Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
2.-5.11. 2023

Veletrh průmyslu cestovního ruchu

REGIONTOUR
2.-5.11. 2023

Veletrh turistických možností v regionech

Program GO KAMERA 2022


 
ČTVRTEK 20. ŘÍJNA - VELKÝ SÁL 

17.00

MAREK AUDY, speolog

je dobrodruh a romantik. Těžko ho potkáte na turistickém chodníku. Pokud ale zabloudíte z cesty do neschůdných zarostlých strání nebo vás rozvodněná řeka spláchne do divoké soutěsky, můžete jej zahlédnout, jak pod některým ze skalních převisů hledá díru. Marek si příběhy nevymýšlí. Prožil je se svými blízkými, a proto o nich píše s lehkostí a nadhledem.

MAREK AUDY : BALKÁN 3D

Je možné v 21. století učinit geografický objev a nalézt nepopsaný geologický unikát? Dokonce v Evropě? Na Balkáně je možné všechno! Čerstvě objevená jeskyně Sulfur s termální řekou meandrující obrovskými dómy je toho důkazem. Výpravy do podzemí nepřináší jen dřinu nebo objevitelský „zásek”, ale i humorné historky, občas na hraně přežití. Nebudeme ale jen v jeskyních. Poznáme desítky cest ve 3D fotografiích. Již přesun legendárním busíkem VW T3 nepostrádá napětí. Putujeme po horských planinách pěšky i na lyžích. Při prvosjezdech divokých řek se zvedá hladina vody i adrenalin vodáků. Plavba na mořském kajaku seznámí i s místní kulturou a pohostinností.

Na přednášce koupíte novou knihu s autogramem.

  • Balkán – ráj svobodného cestování
  • Bulharsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora

Děj je doplněn o geografické i historické informace o atraktivních místech, které mohou inspirovat každého cestovatele. Navíc mapky a QR kódy s GPS souřadnicemi do mobilních navigací.


MATĚJ BOHÁČ, filmař

Jeho srdeční záležitostí a unikátní specializací je stereofotografie (3D fotografie), které se intenzivně věnuje už přes 20 let. Zakládal český stereoklub a zastupuje Česko v Mezinárodní steroskopické unii. Jeho prostorové fotky a jimi doplněné přednášky získaly ocenění na mezinárodních i domácích akcích a cestovatelských festivalech. Připravoval expozice se stereofotografiemi pro výstavy a muzea, zpracoval dosud nepublikované stereofotografie z archivu Hanzelky a Zikmunda.

MATĚJ BOHÁČ : NEPÁLSKÉ DOLPO 3D

Pásmo stereofotografií z cesty do legendární odlehlé oblasti v západním Nepálu. Po starých obchodních stezkách nad horskými stržemi a přes pětitisícové průsmyky se vydáme až k mystickému, zářivě tyrkysovému jezeru Phoksundo. Překonáme historickou hranici a dostaneme se do původně tibetské oblasti s buddhistickými kláštery a stády jaků.


 

19.30

MAREK AUDY : VENEZUELA : ZTRACENÝ SVĚT TEPUÍ

Název Ztracený svět uvedl do povědomí Arthur Conan Doyle v roce 1912. V románu se inspiroval vyprávěním prvních průzkumníků stolových hor. Domorodci prastaré geomorfologické útvary nazývají tepui. 2 000 m vysoké kolmé stěny se tyčí nad neprostupnými pralesy. Brání návštěvě člověka i většině zvířat. Na náhorních plošinách může přistát jen vrtulník. Na vrcholcích je díky specifickému klimatu izolovaná endemická flóra a fauna. Až poslední dobou se zde českým a slovenským speleologům podařilo nalézt jeskyně jako celosvětově významný objev.


PETR JAN JURAČKA, fotograf

Jeden ze současných předních fotografů přírody. Přestože se nevěnuje fotografování divokých zvířat, a krajinu fotografuje spíše jako svého koníčka, jeho oborem jsou fotografie přírody, které mnohdy ukazují nečekané příběhy, fenomény, kterým se Petr mj. věnuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jako přírodovědec, ale také jako ambasador značek Nikon a DJI či prostě milovník dobrodružství a výzev procestoval s fotografickou a filmařskou technikou Afriku, Asii, Grónsko, střední Ameriku a nedávno krátce navštívil Jižní Ameriku, Austrálii či Japonsko.

PETR JAN JURAČKA : MANÁSLU

První větší kopec, na který jsem se kdy mohl podívat a trochu na něm popolézt, byla K2 s Klárou Kolouchovou. Začátek dobrý, zejména pro Pardubáka, jehož nejvyšší výstupy posledních let směřovaly na Kunětickou horu s převýšením necelých sedmdesáti metrů. O tři roky později mě začaly svrbět omrzlé konečky prstů, pořídil jsem si nové cepíny a pokusil se o výstup na Ama Dablam pod taktovkou Honzy Trávy, Miri a Máry Novotného. Chyběl kousek a vrcholové pivko bylo až nahoře. To nevadí, Mára je abstinent, stejně by si jej s námi nedal. Navíc by to tam nahoře bylo stejně odporně studený pití. A tak jsme se pokusili o další dva roky později o osmitisícovku Manáslu. “To bude dobrý!”, říkali mi všichni. Několik dobrých přátel, několik dobrých dronů, několik dobrých přání. A jak to dopadlo? To už se dozvíte během přednášky. Nečekejte však odborný výklad problematiky vysokohorského lezení. Bude to vyprávění plné citoslovcí, výkřiků do tmy a nekonečně barevných fotek.


MARTIN ÚBL,trekař

je v nejlepším smyslu slova dobrodruhem. S partou podobných nadšenců vyhledává ve světě lokality, kam vás žádná cestovka nepozve, a o své zážitky se dělí prostřednictvím blogu a přednášek. Na tyto činnosti navázal se svými kamarády vytvořením prvního dálkového přechodu v ČR, Cesty Českem.

MARTIN ÚBL : STEZKA ČESKEM

Proč může na dálkový přechod ČR vyrazit každý? Jak se z cesty party kamarádů stane oficiální cesta,  na které spolupracuje Klub českých turistů a která se dostane do mezinárodního Forbesu? A může to všechno začít medvědem, který vám chce ukrást kolíky od stanu? Vše, co jste chtěli vědět o prvním oficiálním dálkovém přechodu ČR, ale báli jste se zeptat!

Stezka Českem je 1000 a 1000 km dlouhý přechod ČR, na který můžete jít i vy. Pokud chcete vědět, jak vyrazit, proč vyrazit a jak přežít hory, sebe a své kamarády na dlouhých pochodech, je tato přednáška pro vás. Velmi nevážné povídání o našich horách, chození v nich a všem, na co se zeptáte.


 

PÁTEK 21. ŘÍJEN

17.00

CHANTAL POULLAIN, herečka

Herečka francouzského původu vystudovala divadelní akademii v Ženevě, poté studovala v Anglii, hrála v několika francouzských a švýcarských filmech. Působila v Divadle Husa na provázku a divadle Bolka Polívky, nyní si ji užijeme nejčastěji v divadle Ungelt. V letech 2010-2013 koncertovala po celé ČR se šansonovým projektem. V roce 1993 pomohla založit a vytvořit nadaci Archa, která je symbolem pomoci a záchrany v dětských nemocnicích a léčebnách formou oprav a rekonstrukcí objektů tak, aby se děti v příjemném prostředí rychleji uzdravovaly.  

CHANTAL POULLAIN : FRANCIE, FRANCOUZSKY A FRANCOUZI

Francouzský šarm a elegance i hluboký charismatický hlas - to je věhlasná Chantal. Šašek a královna, legendární divadelní a filmová hra, ve které účinkovala s bývalým partnerem Bolkem Polívkou, ji proslavila i v České republice.


JAN RAK, jaderný fyzik

30 let pracuje v oboru ultra-relativistické jaderné fyziky v CERNU a na univerzitách v Německu, USA, Finsku... Zájem o principy fungování vesmíru ho přivedl k otázkám kvantové fyziky a vědomí.

V současné době pracuje v soukromé sféře na výzkumu rozšířené elektrodynamiky, která má potenciál přispět k řešení ekologických problémů, energetické krize atd.

JAN RAK : ŠVÝCARSKO

I jaderná fyzika může být hodně zajímavá. Když někdo opravdu umí…


 

19.15

RADEK JAROŠ, horolezec

Jako 15. lezec světa a první Čech kompletoval unikátní Korunu Himálaje. Vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku, ale i bez pomoci výškových nosičů. Radek započal své vysokohorské dobrodružství neúspěšným pokusem o zdolání Mt. Everestu v roce 1994. Kouzlu nejvyšších hor však naprosto podlehl a při své druhé výpravě do Himálaje v roce 1998 se mu podařilo vrcholu Mt. Everestu dosáhnout. Následovaly roky návratů s nespočtem expedic v jejichž průběhu velmi pozvolně uzrávala myšlenka, pokusit se o dosažení všech čtrnácti nejvyšších vrcholů světa. Hor převyšujících svou výškou magickou hranici 8000 metrů nad mořem.

RADEK JAROŠ : KORUNA PLANETY 1

Získat Korunu Světa pro mne znamenalo vystoupit na nejvyšší vrcholy všech světadílů. Po dosažení Koruny Himálaje, zdolání čtrnácti nejvyšších hor naší planety, šlo o další významný cíl mé horolezecké, ale nyní i cestovatelské kariéry. Velká výzva! Korunu Světa a zároveň Korunu Himálaje dokázal na naší planetě zkompletovat zatím pouze legendární Reinhold Messner. V tom smyslu, že já ani on jsme při výstupech nepoužívali kyslíkové přístroje ani pomoc výškových nosičů. 

Existují dva seznamy Koruny Světa. První, kdo si dal tento cíl a dosáhl ho, byl Američan Richard Bass. Rainhold Messner, aby se odlišil, místo Mount Blancu zařadil Elbrus a namísto kontinentálního  Kosciuszka zase Puncak Jayu – nejvyšší horu Oceánie. Já se rozhodl vylézt na vrcholy všechny. Korunu Světa tedy podle Bassova seznamu již mám. K dosažení Koruny Světa podle seznamu Messnerova mi zbývá Puncak Jaya – nejvyšší hora Oceánie. Byla a je v plánu, ale protože se svět zbláznil, cesta se zatím odkládá. Tato hora ale současně patří do mého nynějšího projektu. Mým novým cílem je vystoupit na patnáct nejizolovanějších hor Země. Nápad se zrodil na nejvyšším bodu Velikonočního ostrova, který je zároveň dvanáctým nejizolovanějším vrcholem světa.

Cesta vpřed, dál, výš nikdy nekončí!


IVO GRABMÜLLER, horolezec

Jihočeský patriot rád fotí a cestuje tam, kde nepotkáte živou duši a třeba si při tom i můžete zarybařit. Nadšený triatlonista a lyžař i po sjezdovkách jezdí raději na běžkách. Když přišel na to, že už to při sportu nepůjde rychleji a dál, zjistil, že by to mohlo jít výš. Alpy a Dolomity začaly být záhy malé, poohlédl se po něčem dál. Pak již to byl jen krok ke Koruně planety a splnění snu. Také spousta příležitostí poznat sám sebe. Projekt zakončil v květnu 2018 výstupem na Mount Everest, kde po komplikacích při sestupu přišel o několik článků prstů na obou rukou.

IVO GRABMÜLLER: KORUNA PLANETY 2

KORUNA PLANETY alias Sedm vrcholů (anglicky Seven Summits) je souhrnné označení pro nejvyšší hory každého ze sedmi kontinentů světa. Zdolání všech sedmi vrcholů je horolezecká výzva, která byla poprvé definována v 80. letech 20. století amatérským horolezcem a podnikatelem Richardem Bassem. Projekt Koruna planety dokončilo také 6 osob s českými kořeny. Prvním byl v roce 2005 Miroslav Caban, o pár měsíců později Vladimír Nosek. Posledními byli v roce 2018 Ivo Grabmüller a o rok později Radek Jaroš.


LENKA HRABALOVÁ, arabistka

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma. Protože samotné cestování by jí ale nikdy nestačilo, pokračuje ve vzdělávání na doktorském studiu, kde se zaměřuje na ochranu památek v rizikových zónách muslimského světa.

LENKA HRABALOVÁ : ZÁPADNÍ AFRIKA

Víte, v jaké zemi jezdí nejdelší vlak světa? A ve které jsou politika i obchod ovládány pohádkově bohatými členy mystických bratrstev? Západní Afrika patří v Česku mezi příliš neprobádanou část světa, kde se jeden den můžete kochat světly vysokých mrakodrapů, jen abyste se další den ubytovali v chýši z proutí. Umístěná mezi neustále se přibližující pouští a divokým oceánem, skrývá tajemná karavanní města s prastarými knihovnami i bohatou hudební scénu.


 

SOBOTA 22. ŘÍJEN

10.00

KAREL FULLER, průvodce šamanskými technikami

Je muž na spirituální medicínské cestě, tanečník obřadu „Tance slunce“. Být tanečníkem slunce je velká pocta a závazek kráčet po rudé stezce bojovníka. Karel žije s neoblomným záměrem, který je inspirující až nakažlivý. Prošel dlouhou cestou duchovního rozvoje, mnoha výcviky a má v sobě něco jedinečného a silného. Potřebuje jít za světlem, pravdou, léčením, propojovat. Vede šamanské semináře, přechodové rituály a rituály potní chýše.

Praktikuje duchovní a šamanskou cestu prérijních indiánů. Absolvoval šamanský výcvik Prof. Michaela Harnera „Foundation for Shamanic Studies“, který završil studiem vyspělých šamanských technik. Zabývá se fenomény smrti a umírání, vede mužské kruhy. Je facilitátorem holotropního dýchání. Je členem České psychedelické společnosti.

KAREL FULLER : ŠAMANI A ŠAMANISMUS

PRAKTICKÝ ŠAMANISMUS aneb Jak jsem tančil s duchy

Četli jste duchovní knihy? Jak se posuneme na spirituální cestě s použitím pradávných zkušeností a obřadů předků? Karel se podělí o praktické a osobní zkušenosti ze šamanské duchovní cesty, která mu zachránila život a vztahy.


MATĚJ PTASZEK, hudebník

dobrodruh, spisovatel a především bluesman, kterého můžete znát z filmu Občanský průkaz Ondřeje Trojana, je původní profesí fotograf. V Jižní Americe strávil v kuse více než tři roky v horské divočině na jihu Ekvádoru a v kovbojské dědině Concepcion nedaleko neblaze proslulého Medelínu v Kolumbii.

MATĚJ PTASZEK : EKVÁDOR A KOLUMBIE

Jaké to je zažít útok guerilly ELN, chovat morčata, spát se škorpiony, potkat se se dvěma prezidenty, nebo poznat partyzány Las FARC? Nejen na to se můžete těšit v poutavém vyprávění Matěje Ptaszka obohaceném o profesionální snímky umělecké reportáže v duchu Humanistické fotografie.


 

12.15

ZDENĚK THOMA, fotograf

Český fotograf, publicista a cestovatel, původním povoláním chemik. Je členem Asociace profesionálních fotografů, Syndikátu novinářů ČR a Obce spisovatelů. V roce 1970 absolvoval roční cestu do Asie, kterou od té doby systematicky fotografuje. V osmadvaceti zemích tohoto kontinentu, hlavně v Japonsku, Číně, Tibetu, Nepálu, Indii a na Filipínách strávil přes sedm let života. Výsledkem jeho práce je řada cestopisů, obrazových publikací a více než 160 fotografických výstav. Nejvíce ho zajímá kulturní historie čaje, umění orientálních zahrad a krajina v proměnách světla. 

ZDENĚK THOMA: NEPÁL

Je to už neuvěřitelných 52 let, kdy Zdeněk přijel poprvé do Nepálu během své téměř roční legendární cestě autostopem napříč Asií. Často se vracel, aby připravoval výstavy, cestopisné knihy a obrazové publikace, z nichž Nepál-království pod Himálajem bylo vyhodnoceno jako nekrásnější kniha roku 1996. Ukáže kolekci černobílých fotografií z Káthmándského údolí ze sedmdesátých let 20. století, fotografický příběh Manang po 30 letech a potěší čtyřmi desítkami nepálských horských scenérií.


TOMÁŠ BERÁNEK, zakladatel spolku Namaste

Kartograf, cestovatel, publicista a fotograf, odborník na geografické názvosloví. Nepál se stal jeho druhým domovem. Šéfuje spolku Namasté Nepál, který podporuje vzdělávání nejchudších nepálských dětí stavbou škol na svazích Himálaje, adopcí chudých nepálských školáků na dálku i vysíláním dobrovolníků učit angličtinu na chudém nepálském venkově. Pomoci lze i zakoupením nepálských suvenýrů či dobrůtek v Nepálském obchůdku. 

TOMÁŠ BERÁNEK: NEPÁL

Většina trekových cest Himálaje vede údolími, v nichž výhledy zakrývají vysoké strmé svahy.

Z nedávno otevřené cesty po hřebeni vedoucí k posvátné sedmitisícovce Mačhápučhre rozhledům brání jen nahodilá oblačnost. Lze obdivovat výhledy na masivy Annapúren, Dhaulágirí i Manáslu. Nevelká náročnost treku Mardi Himál má své výhody, lze vzít i děti. Trasu lze prodloužit i cestou přes vesničky a obdivovat řemeslnou dovednost místních.


LILIA KHOUSNOUTDINOVÁ, publicistka

Původním vzděláním historička a politoložka, dnes podnikatelka, publicistka a iniciátorka osvětových programů. Procestovala bezmála půlku světa. Bydlela zejména v dalekém Novém Dillí, Tunisu, Bhútánu a řadě evropských zemí. V rámci své značky Ecstatic podporuje charitativní a rozvojové projekty v řadě destinací. Její životní láskou je tajemný Bhútán, do kterého se během posledních 15 let alespoň jednou ročně navrací a kde pracovala i pod patronátem královny matky.

LILIA KHOUSNOUTDINOVÁ : BHÚTÁN

Bhútán - tajemné uzavřené království, kde prý létají draci, v horách panuje Yeti a démoni řádně střeží každý horský průsmyk. Na domech zde stále nacházíme malované naturalistické penisy. Země přinesla světu koncept Hrubého Domácího štěstí. Jako první ve světě byl Bhútán "carbon negative".

Buddhismus, ekologie a osvícená monarchie. Je však vše růžové i pod pokličkou? Lilia  poprvé Bhútán navštívila před 12 lety na pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby zde zažila mnohé, přátelství, tajemství, krádež, lásku a tuto zemi miluje dodnes. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, provázela tehdejšího českého ministra kultury Hermana, koordinovala rekonstrukci 1 000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, hrála "turistku" ve video klipech Tourist Council of Bhutan, prezentovala Bhútánskou módu na fashion week v Indii a dodnes navrhuje šaty z tradičních "kir". Je zakladatelkou spolku přátel Bhútánu v ČR a spoluzakladatelkou NF Šťastné Česko inspirovaného Bhútánským HDŠ.


 

14.30

MARKÉTA KUTILOVÁ, reportérka

Novinářka a humanitární pracovnice. Pracovala v Lidových novinách, její články a reportáže ze zemí třetího světa publikovala mnohá média. Působila jako projektová koordinátorka společnosti Člověk v tísni v Íránu, na Šrí Lance a na zemětřesením zničeném Haiti. V Demokratické republice Kongo zakládala misi společnosti Člověk v tísni a projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. S Lenkou Klicperovou se vydaly do válečných oblastí Sýrie a navštívily město Kobani. Dokumentují, odkud a proč přicházejí uprchlíci do Evropy. Markéta působí v neziskových organizacích Pontopolis a Femisphera, věnuje se přednáškové a publikační činnosti.  

MARKÉTA KUTILOVÁ: VÁLKY

Co se děje v Sýrii, Arménii, Náhorním Karabachu, Libyi? Zvedá se Islámský stát i al.Kájda? Není pouze válka na Ukrajině! I když to zdánlivě tak může vypadat...


KAREL JANEČEK, matematik

Známý matematik a společenský reformátor vystudoval obor teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Studoval také na univerzitách v USA, kde získal tituly MBA (Bradley University, Peoria) a Ph.D. (Carnegie Mellon University, Pittsburgh). Už za studií napsal program na Monte Carlo simulace Black Jacku, 9 x rychlejší než druhý nejrychlejší program té doby. Zde vydělal první větší peníze a stal se finančně nezávislý. Peníze považuje za energii, která má pomáhat tam, kde to má smysl. Proto finančně podporuje vědu, vzdělávání, umění, instituce i nadané jednotlivce. Na dobročinné účely dal již více než 21 % svého majetku. Většinu času věnuje projektům, které mohou zlepšit atmosféru ve společnosti a její fungování.

KAREL JANEČEK: ŠVÉDSKO ZA POLÁRNÍM KRUHEM

Ledová pole a bílé planiny, kde se střetávají zájmy původních obyvatel Sámů, nikoliv Laponců a těžařských společností. Jaká je situace dnes? Proč je ohrožena migrace sobů? Lze najít harmonii a respekt mezi národy?


 

16.45

JAN ŠIBÍK, fotograf

Jan Šibík podnikl na 250 reportážních cest do všech koutů světa. Dvacet let pracoval jako vedoucí fotooddělení v časopise Reflex. Uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie jak v České republice, tak v zahraničí. Získal nespočet fotografických cen.

V soutěži Czech Press Photo obdržel v různých kategoriích pět desítek ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu této soutěže. V roce 2004 získal ocenění v soutěži WORLD PRESS PHOTO.  

JAN ŠIBÍK : SVĚT

“Připravil jsem pro vás výběr nejdůležitějších světových událostí, které jsem nafotografoval za 35 let”.

Jan Šibík dosud vydal šest souhrnných publikací svých fotografií: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001), Stories(2006) a Deset let (2017), jež mapuje Šibíkovu práci v období 2007-2016. Kniha Jan Šibík 1989  je jeho pátou samostatnou monografií, která vyšla k 30. výročí revoluce a zaznamenává pád komunismu ve střední Evropě. Zatím poslední knihu JARO 2020 (2020) vydal společně s Danielou Matulovou a kniha mapuje události prvého nouzového stavu, kdy nás zasáhla koronavirová epidemie.

Na přednášce koupíte poslední 3 publikace s autogramem.


RUDA ŠVAŘÍČEK, cestovatel

Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežení na polár), Marco Polo (napříč Asií), Hedvábná stezka (rok a půl asijskými státy), Živá Afrika (napříč Afrikou v modulu Tatry). Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie a ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy (český prvovýstup na Carstensz...) Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností, osnuje happeningy. Extrémní dobrodruh, zároveň šarmantní společník a obratný diplomat. Gejzír myšlenek a nápadů s abnormálním nasazením a výdrží.

RUDA ŠVAŘÍČEK : NAHÁ ETIOPIE

ETIOPIE umí 3 země v jedné. Koptský sever nabízí hrady, chrámy vytesané ve skále, obří stély, kláštery přístupné jen na laně i božské Simienské hory. Muslimský východ hostí přátelský islám. Harar zná "hyení muže" i místa rozervaného básníka Rimbauda. Animistický jih udivuje největší diverzitou zajímavých etnik. Zažijeme věhlasné zvyky a tradice i působivé iniciační rituály. Jinoši přeskakují řady krav, dívky se perou o více úderů a jizev na zádech. Hamerky si vtírají zvířecí tuk a krevel do vlasů, ženám Mursi a Surma pro talířek labrety vyrazí zuby... V rituálu Donga bojují stovky nahých mužů. Dřevěné hole dokáží zabíjet, krev však nemá prostor na slzy. Západní břeh řeky Omo drží svérázný svět i dnes. Covid vrací dobu bez turistů. Pravlast kávy servíruje kávové obřady i tradiční placky indžara. Lokace archy úmluvy a země královny ze Sáby plodí nejkrásnější dívky světa! Nejstarší žena světa Lucy je také Etiopanka... Starodávná Habeš je má největší africká láska už od roku 1994. Devadesátá léta bez masového turismu se vrací! Poznejte proč!


 

19.00

MART ESLEM, cestovatel

Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor, se narodil 24. ledna 1974 v Ústí nad Labem. Povoláním podnikatel, duší cestovatel. V první polovině osmdesátých let dvacátého století vyrůstal v Severní Itálii ve městě Udine, kde navštěvoval klášterní školu. Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a doposud navštívil 95 zemí světa. S kolegou Davidem Surým natáčí pořad Na palubě, který lze sledovat na STREAM.CZ.

MART ESLEM A DAVID SURÝ : KOLUMBIE + ZRACENÉ MĚSTO

Ústečtí cestovatelé a filmaři vám představí jednu z nejrozmanitějších zemí světa. Fotografie, videa a specifický pohled na svět a život na druhé straně zeměkoule. Kolumbie rozhodně stojí za překonání předsudků a obav z její turbulentní historie. Ano, kokain stále seženete na každém rohu, stále vás tam mohou přepadnout a okráct. Ale štěstí přeje odvážným a oboje se vám může stát i za rohem u vás doma.

Země, kde válka dokáže být tím nejvýdělečnějším obchodem. Do města, které bývalo hlavním městem kokainu s jeho neomezeným vládcem Pablem Escobarem. Jak chutnají obří mravenci? Kde se točit filmový Černý korzár a kterým místem se inspirovat Gabriel García Márques pro svůj román Sto roků samoty? Přijďte si užít jedinečný večer s Martem a Davidem.


DAVID ŠVEJNOHA, cestovatel

Cestováním a fotografováním doslova žije. I když navštívil řadu zemí v Jižní Americe a Asii, jeho srdeční záležitostí se stala AFRIKA. V rámci svých cest se soustřeďuje na mapování přírodních národů napříč celým světem, věnuje se autentickému kmenovému umění. Když je doma, pořádá cestopisné besedy a zeměpisné projekce pro školy a veřejnost. Jeho web s cestovatelskými fotografiemi www.planetalidi.cz.

DAVID ŠVEJNOHA : LOVCI LEBEK

Ještě nedávno byli obávaní lovci lebek. Jací jsou dnes? Nelehké putování do nitra papuánského pralesa. Život a pohyb v hluboké džungli je náročný. Na obzoru spatříme první stromovou chýši. Kmen Korowai. Sen se splnil. Jak tráví den korowaiská rodina? Získávání sága, ochutnávka ságových larev, důmyslný lov ryb, příprava buamerové omáčky... Vše jako z pravěku. V údolí Baliem navštívíme kmen Daniů s vyuzenou mumii váženého předka. Zúčastníme se vesnické zabíjačky s důmyslnou tepelnou úpravou. Geograficky přeskočíme na SV Indie kde žijí obávaní Nágové. Potetovaná tvář a hruď, v uších kozí rohy, na zádech mačeta "dao" s kozími červenooranžovými chlupy, co symbolizují hořící nepřátelskou vesnici. Stařešinové vzpomínají války mezi klany. Setnutá hlava je důležitá trofejí. Šamanský kmen Apatani má tetování v obličeji a v nosu ratanové zátky...


KAREL WOLF, cestovatel

Fotograf, přírodovědec, ředitel cestovatelského festivalu Kolem Světa. Procestoval řadu zemí Afriky, Asie i Ameriky. O zajímavých místech, lidech a kulturách, které zachytil na svých fotografiích, přednáší široké veřejnosti a píše reportáže z cest.

KAREL WOLF : NORSKO, ISLAND A SLOVINSKO DODÁVKOU

Rodinné výpravy dodávkou do třech různých zemí. Vývoj spaní v autě s jedním, dvěma a následně i třemi dětmi. Cesty podomácku upravenou dodávkou bez topení s malým děckem ve spacáku, kvůli třetímu dítěti pak i ve střešním stanu.

Krásné islandské ledovce, jedinečné vodopády, roztomilí papuchalci i velké kilometry v autě. Sobi, pižmoni a velryby, kterých jsme se skoro mohli dotknout. Slovinské hory, Veliká planina a tyrkysová řeka Soča. Místa, kde příroda je stále divoká a krásná a společné dobrodružství utužuje rodinné vztahy.

 

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ – SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU

 

Datum: 6.10.2022 7:54:00

Současně také

Caravaning Brno
2.-5.11.2023


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook


Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště