Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

#VanLife Tomáše Málka: proč jen neprojíždět Německem


Minout zmatek zvaný Rozvadov, přidat plyn, zapnout tempomat, zatnout zuby a čekat, až to “nudné” Německo skončí. Vždyť ty cool karavanistické destinace jsou až za ním. Takhle by se dal s nadsázkou popsat přístup českých posádek k našemu západnímu sousedovi. Tady jsou tři důvody, proč to nedělat a naopak cíleně do Německa vyrazit.

1/ Ideální pro začátečníky

Naši západní sousedé jsou na Starém kontinentě karavanistická velmoc prvního řádu. Nadšení Němců pro “domy na kolech” všeho druhu se odrazilo i v nabídce služeb pro karavanisty. A nemusíte hned do glampingu či designově vymazleného kempu. Na rozdíl od Česka je v Německu hustá síť stellplatzů. Tedy karavanových stání, kde z obytňáků můžete vypustit špinavou vodu, vylít chemické WC a nabrat pitnou vodu na palubu.

Bord Atlas, největší evropský katalog stání pro karavany, obsahuje celkem 3 621 stání pro karavany s průměrem 15 až 20 parkovacích míst na každém z nich. Nacházejí se ve městech i v malých obcích, u restaurací, na venkovských usedlostech nebo u vinohradů, u koupališť i termálních lázní, jindy zase u muzeí a hradů a samozřejmě i u hotelů. Rozmanitost míst, kde lze s obytný vozem strávit noc, je tedy obrovská,” popisuje Jan Bordovský ze specializovaného serveru CamperLife.cz

Náš typ: nezapomeňte si na palubu přibalit hadici na čerpání čisté vody. Výdejní místa na stellplatzech bývají automatická a počítají s tím, že hadici máte.

2/ Rozmanitost

Německo je opravdu velká země a tak není divu, že si vhodnou lokalitu najde snad každý. Milujete hory? Vyražte na jih do Alp. Chcete se dostat co nejrychleji k moři? Na Rujánu je to šest set kilometrů (z Prahy). Zajímáte se o historii a jste petrolhead? Pak nemůžete vynechat Stuttgart, kde má nejstarší automobilka světa fascinující muzeum, přímo chrám spalovacího motoru (ano, je to firma, která dnes prodává své vozy pod značkou Mercedes-Benz). Okouzluje vás středověk, klikaté uličky s hrázděnými domky? Pak musíte do Goslaru, kdysi oblíbeného sídla německých středověkých císařů. Mrazilo vás při pohádkách bratří Grimmů? V živém studentském městě Marburgu studovala bratrská dvojice práva a také v okolí sbírala náměty na pohádky a dnes je tu připomínají sochy rozeseté po historickém centru. A k tomu se nad Marburgem tyčí hrad jako z pohádky. A tak bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna…

Náš typ: chcete rychlou inspiraci, podívejte na webovky německé cetrály cestovního ruchu: https://www.germany.travel/en/home.html

3/ Náklady

Zatímco v raných devadesátkách znamenalo každé překročení hranice západním směrem pořádný vír v peněžence, dnes jezdí lidé z pohraniční oblastí Česka nakupovat do Německa pravidelně. Bez poplatků mohou karavanisté využívat místní dálniční síť. “V Německu nepotřebujete dálniční známku a neplatí se zde žádné mýtné. Ale pozor, pro vjezd do některých městských oblastí je nutná odpovídající ekologická plaketa,” vysvětluje Martin Strimpfl, který sestavil rozsáhlý přehled dálničních poplatků v Evropě. (První díl najdete ZDE, druhý pak ZDE) Od mýta jsou osvobozeny i nákladní vozy do 7,5 tuny, to pro případ, že máte třeba expediční kamion.

 

AUTOR: Tomáš Málek

Adamova velká cesta

Osm měsíců a 26 tisíc kilometrů v obytné dodávce po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Zážitky z cest sdílíme na Facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey a na Instagramu

 

Datum: 4.10.2022 8:11:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště