URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024
Veletrh chytrých řešení pro města a obce
Radka Vladyková: Technologie musíme ovládat my, ne ony nás!
Krátce jsme vyzpovídali ředitelku Svazu měst a obcí, paní Radku Vladykovou.
Myslíte si, že se život ve městech změní poté, co jsme absolvovali
koronavirus?
Covid posunul dobu někam jinam a návrat doby předcovidové, tak jak jsme ji doposud znali, se už asi nevrátí. Lidé si zvykli více pracovat z domu, lépe se pohybují v online prostředí, ale na druhou stranu chybí sociální kontakty! Někam se to určitě vybalancuje, nicméně to velmi akcelerovalo dobu digitální, takže se budeme více pohybovat online, ale paradoxně by nás to mohlo opět znovu přiblížit. Druhá věc, která se v této době více řeší, je kybernetická bezpečnost. Budeme si muset zvyknout, že v online prostředí není úplně bezpečno, že to je křehká platforma vhodná bohužel i pro útoky a různé formy zneužívání. Proto bude důležité už od mládí pěstovat v dětech tzv. digitální dovednosti. Prostě se budeme muset naučit v tomto prostředí žít se všemi jeho pozitivy a negativy.
Jaké jsou současné trendy v technologiích pro chytrá města?
Zajímavé a trendy jsou v současné době systémy parkování, řízení dopravy nebo automobily bez řidiče, autonomní doprava. To všechno jsou nové a velké příležitosti. Ale jsou tady i hrozby, protože pořád je důležitý lidský faktor. Pokud máme mít zodpovědnost za naše chování, tak musíme technologiím úplně důvěřovat, ale v tom případě zase nemáme zodpovědnost za to, co tahle technologie může udělat. Takže to konečné lidské uvážení a rozhodování by nám mělo zůstat napořád. Musí zde být balanc, musíme správně vyvážit, aby technologie byly naše pomůcka, nástroj, ale my byli ti, co to řídí. Jako příklad dávám třeba automatickou pračku. Dříve musely ženy celou neděli stát u valchy a prát, ale my máme pračku a ten čas co nám díky ní zůstane můžeme strávit jiným, příjemnějším způsobem. Třeba s rodiči či svými dětmi.
Říkáte, že bychom technologie měli ovládat my, ne ony nás…
Přesně tak! Na jedné konferenci nám kolegové z Holandska předváděli robota, co si chodí povídat do domova důchodců se seniory. Tehdy jsem proti tomu ostře vystoupila. Já to vidím zcela obráceně. Chci, aby robot za mě umyl nádobí, uklidil, pověsil prádlo a já si mohla jít do domova popovídat s prarodiči. Nechci, aby si roboti hráli s mými dětmi nebo povídali s mojí maminkou. Roboti mi mají usnadnit práci, čas pro to, abych se já mohla věnovat dětem rodině, přátelům. V tomhle vidím budoucnost.
Jak
vidíte význam podobných setkání, jako je Urbis?
Význam Urbisu je jednoznačný, ukazuje nám, jak implementovat inteligentní a
inovační řešení pro celou Českou republiku. A jak je využívat tak, aby byly ku
prospěchu všem lidem a nestaly se problémem. Urbis je sice letos online, ale i
přesto nám přináší cenné informace a vzájemnou výměnu informací k tomu, co
se ve světě nových technologií událo a jak to funguje.