URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024
Veletrh chytrých řešení pro města a obce
URBIS FAIR BUDOUCNOST: Odborníci diskutovali na téma chytré obce, chytrá města, chytré regiony a jejich budoucnost
Čtvrteční doprovodný program konference URBIS SMART CITY FAIR zahájila panelová diskuze zástupců českých a slovenských krajů ve spolupráci s ČTK. Tři debaty odborníků na téma chytré obce, chytrá města a chytré regiony. Co udělat, čemu se vyhnout a co by pomohlo malým i větším územním celkům v oblasti smart? Jaké nové technologie pomůžou, jaké jsou příklady už hotových chytrých řešení a co je možné čekat od budoucnosti?
V první části věnované chytrým řešením na úrovni měst vystoupili výkonná ředitelka Svazu měst a obcí České republiky Radka Vladyková a expert na Smart Cities David Škorňa. Vladyková panel uvedla mottem „chytrá řešení nalézají moudří lidé“. David Škorňa na ni navázal a shrnul chytrá řešení sloganem: „řešení s lidmi a pro lidi“. Dále z úst ředitelky SMO zaznělo, že zásadní je budování lokálního patriotismu. Tuto zkušenost čerpá ze svého působení starostky v obci Jesenice. Svaz měst a obcí připravil, podle jeho ředitelky, velmi návodnou metodiku zavadění Smart City. Tento dokument obsahuje řadu příkladů a řešení z praxe v tuzemsku i zahraničí. David Škorňa uvedl jako příklad z praxe projekt chytré energetiky na Kladně. Dále se panel věnoval klíčovému tématu financování chytrých řešení.
V druhé debatě o chytrých obcích, která měla odpovědět na otázku, zda je to vůbec klíčové téma, které řešit, vystoupili Jan Kuchyňka z Regionální rozvojové agentury jižní Moravy, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje za oblast regionálního rozvoje a starosta Židlochovic Jan Vitula a Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu. Kuchyňka na začátku uvedl, že perspektiva chytrých obcí může být poněkud odlišná od chytrých měst, protože má různá specifika – např. nízkou personální kapacita úřadů, demografické problémy nebo informovanost. Jako konkrétní příklad řešení byl náměstkem Vitulou uveden projekt chytré čtvrti v Židlochovicích.
V poslední diskusi na téma chytré regiony - jejich plány a potřeby se setkali primátor města Kežmarok Ján Ferenčák, ekonom Smart Cities Bratislava Vladimír Jurík a Marie Zezůlková, ředitelka Odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Zezůlková v úvodu řekla, že charakteristikou chytrého regionu je jeho přívětivost pro život a jeho kvalitu obyvatel. Jurík doplnil, že ekonomicky soběstačný a ekologicky udržitelný region je smart. Primátor Ferenčák zmínil důležitost naplnění očekávání obyvatelstva daného regionu. Dále ekonom Vladimír Jurík při srovnávání infrastruktury smart cities České a Slovenské republiky uvedl, že česká je na tom lépe.