožněny výjimky z platných stavebních řádů. Zkušenost s takto postavenými stavbami (a podobně se stavbami panelových domů v letech centrálně řízené ekonomiky) ukazuje, že tyto stavby vykazují násobně vyšší počet vad a poruch v porovnání se stavbami stejného stáří, ale postavenými bez výjimek s platných předpisů (resp. na hraně nejnižších finančních nákladů v případě panelových domů).

Na konferenci odezní mj. přednášky s praktickými ukázkami takto pojatých staveb: Dům pro seniory v Modřicích u Brna realizovaný v pasivním standardu; řešení stavebních úprav a modernizace bytových domů v tzv. brněnském Bronxu a další.

Marie Báčová

Datum: 21.3.2014 10:21:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie - URBIS INVEST

Současně také

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště