Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Digitální továrna 2.0: dataPartner působí v oblasti dodávek a realizací informačních a řídicích technologií

 

Společnost dataPartner je soukromá česká firma se sídlem v Českých Budějovicích, která působí více než 23 let v oblasti dodávek a realizací informačních a řídicích technologií. Dodává výrobní informační systémy, automatizuje stroje, výrobní linky a technologie a dodává softwarové komponenty pro tvorbu automatizačních aplikací a řídicích jednotek strojů.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně společnost dataPartner pravidelně vystavuje a pořádá odborné semináře již řadu let. Stejně tak tomu bude i v letošním roce, kdy po výjimečné dvouleté přestávce má opět návštěvníkům co ukázat a nabídnout. V pavilonu F se mohou seznámit s nabídkou společnosti dataPartner, a to ve stánku č. F07 a ve stánku č. 113 na ploše Digitální továrny 2.0. Jako doprovodnou akci pořádá společnost dataPartner ve středu 10. 11. od 9:30 v pavilonu E sále 2 celodenní seminář s názvem „Digitalizace výrobního ekosystému pro vznik inteligentní továrny“. Těžištěm expozic společnosti dataPartner bude na obou místech v pavilonu F presentace prostředků pro digitalizaci výroby, a to jak na úrovní řídicích jednotek strojů, tak i na úrovni výrobního informačního systému.

Pro konstruktéry a vývojáře řídicích jednotek strojů bude presentována Automatizační softwarová platforma KINGSTAR, která umožňuje vytvářet inteligentní ovladače strojů, které pracují v reálném čase. Používá standardní počítač pro všeobecné použití s operačním systémem MS Windows s doplňkem RTX64 pro práci v reálném čase. Její využití je předpokladem pro naplnění dnešních cílů vývojářů a tvůrců řídicích jednotek strojů: Vytvářet podle požadavků trhu včas a s konkurence schopnými náklady inteligentní a flexibilní ovladače strojů. Díky KINGSTAR lze dosáhnout optimální hodnoty zisku, umožní totiž vložit vývojářům do výrobku optimální objem vlastní přidané hodnoty bez potřeby kupovat komponenty, které mohou vytvořit ve stejné nebo vyšší kvalitě sami. Současně díky otevřenosti a standardizaci nejsou odkázáni na určité konkrétní značky HW komponent, ale mohou vybírat z široké škály standardizovaných alternativ. Platforma KINGSTAR se skládá z pěti komponent:

  • Sběrnice EtherCAT®, pracující v reálném čase a s funkcí automatické konfigurace. Umožňuje tak spouštění stejné aplikace s různými hardwarovými konfiguracemi (podporuje všechny hlavní značky servopohonů a I/O).
  • Komponenta Motion, pro řízení pohybů. Splňuje standard PLCopen Motion Control pro point to point, synchronizované, skupinové pohyby, míchání a kinematiku. Je možné řídit velké množství os v krátkých dobách cyklu, například používat 20 os s dobou cyklu 125us nebo 60 os s dobou cyklu 500us. Každá osa může používat jinou značku hardwaru a má svůj vlastní režim ovládání.
  • Softwarové PLC, odpovídá standardu IEC 61131 a má stejné vývojové prostředí a programovací jazyk jako hardwarové PLC. Spuštění v počítači ale odstraňuje fyzická omezení, vývojové prostředí PLC KINGSTAR LogicLab podporuje žebříček, IL, funkční bloky, jazyky ST a SFC.
  • Komponenta GigE Vision® pro strojové vidění, které pracuje v reálném čase. Umožňuje vyvinout řízení pohybu odvozené od vidění pomocí sbírky softwarových nástrojů OpenCV (open-source knihovny) pro analýzu obrazu na mnoha kamerových rozhraních.
  • Podpora IoT přidává do řízení stroje funkce IoT.

Pro management a kompetentní pracovníky výrobních podniků bude presentován výrobní informační systém MES PATRIOT, jeho komponenty a moduly. Při osobním setkání se zástupci společnosti dataPartner podělí s návštěvníky o praktické zkušenosti a doporučení z implementací ve výrobních podnicích. Ta vycházejí ze skutečnosti, že cíle Průmyslu 4.0 jsou sice vysoce sofistikované, ale při zavádění systémů kategorie MES ve výrobních závodech se producenti nejčastější soustředí na disciplínu sledování vytíženosti strojů, respektive prostojů, případně na plánování se sledováním průběhu výroby. Je to pochopitelné, protože implementovat veškeré požadavky najednou lze velmi obtížně. Dosáhnout cíle Průmyslu 4.0 je však možné i postupně, s použitím informačního systému, který je schopen se postupné rozšiřovat a doplňovat nové užitečné funkcionality, a to bez nutnosti výměny předchozí verze. Takový systém je nabízený MES PATRIOT, nabízí snadné rozšiřování a růst, podle stupně implementace cílů Průmyslu 4.0. Skládá se ze základních modulů, které mohou být operativně doplňovány a jednotlivé funkce rozšiřovány:

  • Plánování výroby, operativní s možností rozšíření o APS třetích stran.
  • Sledování výroby, pro analýzu a záznam procesních dat z výroby a poskytování zpětné vazby pro optimalizaci plánů. Sledování vstupních dílců, odvádění výroby a sledování efektivity nápravných opatření. Zajišťuje obousměrnou traceabilitu výroby.
  • Systém rychlé reakce, pro evidenci a efektivní odstraňování poruch ve výrobě.
  • SCADA, pro sledování technických parametrů výrobní buňky.
  • Řízení údržby, kompletní procesní řízení, s přímým napojením na provozní data udržovaných objektů, optimalizace plánu a predikce na základě matematického modelu.

Jako novinka bude na modelech výrobních strojů předváděno praktické využití technologie rozšířené reality pro zobrazování vybraných dat a informací z modulů pro sledování výroby a pro řízení údržby MES PATRIOT, použitelné operativně v praxi ve výrobních prostorách závodů.

Doprovodnou akcí, kterou pořádá společnost dataPartner, je celodenní seminář, Digitalizace výrobního ekosystému pro vznik inteligentní továrny, konaný dne 10. 11. od 9:30 v sále 2 pavilonu E.

Dopolední část, je určena především konstruktérům strojů, vývojářům řídicích jednotek strojů a kompetentním pracovníkům výrobních podniků:

  • Inteligentní řídicí jednotka jako průlom v architektuře strojního vybavení
    • Přechod od hardwarové architektury na inteligentní softwarovou architekturu
    • Modularita ovladačů jako cesta k jejich flexibilitě pro vysokou variabilitu výroby
    • Standardizace hardware a software pro vysokou dostupnost a ochranu investic
    • Automatizační platforma KINGSTAR pro tvorbu inteligentních ovladačů strojů

Odpolední část pak majitelům, výkonnému managementu a také kompetentním pracovníkům výrobních podniků:

  • Plánování a řízení výroby optimalizované podle sledovaných parametrů
    • Sběr dat ze strojů, integrace ovladačů strojů s výrobním informačním systémem
    • Analýza dat ze sledování výroby a zpětná vazba pro optimalizaci
    • Variabilita plánování výroby s ohledem na specifické možnosti produktové linky
    • Použití rozšířené reality v běžném provozu výrobního závodu
    • Moderní informační systém řízení údržby

Bezplatný vstup na seminář si zájemci zajistí registrací (kapacita sálu omezena) na https://www.datapartner.cz/seminare.html. Na semináři vystoupí jako hosté zástupce výrobce platformy KINGSTAR, pan Fabrice Boisset – generální manažer pro region EMEA a známý konzultant v oblasti optimalizace výrobních procesů a plánování výroby, pan Ing. Vladimír Volko.

 

Datum: 25.10.2021 10:30:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště