Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Český svaz chovatelů masného skotu chce ukázat v Brně všech 22 plemen masného skotu chovaných v České republice.

 

Kolik vystavovatelů z vašeho svazu se připravuje na červnovou Národní výstavu v Brně a kolik zvířat přivezou?
V tuto chvíli by ode mě bylo nezodpovědné předjímat počet zvířat, neboť teprve před nedávnem jsme zveřejnili kompletní podmínky pro chovatele (včetně těch finančních) na základě kterých se teprve budou rozhodovat o tom, zda se výstavy i letos zúčastní či nikoliv. Termín pro zaslání přihlášek je stanoven až na půli května, takže moudřejší budeme až po vyhodnocení všech obdržených přihlášek po tomto datu. Nicméně, i přesto, že finanční situace není ideální, jsem optimista a jak znám náladu mezi chovateli masného skotu, tak věřím, že expozice masných plemen skotu bude zajištěna v obdobném rozsahu jako tomu bylo na předchozích výstavách. Očekávám tedy, že se v červnu bude na brněnském výstavišti prezentovat zhruba 250 kusů masných plemen skotu.

Český svaz chovatelů masného skotu bude mít na výstavě největší počet zvířat i největší rozmanitost plemen, podaří se Vám ukázat všechna plemena chovaná v ČR?
Pevně v to doufáme, i když i zde je předčasné z výše uvedených důvodů o tom hovořit. Limitujícím faktorem samozřejmě zůstává i finanční a časová náročnost spojená s účastí a přípravou zvířat na výstavu. Snažíme se však i chovatele méně početných masných plemen, pro která nebude organizována soutěžní přehlídka, motivovat k tomu, aby se výstavy zúčastnili a své plemeno na výstavě zviditelnili. Zda to budou nakonec úplně všechna či nikoliv, na to si společně počkejme až do Brna.

Nejrozšířenějším plemenem masného skotu je u nás Charolais, které zřejmě bude mít na výstavě největší zastoupení. Která netradiční nebo zvláštní  plemena návštěvníci uvidí? A čím jsou zvláštní?
Skutečně předpokládáme, že největší zastoupení budou mít plemena charolais spolu s aberdeen angusem a francouzským limousinem. Z plemen méně početných, nebo chcete-li „exotických“, očekáváme zájem o výstavu například ze strany chovatelů japonského plemene wagyu, které vyniká vyhlášenou kvalitou masa či plemenem dexter, které je zase jedním z nejstarších plemen v Evropě. Zároveň se jedná o nejmenší evropské plemeno skotu, pro představu je přibližně o polovinu menší než plemeno hereford.

Na výstavě v Brně proběhne Národní šampionát, který je zřejmě vaší nejdůležitější výstavou roku. Jaký význam má ocenění z tohoto šampionátu pro chovatele?
Pro chovatele masného skotu je národní šampionát v Brně opravdu nejdůležitějších soutěžní přehlídkou roku 2013. Je to ideální možnost, jak na jednom místě prezentovat všechna masná plemena a jak ukázat výsledky chovatelské a šlechtitelské práce širokému okruhu návštěvníků z řad odborné, ale i laické veřejnosti. Pro chovatele má samozřejmě větší význam ta odborná veřejnost, neboť komerční zúročení ve formě lepšího prodeje plemenného materiálu je právě tím hlavním smyslem, proč se chovatelé na výstavách prezentují a vzájemně se mezi sebou porovnávají. Pro chovatele, který prodává plemenná zvířata či je to jeho cílem, by aktivní účast na výstavě měla být skoro samozřejmostí. V neposlední řadě výstavu navštíví rovněž mnoho zahraničních odborníků, kteří si i na základě kvality zvířat na výstavě udělají obrázek o celkové úrovni chovu skotu u nás, což se poté může pozitivně projevit na zájmu navázat s našimi chovateli mezinárodní spolupráci. To, že se to daří, jasně potvrzují počty vyvezených jalovic i plemenných býků.

Zájem o Národní výstavu projevují stále více zemědělci a zástupci firem ze zahraničí. Jaké jméno mají čeští chovatelé v zahraničí? Ze kterých zemí přichází nejčastěji zájem o nákup zvířat?
Dlouhodobě máme velice dobrou spolupráci a úzké vazby na téměř všechny země západní Evropy odkud k nám na výstavy jezdí zástupci chovatelských organizací i samotní chovatelé. Ne náhodou jsme si proto v roce 2011 během národní výstavy zvolili Brno jako místo evropského zasedání chovatelů plemene blonde d‘Aquitaine. Letos plánujeme něco podobného, tentokráte však pro plemeno masný simentál. V nedávné minulosti se nám podařilo navázat velmi úspěšné kontakty např. s pobaltskými republikami, kam se nám podařilo již exportovat značné množství plemenných zvířat jak jsem o tom hovořil výše. Nemohu také nejmenovat naše nejbližší sousedy Slováky se kterými stále udržujeme velmi dobré kontakty.

Troufám si tedy tvrdit, že masný skot z České republiky má v Evropě, a už nejenom tam, velmi dobré jméno. Masný skot je vyhledávanou komoditou na trhu celé EU a třetích zemí nejenom z důvodu vysoké kvality suroviny, ale stále více nabývá na významu i z pohledu produkce plemenných zvířat. Náš národní systém plemenářské práce v chovech masného skotu je v Evropě vnímán jako velmi vyspělý a v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi nemá konkurenci. To má za následek stále se zvyšující zájem o česká kvalitní plemenná zvířata, a to jak na východ, tak i na západ od našich hranic.

Kromě zmíněných přehlídek zvířat, chystáte nějaký doprovodný program pro návštěvníky?
Vzhledem k tomu, že odborný program v podobě hodnocení a šampionátu jednotlivých masných plemen jsme z kapacitních důvodů museli rozdělit do dvou dnů, na ostatní doprovodný program nám již nezbývá mnoho času a prostoru. I tak ale chceme na sobotní odpoledne uspořádat divácky atraktivní přehlídku chovatelských skupin či v neděli po obědě zopakovat úspěšnou soutěž našich mladých chovatelů sdružených v Junior teamu, který pod naším svazem funguje již třetím rokem. Kromě toho by se v prostorách výstaviště mělo v pátečním dopoledni konat již zmíněné jednání evropské pracovní skupiny pro plemeno masný simentál.

Pokračuje soutěž Junior teamu a pokud ano, kolik mladých chovatelů uvidíme v Brně? Neodpustím si otázku, kolik bude nejmladšímu soutěžícímu?
Soutěž plánujeme, a proto již počátkem dubna organizujeme pro naše mladé chovatele pracovní setkání, na kterém by si měli opět zdokonalit své chovatelské dovednosti ve vztahu k předvádění  a přípravě zvířat na výstavu. Kolik bude účastníků a kolik bude nejmladšímu, tak na to si společně budeme muset ještě počkat.

Jaká aktuální témata  řeší v současnosti Český svaz chovatelů masného skotu?
Témat k řešení je stále dost, což je ale samozřejmě dobře. Pokud mám být konkrétní tak se snažíme například stále zdokonalovat náš systém šlechtění a plemenářské práce ku příkladu při testaci a výběru plemenných býků; svaz se rozšiřuje i co do počtu plemen, která zastřešuje; zapojili jsme se do mezinárodního hodnocení masného skotu; rozšířili jsme svoje aktivity o obchodní činnost či rozvíjíme mezinárodní spolupráci. A v neposlední řadě bedlivě sledujeme vývoj reformy společné zemědělské politiky po roce 2014, neboť ta bude pro budoucnost našeho zemědělství a masného skotu nevyjímaje naprosto klíčová.

Děkujeme za rozhovor
Martina Kremlová, Veletrhy Brno

Datum: 6.5.2013 14:15:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště