URBIS INVEST
23.-27.4. 2013
Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech
Investoři opět projevují zájem o volné plochy měst a obcí
Investice jsou velkým zdrojem peněz pro města i obce. Největším problémem je, že regiony nejsou vidět, neprezentují se, investoři se o možnostech v nich nedozvědí. Proto by měla sídla spolupracovat s developery nebo nějakou realitní agenturou. O volných zónách je také většinou nedostatek informací. Uvedla to Klára Fitsch, koordinátora Panattoni Czech Republic Development s.r.o.
Připomněla, že boom v této oblasti existoval před krizí do roku 2008 a v současnosti roste opět zájem investorů. A to především firem z automobilového průmyslu. Jde o společnosti z Německa, ale též z Japonska a USA. Tyto společnosti už pochopily, že se jim nevyplatí investovat v západních zemích. Filip Kozák, ředitel průmyslové agentury CBRE doplnil, že poptávku táhnou především výrobní společnosti, méně už distribuce a skladování. „Už loňský rok byl z hlediska měst a obcí slušný, investoři začali opět projevovat zájem o volné plochy. Další vývoj záleží na tom, co se bude dít v eurozóně a jak se bude dařit německé ekonomice,“ řekl Kozák.
Připomenul, že industriální trh v roce 2012 vykázal druhé nejnižší množství dokončených ploch od roku 2004. Celkem 14 parků napříč republikou vykazuje více než 5000 m2 volných ploch. Tedy míra neobsazenosti mírně vzrostla poprvé od roku 2009. Nejvíce poptávky (90 procent) zaznamenala Praha a okolí a Jihomoravský kraj, dále pak Plzeňský a Středočeský kraj. „ Poptávka byla tažena zejména automobilovým odvětvím ve 4. čtvrtletí roku 2012.
Začala výstavba sedmi hal o celkové velikosti 99 900 m2. Navzdory pesimistickým předpovědím a slabší důvěře v ekonomiku byl rok 2012 vnímán jako velmi dobrý pro industriální trh v České republice. Celková realizovaná poptávka (CRP) i čistá realizovaná potávka byly dokonce vyšší než v roce 2011,“ řekl Kozák. Nové prostory si pronajímaly především společnosti, které již operovaly na českém trhu a rozšiřovaly se, nebo se relokovaly. Proto jsme zaznamenaly rostoucí množství druhotných prostor, které začíná být, především v hodně konkurenčních regionech, těžší opět pronajmout.
V roce 2012 dominovaly poptávce po prostorech předpronájmy, a to zejména kvůli nedostatku volných prostor v některých regionech a omezené výstavbě na spekulativní bázi.
Developeři ve většině případů čekají před zahájením výstavby právě na předpronájem.
V současnosti jsou v přípravě nové lokality, pro které jsou všechna povolení k dispozici, čekající na nájemce. Nájemné zůstalo stabilní ve většině regionů a dokonce vzrostlo v některých levnějších oblastech. Zatímco banky a investoři obecně požadují delší nájemní smlouvy, pronajímatelé jsou pod vzrůstajícím tlakem od nájemců, aby nabízeli smlouvy na kratší dobu. V současné době se v České republice nachází 4,11 milionu m2 průmyslových prostor určených na pronájem. V roce 2012 bylo dokončeno přibližně 212 600 m2 ve dvaceti halách; 91 procent těchto prostor bylo předpronajatých.
Ve výstavbě je v současnosti více než 219 500 m2 v devatenácti halách s plánovaným dokončením v roce 2013, přičemž už 83 procent těchto prostor je předpronajatých.
Složení čisté realizované poptávky v roce 2012 bylo následující: předpronájmy tvořily 43 procent, nové pronájmy 34 a expanze 23 procent. Průměrná velikost jedné transakce v roce 2012 dosáhla 4 700 m2 , což bylo v souladu s dlouhodobým průměrem. Patnáct transakcí (bez renegociací) překročilo 10 000 m2 – z toho bylo devět předpronájmů.