Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

IDET
24.-26.5. 2023

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky

Jiří Hynek: Když máte zahraničního zákazníka, setkání „face to face“ nic nenahradí


Rozhovor s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřím Hynkem mj. o vývoji oboru v době covidu a o nových technologiích, které se prezentují i na veletrhu IDET.


Pandemie covidu dopadla téměř na všechna odvětví, ale českým firmám obranného a bezpečnostního průmyslu se přesto dařilo. Jak uplynulé období hodnotíte?

Český obranný průmysl je hlavně exportně orientovaný, 90 procent naší produkce vyvážíme, a rok 2020 byl pro náš export kupodivu velmi úspěšný. Ač byl náš obor stejně jako jiné postižen covidovou pandemií, byl to druhý nejúspěšnější rok v historii České republiky. Nepříjemné na covidu bylo hlavně to, že jsme nemohli cestovat a dělat obchodní schůzky. Od první schůzky se zákazníkem to k realizaci obchodu trvá v průměru pět let. Proto teď musíme velmi rychle dohánět, co jsme kvůli covidu zameškali, a IDET je ideální příležitostí, jak se potkat se zahraničními delegacemi a jak jim ukázat, co umíme a co je v našem oboru nového. A je to i takový signál do světa, že se vše vrací k normálu a začínáme normálně fungovat a naživo obchodovat. Pevně věřím, že když se nestane nic mimořádného, tak to zpoždění v obchodních aktivitách doženeme. A až tady budeme sedět na příštím IDETu, řekneme si, že za sebou máme další úspěšný rok.

Nemohli jste fyzické schůzky nahradit jednáním v online prostoru?

Online prostor je dobrý, když už máte zákazníka, kontakt je uzavřen a dojednáváte s ním detaily, případně technické specifikace. Ale neexistuje, aby se online uzavíral nový obchod. Nejdřív se musíte vzájemně poznat. Druhým problémem je, že přes online prostor nevyřešíte třeba servisní zásahy nebo návštěvy techniků, aby zaškolili personál. Samozřejmě část věcí do internetového prostředí přesunout lze, nakonec i v asociaci jsme dělali porady online a byly mnohem produktivnější. Ale když máte zahraničního zákazníka, setkání „face to face“ nic nenahradí.

Neukázala tato zkušenost na možnosti využití virtuálního prostoru, které mohou pokračovat i v budoucnu?

Máte pravdu, ty možnosti jsou obrovské. Nakonec na IDETu máme firmu, která předvádí virtuální realitu a její využití v tréninku. Na základní vojenský výcvik je virtuální realita skvělá věc, která i šetří peníze, je v tom budoucnost. Virtuální realitu lze využít třeba i v servisních zásazích na dálku, kdy je na jedné straně zkušený servisní technik a na druhé straně servisní pracovník uživatele. Takže všechno zlé je pro něco dobré a určitě budeme to, co jsme se během covidu naučili právě v oblasti virtuální reality a online komunikace, využívat i nadále. Ale pořád zůstává minimálně 30 procent práce, která se bez kontaktu se zákazníkem neudělá.

Asociace letos na IDETu poprvé organizuje společnou expozici mladých inovačních firem – Start-up Innovation Pavillion. Proč jste se k tomu rozhodli?

Naším cílem je ukázat, že v České republice existují firmy, které mají obrovský potenciál mozků. Ale jsou to malé a začínající firmy, kterým chybí silná obchodní síť, strategický partner a finance. Proto jsme chtěli, aby se na ně velké firmy přišly podívat a zvážily spolupráci. Zároveň jsme chtěli umožnit těm mladým inženýrům dostat se k někomu, ke komu by se jinak nedostali.

V inovačním pavilonu máme pět firem s velmi zajímavými produkty. Třeba Spectrasol dělá úžasné umělé osvětlení vnitřních prostor tak, jako byste byli na denním světle, a má to patentované po celém světě. Toto řešení je výhodné třeba na dispečinku s 24hodinovou službou, kde kvalitní osvětlení chrání zdraví osob a udržuje pracovníky v optimálním psychickém stavu. Je tam i v Česku vymyšlený a vyrobený prototyp raketového motoru, o který projevilo zájem už několik zahraničních delegací. Tento motor může být základem nějakého raketového dronu, ale i základem nosné rakety. Další firma je z oblasti umělé inteligence.

Určitě chceme v tomto projektu pokračovat a do budoucna ho dále rozšíříme. Budeme tam opět vyhledávat firmy s obrovským intelektuálním kapitálem v oblasti technických a přírodních věd a vybírat k nim vhodné partnery, protože to je něco, co náš průmysl posune dál.

 

Datum: 7.10.2021 13:53:00

Současně také


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště