Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Příběh židlochovických muflonů

 

Přestože mufloni se objevili v zemích střední Evropy až ve druhé polovině 19. století jako lovná zvěř chovaná v oborách, byli přemístěni z Vídně na Mikulovsko až počátkem století dvacátého. Ze všech druhů lovné zvěře v českých honitbách proslavili Českou republiku nejvíce. Kvalitou chovu i počtem kusů patříme k absolutní špičce. I když se mezi odborníky vedou diskuse o nepůvodnosti muflonů v naší krajině, daří se u nás muflonům velmi dobře a v české přírodě se bez větších problémů zabydleli.

K místům, která jsou chovem muflonů vyhlášená, patří lesní závod Židlochovice. Mufloní zvěř je zde chována ve čtyřech oborách a jedné volné honitbě. Myslivost tu má dlouholetou tradici, sahající až do 16. století, první zmínky o chovu velké spárkaté zvěře pochází z roku 1567. Významný vzestup zaznamenala židlochovická myslivost především za vlády Habsburků. Provoz reprezentačních honiteb pokračoval i po vzniku Československa v roce 1918 po konfiskaci majetku Habsburků, i po roce 1945, kdy československé státní lesy převzaly hospodaření v lesích bývalého lichtenštejnského panství.

Lesní závod Židlochovice vystaví v Brně devět krásných trofejí – tři muflony (Muflon 257,55 b., obora Termanec; Muflon 252,45 b., obora Termanec; Muflon 246,20 b, honitba Diváky), dále pak tři trofeje daňků (Daněk 203,73 b., obora Soutok; Daněk 224,22 b. obora Termanec; Daněk 217,10 b., obora Termanec), dvě trofeje jelenů (Jelen 230,92 b., obora Bulhary; Jelen 236,60 b., obora Moravský Krumlov) a jednu trofej srnce (Srnec 165,15 b, honitba Proklatá). 


Souběžně také

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vystavovatelé

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště