Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

WOODTEC
---

Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl

Rojek zvyšuje produkci kotlů do rodinných domů

 

K tepelné technice (klasická nabídka) letos na veletrhu WOOD-TEC v Brně firma ROJEK a.s.  navíc prezentuje solární sestavu ROJEK SON 300, která je koncipována na efektivní využití sluneční energie pro ohřev teplé užitkové vody pro každodenní potřeby běžné domácnosti.

„Solární systémy jsou velice výhodné, neboť teplá voda je třeba celoročně, a to i v létě. Tyto systémy pracují na principu přeměny sluneční energie na teplo. To předávají do teplonosné kapaliny, a tím se využije energie. Proti ostatním obnovitelným i neobnovitelným zdrojům dokáže tento systém dodávat energii téměř zadarmo, bez dalších výrazných provozních nákladů,“ řekl výkonný ředitel a předseda představenstva Evžen Rojek. Podle něho další typická řešení solárních systémů jsou kombinace ohřevů vody a přitápění, kdy je solární systém zapojen nejčastěji do kombinované akumulační nádrže, která pak dále zajišťuje přípravu teplé vody a vytápění objektu. Lze je samozřejmě dobře využít také pro ohřev bazénu.

Rojek připomněl, že v současnosti zaznamenali velmi významný nárůst poptávek po prodeji tepelné techniky, která podléhá dotacím. „Nyní ve dvou prodloužených směnách nestačíme pokrývat poptávku, proto teď zvyšujeme objem výroby kotlů. Tepelná technika se prodává velice dobře, je to dobrý doplněk k výrobě dřevoobráběcích strojů. Ta je totiž na určité hladině, nižší než v předcházejících letech. Pro podnik kotle vyrovnávají ekonomiku firmy,“ konstatoval. Dotace je možné získat na výměnu neekologického zdroje za efektivní, ekologicky šetrný zdroj tepla. O dotaci lze žádat i samostatně pouze na kotel na biomasu. Není nutné kombinovat výměnu zdroje vytápění se zateplením apod. Dotace jsou určeny pro vytápění rodinných domů, a to jak fyzické, tak právnické osoby. Například na automatický kotel Rojek TKA 25 jde o 80 000 korun a na další kotle z kotlíkových dotací až 60 000 korun.

Tepelná technika patří k jednomu z nosných výrobních programů firmy. „Jde o kotle Rojek nové generace, které navazují na námi vyráběné drtiče dřevní hmoty. Zplyňovací kotle dodáváme v ručním režimu, jejichž výkon je 20, 25, 30, 40, 49 kW. Jde o zařízení s ručním přikládáním určené především pro rodinné domy. Zabýváme se však i produkcí kotlů pro truhlářské provozy, automatických kotlů a podobně,“ řekl Rojek. Na veletrhu mimo jiné prezentuje pyrolytický kotel Rojek PK se jmenovitým výkonem 20, 25 a 30 kW, jehož plnění je velmi jednoduché a rychlé. Provádí se odklopením horních přikládacích dvířek. Je určen pro více než půlmetrová polena. Účinnost tohoto zařízení dosahuje až 90 procent a spalovací komora má objem 130 decimetrů krychlových. Výhodou tohoto typu kotle je mimo jiné delší doba vyhoření spalovací komory až sedm hodin. Rychlý start těchto vytápěcích těles je zajištěn větší plochou kotlového tělesa a výměníku, které jsou rovnoměrně vyplněny vodou o rozměru 98 litrů. Kotle jsou řízeny elektronickou ovládací jednotkou. Ta ovládá odtahový ventilátor, teplotu vody v kotli (spouštění čerpadla a vypnutí ventilátoru), řízení teploty vody apod. Regulátor kromě standardních čidel je vybaven taktéž spalinovým čidlem. Tím se ušetří až 13 procent paliva. Navíc je zajištěna kontrola teploty spalin na výstupu z kotle – nízké emise prachu a škodlivých plynů pro životní prostředí.

Do této řady patří i pyrolytický kotel Rojek PK BIO na dřevo. Je určen pro úsporné a ekologicky šetrné vytápění rodinných domů, bytových jednotek, dílen atd. s tepelnými ztrátami od 15 do 60 kW. Tyto kotle jsou určeny pro spalování polenového dřeva o délce 330 do 530 mm, vlhkost dřeva musí být maximálně do 20 procent, výhřevnost dosahuje 14-18 MJ/kg. K topení se může použít i hnědé uhlí ořech 1 nebo kostka 40-100 mm. Tato zařízení mají i účinné regulátory hoření. Jsou totiž vybaveny kromě standardních čidel taktéž spalinovým čidlem. Regulace tohoto typu spočívá v kontrolování teploty spalin a teploty kotlové vody. Na základě těchto hodnot regulace mění otáčky ventilátoru tak, aby byla udržována zadaná teplota kotlové vody.

V expozici je také zájem o drtiče dřevní hmoty. Například Rojek DH 10 je určen pro profesionální zpracování různého dřevního odpadu z truhlářské výroby, pilařských provozů, používá se i po těžbě dřeva, při úklidu lesa i městských parků. Byl dobře využit i po povodních k likvidaci naplaveného dřeva. Stroj dělí dřevo a materiál až do průměru 9 cm. V provedení za traktor má na kardanovém hřídeli přetěžovací spojku (1600 Nm). Lze jej použít i v provedení s elektromotorem nebo benzínovým motorem.  Rojek vyrábí též štípače dřeva pro soukromé uživatele a další tuto hobby techniku.

Rodinná akciová společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje má 90tiletou strojírenskou tradici. Firmu založil pan Josef Rojek v roce 1921, který s kvalitními klasickými dřevoobráběcími stroji vlastní konstrukce úspěšně prosperoval, a to i v období hospodářské krize v letech válečných. Tradici přerušil až rok 1948, lze připomenout, že mnohé stroje z té doby jsou dodnes funkční a stále se hojně používají. Rodinnou firmu obnovil jeho vnuk Mgr. Jiří Rojek v roce 1991. Nyní patří tato společnost k významným světovým výrobcům v tomto oboru a má trvalé obchodní zastoupení ve více než 65 státech světa.

Datum: 23.10.2013 10:45:00

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vybíráme z firem 2017

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště