Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Počty zvířat na farmách rostou spolu se zájmem o zdravé produkty

 

Svaz chovatelů ovcí a koz připravil pro národní výstavu krásnou ukázku plemen, registrovaných v českých chovech. Na brněnském výstavišti obsadil kolem devadesáti kotců, ve kterých je k vidění přes 200 kusů zvířat včetně poskakujících kůzlat a jehňat. „Jsme spokojeni. Na stánku máme poměrně živo. Lidé se hodně ptají, takže konzultujeme, radíme a poskytujeme informace. Od rána jsme se s kolegy nezastavili, takže je vidět, jak je účast na výstavě tohoto formátu nutná a chovu ovcí a koz prospěšná,“ říká Richard Konrád, šlechtitel Svazu chovatelů ovcí a koz a jeden z pořadatelů.


Na místě je k vidění osm plemen koz, u nichž se v České republice vede plemenná kniha. „Máme tu i několik rarit. Tou první je walliserská koza – kombinované plemeno pocházející původně ze Švýcarska; máme tu plemenného kozla, tři plemenné kozy a k tomu kůzlata. Jsou to zvířata poměrně velká a krásně zbarvená, kdy polovina těla je černá a druhá polovina bílá, rohatá, s velmi dlouhou srstí spadající víceméně až k zemi, takže na pohled vypadají velmi krásně. Další rarity představují zástupci dvou srstnatých plemen koza mohérová a koza kašmírová,“ říká Richard Konrád s tím, že na výstavě nesmí chybět ani nejvýkonnější dojné plemeno, koza anglonubijská, a samozřejmě i naše národní plemena - koza bílá krátkosrstá a koza hnědá krátkosrstá.

Co se týče ovcí, vyzdvihuje Richard Konrád představitele masných plemen, která jsou podle jeho slov na opravdu špičkové úrovni. Patří k nim například francouzské plemeno Charollais, anglická plemena Suffolk a Oxford Down či Texel. „Z dalších zástupců kombinovaných plemen bych zmínil krásné expozice zvířat Clun Forest, ovce romanovské či Romney a máme tu i zástupce hobby chovatelství, jako jsou ovce kamerunská, ovce vřesová anebo další rarita - ovce quessantská. Tato nejmenší, černě zbarvená a rohatá ovečka, chovaná na území Evropy, dosahuje v kohoutku kolem 30 až 40 cm. Opravdu je to miniaturní ovečka vhodná pro chov na dvorky a dvorečky,“ shrnuje Richard Konrád.

Chov ovcí a koz zaznamenal v České republice velký boom zejména v posledních letech, kdy čeští chovatelé kontinuálně získávali od Evropské unie i českého ministerstva zemědělství finanční prostředky na podporu svých chovů. V posledních pěti letech došlo k nárůstu početních stavů zvířat na farmách hlavně u koz. Rodinné farmy se hodně zaměřily na výrobu a zpracování mléka a výrobu mléčných výrobků, především kozích sýrů, o které je čím dál větší zájem a dobře se prodávají. I to je důvod, proč farmy prosperují a zvyšují nejen svoji produkci, ale i počty zvířat, přestože samotných chovatelů výrazně nepřibývá.

„Řekl bych, že čeští spotřebitelé se čím dál víc snaží dostávat ke kvalitním, doma vyrobeným výrobkům. Proto je poměrně velký zájem o produkty tzv. ze dvora.  Posun směrem ke zdravé výživě, zejména mezi mladými lidmi, je evidentní,“ říká Richard Konrád, šlechtitel Svazu chovatelů ovcí a koz krátce po komentované prohlídce v pavilonu P, která je nedílnou součástí Národní výstavy hospodářských zvířat.

Datum: 12.5.2017 18:30:00

Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště