Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Projev předsedy Vlády ČR Petra Fialy na zahájení MSV


Premiér ve svém prvním zahajovacím projevu na MSV ujistil podnikatele o připravenosti vlády pomáhat firmám s překonáním současných náročných výzev. Klíčem k budoucí prosperitě jsou podle něj inovace.


„Jsem skutečně rád, že mám možnost se zúčastnit tohoto slavnostního zahájení MSV. Byl jsem tu mnohokrát a mám i zkušenosti s dlouhou tradicí tohoto veletrhu, protože jsem se narodil, vyrůstal a žiji v Brně a už v dětství jsem MSV navštěvoval. Pro nás kluky z Brna to bylo tehdy v normalizační šedi takové barevné okno do světa. Mohli jsme tady vidět přístroje a stroje, které jsme jinak vidět nemohli, na to vzpomínám.

Doba se samozřejmě změnila, změnil se i MSV, ale jedna věc se nezměnila. MSV není obyčejný veletrh, je to výjimečné setkání odborníků, vrcholových manažerů, investorů ze všech oblastí průmyslu. Je to výborná příležitost prohlédnout si novinky v průmyslových oborech a je to i příležitost ukázat sílu českých firem, České republiky a navázat zde nové kontakty. Jsme země hrdá na svou průmyslovou a podnikatelskou tradici, a jsme si vědomi, že abychom si tuto pozici udrželi, nesmíme se přestat rozvíjet. Proto jsem velmi rád, že se letošní ročník veletrhu soustředí na témata, která jsou spojena s vývojem, inovacemi, průmyslem 4.0 a která jsou dnes mimořádně atraktivní a aktuální.

Naše ekonomika prochází velmi těžkou zkouškou. Po pandemii covidu je tu válka na Ukrajině, energetická krize, vynucené změny na světových trzích. To všechno naše firmy až nemilosrdně nutí k tomu, aby se adaptovaly na nové podmínky a čelily novým výzvám rychleji a dynamičtěji než v dobách, které bychom mohli označit za klidné. Inovace dnes nejsou jenom otázkou uspoření nákladů nebo konkurenčních výhod. Pro řadu firem se dnes stávají otázkou přežití a tlak v tomto směru je na naše podnikatele obrovský. Ale pokud tyto výzvy dokážeme uchopit správně, mohou se stát příležitostí a posunout Českou republiku kupředu. Je to samozřejmě úkol pro české firmy, ale je to úkol i pro vládu, která je připravena firmám se změnami a inovacemi pomáhat a poskytovat jim záruku a podporu, ať už v rámci stávajících programů nebo s pomocí nových nástrojů, které připravujeme na národní i unijní úrovni. Investice do vývoje a pomoc odpovědným firmám je v zájmu nás všech a chci vás ujistit, že česká vláda si v této věci uvědomuje svoji zodpovědnost.

Trávil jsem zde dnes většinu dne. Jsem rád, že jsem se mohl účastnit sněmu Svazu průmyslu a dopravy, diskutovat s reprezentanty průmyslu a českých firem. Ale jsem také moc rád, že jsem měl možnost projít aspoň některé expozice MSV a podívat se na příklady úspěšných řešení v oblasti inovací.

Přeji vám všem, abyste se tu inspirovali, abyste tu nalezli nové kontakty, a nám všem přeji, aby byl letošní MSV úspěšný.“

 

Datum: 6.10.2022 15:52:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště