Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Dva roky EET. Co čeká nejen podnikatele v cestovním ruchu teď?

 

Jak se EET promítlo v oblasti cestovního ruchu? Jaké zkušenosti získalo ministerstvo financí od zavedení tohoto nástroje pro výběr daní? A co čeká podnikatele v návaznosti na novelu zákona o evidenci tržeb, o níž se v současné době diskutuje v poslanecké sněmovně? To vše jsou témata, která na veletrzích Go a Regiontour otevřela konference, zaměřená na elektronickou evidenci tržeb, konaná pod záštitou Fóra cestovního ruchu.

Hlavním řečníkem byl Martin Šabo z ministerstva financí, který ve svém vystoupení zhodnotil zkušenosti s EET v poločase, tedy od spuštění první vlny elektronické evidence tržeb v roce 2016, která se dotkla stravovacích a ubytovacích služeb, a o rok pozdější druhé vlny, zahrnující maloochod a velkoobchod.

Podle jeho slov aktuální výsledky průzkumů veřejného mínění ukazují na rostoucí podporu EET v čase, kdy v roce 2018 považovalo EET 68 % respondentů za pozitivní a 32 % za negativní opatření. Podle něj se nenaplnily obavy podnikatelů, která panovaly na samém začátku, zejména z technických výpadků systému. Ten nyní reaguje bez problémů a rychle (průměrná doba odezvy je 17 milisekund). Čísla z praxe hovoří o více než 8,4 mld. zaevidovaných tržeb v hodnotě vyšší jak 3000 mld. korun od 178 145 poplatníků a 370 719 provozoven. Náklady na provoz systému dosahují cca 300 mil. Kč ročně.

Zajímavá byla i čísla, týkající se kontrol. Za více než dva roky jich proběhlo celkem 165 718 s 29 % nálezovostí. U 42 971 kontrol bylo zjištěno porušení zákona, přičemž přibližně dvě třetiny případů byly řešeny domluvou a zhruba třetina pokutou. Uzavřeno byl 27 provozoven, 22 jich opět obnovilo činnost. Finanční správa uložila pokuty ve výši více jak 106 mil. korun, Celní správa více jak 30 mil. Kč. Pokuty se pohybovaly od 100 do 400 000 Kč. Vysoké pokuty byly uděleny spíše výjimečně, v průměru se pohybovaly v řádech tisíců až desetitisíců korun.

Poznatky z více než dvouletého fungování EET se promítnou do novely zákona o evidenci tržeb, která je aktuálně v parlamentním prvním čtení. K nejzajímavějším částem novely, o kterých se dnes hovořilo, patří tzv. zavedení Zvláštního režimu evidence tržeb, který se bude týkat drobných podnikatelů s malým rozsahem podnikatelské činnosti. Tato skupina bude moci využívat nový režim tržeb, kdy bude moci vystavovat papírové účtenky a jednou za čtvrt roku podávat hlášení o tržbách.  „V návrhu se hovoří se o tom, že musí jít o fyzickou osobu, která nesmí být plátcem DPH, musí mít maximálně 2 zaměstnance a tržby nesmí přesáhnout 200 000 Kč – tato částka je a jistě bude předmětem mnoha dalších diskusí,“ uvedl dnes Martin Šabo.

 

Datum: 18.1.2019 17:35:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště