Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Nejstarší lázeňské procedury světa i mistr světa v saunování. Nechte se hýčkat ve wellnes

 

Věděli jste, že bazény a sauny mohou mít svou vlastní asociaci? Za patnáct let působení se k Asociaci bazénů a saun postupně přidalo na 240 provozovatelů akvaparků, dodavatelů, architektů a dalších členů. O tom, jaké si můžete užít wellness v českém prostředí, přijedou zástupci asociace popovídat na lednový festival Regiontour na brněnské výstaviště. Spolu s nimi své tipy na výlety předá i Sdružení lázeňských míst.

Přímo na stanovišti si návštěvníci vyzkouší relaxační a lázeňské procedury, zasoutěží si ve vědomostních kvízech a dozvědí se o novinkách v bazénové legislativě nebo zlepšených technologických postupech třeba při provozu koupaliště.

„Pořádáme čtyřikrát do roka setkání pro naše členy. S největším úspěchem se setkáváme při konferencích o novinkách týkajících se hygieny a legislativy. Řešíme také, jak předejít úrazům nebo školíme strojníky,“ popsal předseda asociace Pavel Košnar.

Ze statistik vyzdvihl Košnar nepoměr mezi plaváním v akvaparku a zábavou na tobogánech. „V testování, které jsme prováděli s ČVÚT nám v bazénu plavali jen čtyři lidé ze sta, ostatní dováděli na atrakcích,“ přiblížil. Ze saun vede určitě ta suchá. „Parní sauna je totiž velmi specifická, u některých lidí je spojená i se strachem, že nebudou moci dýchat,“ vysvětlil Košnar.

Na brněnském výstavišti se také dozvíte, jak se za poslední roky změnilo saunování. „Novým fenoménem jsou saunové ceremoniály, kdy klientům někdo vypráví příběhy, rozhání v sauně teplo různými směry a připravuje si i speciální program,“ naznačil Košnar. A dodal, že Česko má v saunování i mistra světa.¨


Kde všude si můžete odpočinout, pak návštěvníkům v lákavé prezentaci představí Sdružení lázeňských míst. Vedle „profláknutých“ lázeňských měst jako Karlovy Vary nebo Františkovy a Mariánské Lázně za zmínku rozhodně stojí třeba Teplice v Čechách, které využívají teplých pramenů už od osmého století, nebo Karlova Studánka, v níž žije pouze 250 stálých obyvatel.

Na dovolenou se u nás můžete vypravit do téměř čtyřiceti lázeňských lokalit. V pavilonu F brněnského výstaviště vám je členové sdružení představí a doporučí, na co před dovolenou myslet a jak si pobyt naplánovat, abyste načerpali síly a celý pobyt si užili. Přidají i tipy, kam vyrazit.

Rekordmanem v počtu „nej“ mezi lázeňskými místy jsou jihomoravské Lázně Lednice. „V Lednici mají lázně v provozu od roku 2009. Jsou proto nejmladšími u nás, ale pyšní se také nejdelší kolonádou a doposud jsou jedinými lázněmi v Česku zapsanými na seznamu UNESCO,“ uvádí na svých stránkách sdružení.

Česká republika se může pyšnit i dvěma lázeňskými městy, která jako první začala využívat nyní rozšířené druhy procedur. Vůbec nejstarší vodoléčebné lázně na světě najdete v Jeseníku. Založil je Vincenz Priessnitz v roce 1822. „Priessnitzovu léčebnou metodu hydroterapie vyhledávala společenská smetánka z Evropy i ze zámoří, králové i vévodové. Přezdívalo se mu vodní doktor nebo lékařský Kolumbus,“ upřesnila tajemnice sdružení Lucie Říhová. Nejstarší radonové lázně světa najdete v Jáchymově, kde po objevech Marie Curie-Skłodowske v roce 1906 začali radonem léčit.


 

Datum: 8.1.2018 7:46:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště