Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Jozef Síkela na zahájení veletrhu: MSV je příležitostí vykročit správným směrem


Ministr průmyslu a obchodu ve svém projevu mj. podtrhl význam osobního kontaktu pro vybudování vztahu a důvěry mezi obchodními partnery. V závěru pozval přítomné podnikatele do České národní expozice, kde se mohou seznámit se širokou škálou podpor a služeb státu.

Pro mě je dnešní den nejen významným pracovním dnem, ale také dnem velmi osobním. Je natolik osobní, že když jsem ráno v areálu veletrhu vystupoval z auta, naskočila mi husí kůže, a kdybych nebyl fakt už velký kluk, možná by se mi i v oku zalesklo.“ Po tomto úvodním vyznání Jozef Síkela zavzpomínal na rok 1974, kdy se s rodiči přestěhoval ze Zbirohu v západních Čechách do Brna a poprvé navštívil výstaviště. „Tento zážitek se mi vryl do paměti, protože to pro mě byl první kontakt s velkým světem. Nikdy předtím jsem nic takového neviděl a pavilon Z se pro mě stal monumentem, zřejmě největší stavbou na hodně dlouho. Do té doby jsem vůbec netušil, že tak velké stavby můžou existovat.

Později ministr veletrhy navštěvoval jako student střední školy, v rámci školní praxe se tu staral o zahraniční delegace a vydělal si tady první peníze nakládáním kontejnerů na zahraniční veletrhy. „Má vazba na brněnské veletrhy je velmi osobní, a o to šťastnější a rád jsem, že letos podařilo znovu navázat na úspěšnou tradici strojírenských veletrhů zde na brněnském výstavišti. Uvědomuji si, že v posledních letech nebyla budoucnost výstavnictví – a to nejen tady v Brně, ale všude ve světě –, vůbec jistá. Fyzicky byl dokonce z důvodu restrikcí v době pandemie jeden ročník MSV vynechán.

Doba covidu nás mnohému naučila. Zintenzivnili jsme kontakt v online prostředí, který velmi zefektivňuje naši práci a bez kterého si dnes už naše fungování vůbec neumíme představit. Přesto se všichni zde můžeme přesvědčit, že právě osobní kontakt je k vybudování vztahů a důvěry mezi obchodními partnery v podstatě nenahraditelný. O tomto faktu nás přesvědčují i letošní počty účastníků veletrhu z řad vystavovatelů i návštěvníků, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Počet účastníků se letos významně zvýšil a já bych velmi rád touto cestou poblahopřál generálnímu řediteli Tomáši Moravcovi a samozřejmě také Veletrhům Brno k tomuto úspěchu.

Zároveň chci poděkovat všem firmám, které na letošním veletrhu participují. Jsme nejprůmyslovější zemí Evropské unie a podle některých údajů dokonce světa. Proto na nás všechny důsledky současné krize velmi tvrdě dopadají. Český průmysl tvoří zhruba třetinu celého národního hospodářství. I proto potřebujeme strojírenský veletrh v Brně a vás, společnosti, které hledají obchodní partnery a snaží se pronikat na zahraniční trhy, snaží se o expanzi. A já vás ubezpečuji, že tady nejsem v roli návštěvníka. Přicházíme s řešeními, jak vám firmám pomoci v současné situaci i přes zdražování energií, a tím i dalších vstupů do výroby, a i přes další faktory ovlivňující dodavatelské řetězce, udržet konkurenceschopnost.

Konkurenceschopnost je klíčová pro prosperitu celé České republiky. Program podpory na zvýšené náklady na zemní plyn a elektřinu pro velké firmy, společný rámec evropského řešení pro zastropování cen energií pro malé a střední podniky, využití dočasného krizového rámce na pomoc podnikům postiženým ruskou agresí na Ukrajině či řešení nedostatku pracovních sil – to jsou klíčová témata a to jsou i okruhy naší podpory, které jsme buď už připravili, anebo je připravujeme. S celou škálou další podpory a našich služeb se můžete seznámit i zde v rámci České národní expozice.

Společně musíme přečkat dobu, kdy se zbavujeme surovinové a energetické závislosti především na Rusku, a společně si musíme vytvořit nové vztahy, na čemž intenzivně pracujeme. MSV je také vhodnou příležitostí vykročit správným směrem. A já vám všem, i nám všem, přeji v tomto hodně sil a úspěchů.

 

Datum: 6.10.2022 15:56:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště