Představujeme česká národní plemena hospodářských zvířat
V rámci Národní výstavy hospodářských zvířat a veletrhu ANIMAL TECH si budete moci prohlédnout zástupce českých národních plemen hospodářských zvířat.
Česká červinka
Červinky se řadí mezi pozdní plemena se středním tělesným rámcem. Dříve se vyznačovaly žlutočerveným zbarvením, dnes se setkáváme především s červenou barvou srsti, někdy s nádechem do žluta. Červinku poznáte i podle klínovité hlavy a kratších světlých rohů. Typickou charakteristikou plemena je živý temperament a mezi jeho přednosti se řadí dlouhověkost.
Český strakatý skot
Český strakatý skot je původním plemenem skotu na území České republiky. Cílem chovu plemene je vysoká a hospodárná produkce kvalitního mléka a masa. Jedná se o skot středního až většího tělesného rámce, zbarvení srsti je červenostrakaté. Hlava a spodní části končetin jsou převážně bílé, jinak převažují barevné plochy. Širší typová variabilita strakatého skotu a jeho adaptibilita na rozdílné chovatelské podmínky usnadňuje chovatelům volbu vhodného produkčního využití a pohotové reagování na měnící se požadavky trhu.
Přeštické černostrakaté prase
Plemeno se vyznačuje mnoha významnými vlastnostmi, díky kterým je velice ceněno. Patří mezi ně např. odolnost vůči určitým patogenům, nenáročnost na podmínky prostředí a také vynikající mateřské vlastnosti. V roce 1992 bylo přeštické černostrakaté prase uznáno jako genetický zdroj. V současnosti se plemeno využívá především v malochovech a ekologických chovech.
Koza bílá
Kozy jsou středního až většího tělesného rámce a vyznačují se harmonickou stavbou těla, dobrou konstitucí, odolností a vysokou plodností. Plemeno je vhodné pro individuální i stádový chov.
Koza hnědá
Jedná se o plemeno střední velikosti s pevnou kostrou. Charakteristickým znakem plemene je černý trojúhelník za ušima. Kozy hnědé mají vysokou plodnost a dobré mateřské vlastnosti.
Šumavská ovce
Jak již název plemene napovídá, tak tyto ovce jsou chovány převážně v západní a jižní části Šumavy. Řadí se mezi polojemnovlnná až polohrubovlnná plemena s trojstrannou užitkovostí (maso, mléko, vlna). Plemeno má pevnou konstituci a je vhodné k chovu v horských oblastech. Rouno se vyznačuje stříbřitým leskem, pružností a dobrou textilní kvalitou.
Valašská ovce
Valaška je původním hrubovlnným plemenem s trojstrannou užitkovostí přizpůsobené k salašnickému způsobu chovu. Je menšího tělesného rámce s delším krkem a kratšími končetinami. Vlna je smíšená, hrubá a splývavého charakteru.
Kromě již zmíněných hospodářských zvířat si zájemci mohou prohlédnout i další plemena. Na výstavě se totiž představí i česká plemena koní. Sice již nebudou součástí naučné trasy s průvodcem, ovšem i tak byste si podívanou na tato majestátní zvířata neměli nechat ujít.
Českomoravský belgický kůň
Jedná se o chladnokrevné plemeno středního čtvercového rámce. Díky své pracovitosti, dobré ovladatelnosti a svému charakteru je dobře využitelný v podmínkách ekologického zemědělství a agroturistiky.
Huculský kůň
Hucul je charakteristický svou dlouhověkostí, odolností a přizpůsobivostí drsným horským podmínkám. Jedná se o pracovitého a vytrvalého koně s vyrovnanou psychikou a klidným temperamentem. Díky těmto vlastnostem byl hojně využíván i během první světové války. Typickým znakem pro hucula je výrazný úhoří pruh.
Slezský norický kůň
Norici jsou považováni za nejčistšího potomka původního divokého koně západního. Jedná se o chladnokrevné plemeno mírně delšího rámce. Má klidnou povahu, je dobře ovladatelný a skvěle spolupracuje s lidmi.
Starokladrubský kůň
Starokladrubský kůň je původním českým plemen a byl dokonce prohlášen za národní kulturní památku. Díky svému vznešenému vzhledu byl v minulosti nedílnou součástí ceremoniálů na císařském dvoře. Vyznačuje se pevnou konstitucí, vytrvalostí a dlouhověkostí. Často je využíván jako kočárový kůň a pro své skvělé povahové vlastnosti i pro hipoterapii.
ANIMAL TECH
Pro vystavovatele
Pro novináře
Partneři veletrhu
Současně také
Mohlo by vás zajímat
Vystavovatelé