Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GRAND PRIX MOBITEX 2020
Oceněné exponáty

Nábytek z kartonu s.r.o.

Exponát: Nábytek z kartonu s.r.o.
Výrobce: Nardi s.r.l.
Vystavovatel: Nábytek z kartonu s.r.o.
Autor návrhu: Nardi s.r.l.
Umístění: Pavilon F, stánek č. 043

Progresivní technologie: 3. místo

Nábytek z kartonu s.r.o.

Maestro Dual 14

Exponát: Maestro Dual 14
Výrobce: Magniflex - italské matrace nejvyšší kvality
Vystavovatel: Magniflex - italské matrace nejvyšší kvality
Autor návrhu: Magniflex - italské matrace nejvyšší kvality
Umístění: Pavilon F, stánek č. 025

Progresivní technologie: 2. místo

Maestro Dual 14

SONNENBERG - NOVAGUE BEDS

Exponát: SONNENBERG - NOVAGUE BEDS
Výrobce: SONNENBERG MANUFAKTUR A.G.
Vystavovatel: SWISS BEDS, s.r.o.
Autor návrhu: Petr Novague
Umístění: Pavilon F, Expozice GRAND BEDS

Progresivní technologie: 1. místo

SONNENBERG - NOVAGUE BEDS

Jídelní stůl HANNA

Exponát: Jídelní stůl HANNA
Výrobce: ROTT DESIGN
Vystavovatel: ROTT DESIGN
Autor návrhu: ROTT DESIGN
Umístění: Pavilon F, stánek č. 023

Progresivní design: 2. místo

Jídelní stůl HANNA

Nábytková řada "A LOOK"

Exponát: Nábytková řada "A LOOK"
Výrobce: OFFICE PRO SERVICE s.r.o.
Vystavovatel: OFFICE PRO SERVICE s.r.o.
Autor návrhu: architektonický ateliér SENAA architekti
Umístění: Pavilon F, stánek č. 007

Progresivní design: 3. místo

Nábytková řada

Bylinky od Anie Songe

Exponát: Bylinky od Anie Songe
Výrobce: Darré
Vystavovatel: Darré
Autor návrhu: Anie Songe & Darré
Umístění: Pavilon F, stánek č. 049

Progresivní design: 1. místo

Bylinky od Anie Songe

Studentské ceny rozdány, toto je podle poroty 11 „nej“

<h2>Studentské ceny rozdány, toto je podle poroty 11 „nej“</h2>

Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentují výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, dnes vyvrcholila slavnostním vyhlášením výsledků. Celkem bylo uděleno 11 cen, o které se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z 9 středních a vysokých škol z celé České republiky. Téma letošního ročníku znělo EXPERIMENT.

 

Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT, v níž studenti prezentují výrobky, prototypy a modely z oblasti nábytku a bytových doplňků, dnes vyvrcholila slavnostním vyhlášením výsledků. Celkem bylo uděleno 11 cen, o které se utkalo 85 autorů s 95 pracemi z 9 středních a vysokých škol z celé České republiky. Téma letošního ročníku znělo EXPERIMENT.

„Kritériem pro vystavení práce na veletrhu MOBITEX je zhotovení návrhu v měřítku 1:1 a také dobré řemeslné provedení. Potěšující je kromě tradičně dobrého zastoupení škol zaměřených na nábytek také účast škol s výukou designu keramiky, porcelánu a textilu,“ říká předsedkyně poroty Dagmar Koudelková z Národního centra nábytkového designu.

Porota dnes ocenila studenty, kteří podle hodnocení odborné poroty nejlépe splňovali kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti. Hlavní cenu GRAND PRIX MOBITEX – STUDENT si odnesla Sabina Stržínková z ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně za čalouněnou židli Tammi, která vznikla ve spolupráci s firmou Nábytek Jelínek ve Valašském Meziříčí. Židle je výsledkem kombinace ruční práce s využitím moderní CNC technologie na výrobu opěradla.

Druhé místo patří Petrovi Matoušů za set na espresso nápoje ME`AZA. Student Ústavu designu FA na ČVUT v Praze se ve své tvorbě porcelánových šálků a podšálků na kávu inspiroval tvarem skleniček na víno, aby tak zvýraznil vůni nápoje. Třetí Ondřej Mikulec zúročil své zkušenosti houslisty a vytvořil originální obal na housle a jejich příslušenství, který může sloužit současně jako dekorace v interiéru i bytový doplněk. Žák 4. ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní z Bystřice pod Hostýnem zvolil jako materiál ořech, lamelu, cín a čalounění.

Porota dnes udělila také dvě mimořádná ocenění, a to studentům a pedagogům ateliéru Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně za kolekci porcelánových reproduktorů CINK!, která vznikla ve spolupráci s ateliérem Industrial Design a ateliérem Keramiky VŠVU v Bratislavě, a také studentkám oboru Textilní tvorba na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, které soutěžily s kolekcí interiérových textilií.

Klastr českých nábytkářů dnes udělil dvě ceny, a to Andrejovi Kmeťovi za interiérovou židli na krátkodobé sezení Stair, kterou vytvořil v ateliéru Průmyslového designu UTB ve Zlíně, a Dominice Frömmelové z Mendelovy univerzity v Brně, Lesnické a dřevařské fakulty, Ústavu nábytku, designu a umění, která vytvořila toaletní stolek s dřevěnou konstrukcí a zrcadlem, doplněný LED světlem v bílé barvě.

Pracovní stůl Kristýny Frödové s atypickou konstrukcí z ocelových trubek s masivními deskami z rostlého dřeva oslovil Národní centrum nábytkového designu, které jeho autorce udělilo svoji cenu. Ta opět putuje na Lesnickou a dřevařskou fakultu brněnské Mendelovy univerzity. Ze stejné školy pochází i Gabriela Fridrichová, jejíž pracovní stůl pro generaci mileniálů získal Cenu společnosti DESIGN ATAK. Do třetice zůstává v Brně i jedna ze dvou cen Cechu čalouníků, dekoratérů a truhlářů. Patří Dominice Sirné za čalouněné odpočivné křeslo Dekorakryl. Druhá cena tohoto cechu putuje do Zlína, kde Iveta Krmíčková z ateliéru Průmyslového designu UTB našla inspiraci v oblacích a vytvořila modré, prošívané křeslo NUBES.

Na závěr slavnostního předávání cen poděkovala Dagmar Koudelková organizátorům z Veletrhů Brno Martinu Videckému a Lence Bednářové a ocenila celkovou úroveň soutěže. „I letos tu najdeme velmi zdařilé práce i hotové výrobky, máme tu výsledky spolupráce s konkrétními firmami. Cením si toho, že můžeme vystavovat práce v měřítku 1:1, které jsou funkční. Doufám, že se vám tato přehlídka líbí a příští rok budeme mít možnost opět se potkat se zajímavými návrhy,“ uvedla předsedkyně poroty.

GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT - přihlášené školy

Seznam škol přihlášených do soutěže Grand Prix Mobitex 2020

GRAND PRIX MOBITEX 2020 – sekce STUDENT - přihlášené školy

 

Historie Grand Prix Mobitex

RočníkPřihlášené exponátyOceněné exponáty Studentské práce
2023

studentské práce
2022 exponáty
ocenění
studentské práce
2020
exponáty
ocenění studentské práce
2019
exponáty
ocenění studentské práce
2018 exponáty
ocenění
studentské práce
2017 exponáty
ocenění
studentské práce
2016 exponáty
ocenění
studentské práce
2015 exponáty
ocenění
studentské práce
2014 exponáty
ocenění
studentské práce




 

Komise soutěže GRAND PRIX MOBITEX

Komerční a studentská sekce GPM 

PhDr. Dagmar Koudelková
Historička umění, od roku 2010 působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, od roku 2013 je také ředitelkou Národního centra nábytkového designu, o. p. s. Věnuje se především problematice ohýbaného nábytku, meziválečné bytové kultury a designu 20. století. Jako kurátorka sbírky nábytku Moravské galerie v Brně (1990–2001) a později kurátorka výstav Design centra ČR (2002–2007) se podílela na řadě velkých výstavních projektů ((Princip Thonet, Český kubismus, František Bílek, Antonín Procházka ad.) a připravila desítky menších výstav. V letech 2000–2003 byla kurátorkou přehlídek českého a zahraničního designu v rámci projektu art & interior ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze, 2006–2011 kurátorkou projektu Designstory, od 2012 projektu studentské přehlídky Grand Prix Mobitex v rámci veletrhu Mobitex. Je autorkou publikací Jiří Pelcl. Subjective x Objective (ERA 2006) a Atika 1987–1992. Emoce a forma (ERA 2007) a spoluautorkou publikace Jindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně (ERA 2003).


Mgr. Elena Farkašová, ArtD.
Elena Farkašová působí od roku 2010 na Katedre dizajnu nábytku a interiéru Technickej univerzity vo Zvolene. Věnuje se zejména teorii a metodologii dizajnu a kompetenčním schopnostem v odboru design. Podílela se na více než desítce výzkumných a výstavních projektů. Byla kurátorkou 7. a 9. ročníku soutěže Cena prof. Halabaly (2011, 2013), kurátorkou putovních výstav v České republice, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku). Je spoluautorkou publikací Furniture and interior design, Design of environment a autorkou vědecké monografie Kreativita dizajnéra a jej rozvoj vo výučbe. Od roku 2014 externě přednáší na Inštitúte duševného vlastníctva při Úrade priemyselného vlastníctva SR.


Rudolf Fukal
Rudolf Fukal, absolvent Střední průmyslové školy strojní ve Zlíně (1973–1977), je spolumajitelem a jednatelem firmy RIM CZ s.r.o., kterou založil v roce 1991. V letech 1979–1990 pracoval v Moravanu Otrokovice v podnikové zkušebně, dále jako kontrolor, revizní technik a mistr. Provozoval aktivně hokej (1968–2008), na profesionální úrovni se věnuje fotografování: jako člen SČF, ČFFU a Fotoklubu Beseda Otrokovice se podílí na organizaci výstav, zejména fotografických, a také prezentací nábytkového designu; v roce 2018 inicioval reprízu výstavy „Anonymní“ ohýbaný nábytek v Otrokovické Besedě. Zajímá se o hudbu, cestování, historické automobily, sběratelství. V rámci svých pracovních aktivit podporuje tvorbu mladých designérů a studentů.


Ing. Lucia Haraslínová, Ph.D.
Předsedkyně Klastru českých nábytkářů, družstvo, vystudovala Dřevařské inženýrství a navazující doktorské studium Procesy tvory nábytku na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Od roku 2008 působila na univerzitě jako technický pracovník pro výzkum v oboru nábytek, poté pracovala v Asociaci český nábytkářů a v Katastru českých nábytkářů jako manažer. V rámci KČN usiluje o posílení nábytkářského oboru v České republice: je koordinátorem vědecko-výzkumné činnosti, zřizuje technologická centra KČN pro účely VaV v oboru nábytek, řídí internacionalizační aktivity klastru a jeho členů, stará se o propagaci a rozvoj nábytkářství, pořádá odborné semináře a workshopy pro odbornou i laickou veřejnost v oboru Nábytek. Od roku 2012 je členkou hodnotící komise GP MOBITEX a od roku 2017 hodnotící komise Wood-Tec Award.


doc. ak. soch. Pavel Jarkovský
Absolvent VŠUP v Praze, Speciálního ateliéru keramiky a porcelánu u prof. Otto Eckerta (1964–1970), pracuje od ukončení studií jako samostatný výtvarník: jeho práce v keramice a kameni jsou určeny převážně do architektury a pro průmyslovou výrobu. V letech 1990–1991 působil jako předseda Unie výtvarných umělců, 1993 založil s doc. ak. soch. Pavlem Mizerou Institut výtvarné kultury na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (dnes Fakulta umění a designu); do roku 1997 byl jeho ředitelem. Na UJEP také založil a do 2014 vedl ateliér Design keramiky, pro který vybudoval v Dubí za pomoci a. s. Český porcelán špičkové pracoviště. Řadu let vedl Regionální informační středisko Design centra ČR při ateliéru v Dubí, 2009 založil Mezinárodní studentská sympozia keramiky v Dubí. V současné době působí jako externí učitel na Ústavu průmyslového designu FA ČVUT v Praze a spolupracuje s Národním ústavem pro vzdělávání.  Za svoji práci získal ocenění v ČR i v zahraničí.


MgA. Jaroslav Juřica M.A.

Jaroslav Juřica je produktový a průmyslový designér, který hledá přirozený vztah mezi funkcí a osobitým výrazem produktu. Během bakalářského studia produktového designu na Fakultě výtvarných umění v Brně se postupně začal zajímat o produkt jako objekt a hledání jeho funkčních principů. Magisterské studium absolvoval na School of Design při švédské Lund University. V roce 2008 působil v holandském studiu Demakersvan a na podzim téhož roku se zúčastnil programu S.T.A.R. Design (Space and Terrestrial Architectural Research), pořádaného NASA Johnson Space Center v Houstonu. V roce 2010 absolvoval na Fakultě výtvarných umění studium sochařství u Michala Gabriela. Je autorem židle 002 pro TON, kolekcí nových postelí pro firmu Jelínek nebo hliníkových koloběžek pro značku YEDOO, oceněných značkou Red Dot.


Ing. Viktor Sinajský
Vystudoval Design nábytku na Mendelově univerzitě v Brně. Za studií se účastnil mnoha designérských soutěží včetně soutěží vypisovaných Design centrem České republiky. Od roku 2004 pracoval jako designér pro interiérové firmy, od roku 2006 je členem designérského týmu Viewart, který navrhoval interiéry pro různé obchodní společnosti. V roce 2011 založil s kolegy ateliér design ATAK, v němž působí jako vedoucí kreativního designérského týmu a je specialistou na interiérový a nábytkový design; pod jeho vedením byly realizovány desítky úspěšných interiérových projektů. Zajímá se o fotografii, připravil několik autorských fotografických výstav.

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště