Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
2.-4.9. 2020

Konference chytrých řešení pro města a obce

Wolf D. Prix přednášel o městech budoucnosti

<h2>Wolf D. Prix přednášel o městech budoucnosti</h2>

„Porovnávám architekturu a plánování měst s ledovcem, u kterého je vždycky viditelná jen část nad hladinou. Ale vše, co je důležitou součástí plánování výstavby měst, jako například politika, energetika, řešení dopravy atd., je neviditelné,“ uvedl na začátku své přednášky významný rakouský architekt a představitel dekonstruktivismu Wolf Dieter Prix. V Brně dnes hovořil o architektuře, o strategickém rozvoji měst i o tom, že budovy by neměly energii jen spotřebovávat, ale také ji vytvářet. „Buďme realisté, ale hledejme nové možnosti,“ řekl s tím, že o budoucnosti je třeba přemýšlet jinak.

 

„Porovnávám architekturu a plánování měst s ledovcem, u kterého je vždycky viditelná jen část nad hladinou. Ale vše, co je důležitou součástí plánování výstavby měst, jako například politika, energetika, řešení dopravy atd., je neviditelné,“ uvedl na začátku své přednášky významný rakouský architekt a představitel dekonstruktivismu Wolf Dieter Prix. V Brně dnes hovořil o architektuře, o strategickém rozvoji měst i o tom, že budovy by neměly energii jen spotřebovávat, ale také ji vytvářet. „Buďme realisté, ale hledejme nové možnosti,“ řekl s tím, že o budoucnosti je třeba přemýšlet jinak.


Jedním z originálních příkladů, jak lze nahlížet na komplexní městskou strukturu, je dívat se na ni podobně jako na architekturu lidského mozku. Ten se podle rakouského architekta neřídí striktním plánem, ale v případě problému se rychle rozhodne, která jeho část problém vyřeší. „Je fascinující sledovat, jak se problémy města v průběhu času projevují v jeho rozvoji. Například před deseti lety jsme začali s průzkumem v Sao Paulu. Zabývali jsme se tím, jak při stavbě budov využít například orientaci budov vůči slunci nebo proudění větru a vytvořit typ fasády, která vyprodukuje o deset procent více energie než spotřebuje. Na základě této myšlenky jsme se rozhodli zabývat plánováním a konstruováním města budoucnosti i ve Vídni,“ uvedl architekt, který získal vzdělání v rakouské metropoli, Londýně a Los Angeles, kde také na Kalifornské univerzitě obdržel prestižní ocenění The Harvey S. Perloff Professorship.

Wolf Dieter Prix ve svém brněnském vystoupení přiblížil i koncept polycentrického města, kdy podle jeho slov dochází k propojování měst mezi sebou, přičemž mezi městy vznikají napěťová pole. Tato  napětí mezi centry vytváří možnost pro rostoucí strukturu. Jako příklad uvedl studii pro Vídeň Schwechat s možností propojit toto místa s Bratislavou. „Plán rozvoje by měl být definován podle energetického a urbanistického potenciálu, kdy jako energetické jádro byl vybrán právě Schwechat.  Podle hlavních oblasti napětí (kulturní okrsek, hydroelektrárny, prostředí, kudy proudí vítr nebo svítí slunce a dalších) můžeme definovat energetickou spotřebu i místa, která budou určena k žití, zábavě, k postavení kanceláří a na základně výzkumu udělat 3D plán, kde je třeba produkovat určité množství energie,“ dodává architekt.

A také prozrazuje, že nemá moc rád samotný název Smart Cities – chytrá města. „Chtěl bych ho vyměnit za inteligentní. Chytrý může být politik, vědec, architekt, investor, uživatel…, prostě všichni, kteří vytvářejí inteligentní prostředí, v němž jednoduché problémy musí mít jednoduchá řešení, kterým lidé rozumí, a kde komplexní problémy musí mít komplexní řešení. To platí i o plánování budoucnosti měst, kdy musíme zavčas řešit problémy, které v budoucnu přijdou.“

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště