Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

OPTA
3.-5.3. 2023

Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie

Oční optika spadá do druhé vlny zavádění EET

 

Přes nejasnosti ve výkladu zákona a rozpory v posuzování činnosti očních optiků ze strany různých orgánů státní správy je zřejmé, že optiky by již měly své tržby elektronicky evidovat. Vyplynulo to z veletržní přednášky Jana Zahálky z poradenské společnosti Re-medical, která se problematikou EET zabývá na žádost Společenstva českých optiků a optometristů.


Přestože druhá vlna EET vztahující se na maloobchod a velkoobchod běží od 1. března 2017, řada optiků stále nemá jasno, zda již musí evidovat své tržby. Někteří z nich se pokládají především za výrobce zdravotnických potřeb a počítají s registrací do EET až ve čtvrté vlně od 1. června 2018. Nahrává jim stanovisko ministerstva zdravotnictví, které optiky ve vztahu k SÚKL pokládá za výrobce, a také nejasnost výkladu zákona o evidenci tržeb, kde se různí i doporučení úředníků jednotlivých finančních úřadů. Podle právníka Jana Zahálky však tito oční optici zbytečně riskují, protože na nezávazná vyjádření úředníků nelze spoléhat a zatím všechny signály svědčí o tom, že Generální finanční ředitelství považuje oční optiku za maloobchod.

“Prozatím zůstává oční optika oblastí, kde finanční úřady nemají úplně jasno a čeká se na centrální rozhodnutí. Některé optiky využívají této nejistoty k odkladu a zatím se do systému nepřihlásily. Jiné říkají, že jim to riziko nestojí za to, protože náklady na EET nejsou zase tak vysoké a příští rok se budou muset registrovat stejně. Sice rozumím obecnému odporu k regulacím, ale ti, kteří registraci oddalují, z mého pohledu určitě riskují,” říká Jan Zahálka a připomíná zákonem stanovenou pokutu až 500 tisíc korun a hrozící uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti. “Situace zde není úplně jasná, takže při pochybnostech by pokuta optikovi spíše neměla být udělena, ale spoléhat na to nelze. Naše zkušenosti jsou takové, že úředníci dokáží velice rychle měnit stanoviska a vyměřovat pokuty,” varuje právník. Jedinou cestou, jak získat právně vymahatelné vyjádření, je podle něj požádat místně příslušný finanční úřad o závazné posouzení o určení evidované tržby. Ale moc nadějné to podle Zahálky není, protože zatím se závazně úřad vyjádřil jen ve smyslu, že zabroušení skel do obruby není výrobní činnost, ale pouze dokončující operace před prodejem zákazníkovi, takže tržba z ní musí být evidována od 1. 3. 2017.

Navíc vedle zabrušování korekčních čoček do obrub v očních optikách probíhá také doplňkový prodej slunečních brýlí, pouzder na brýle, čisticích roztoků aj. Pokud tento doplňkový prodej dosahuje maximálně 49 % z celkového obratu a méně než 175 tisíc korun ročně, je pokládán za tzv. minoritní činnost, která nemusí být do systému EET registrována od 1. 3. 2017. “Aby oční optika alespoň teoreticky nespadala do povinnosti registrovat se do EET ve druhé vlně, musí tedy v doplňkovém prodeji utržit maximálně v průměru 14 500 korun měsíčně a navíc považovat zabroušení dioptrických skel do obruby za výrobu brýlí, což nemá oporu v žádném zákoně,” shrnul Jan Zahálka s tím, že tento “partyzánský” postup nemůže nikomu doporučit.

O přednášku na téma EET byl na veletrhu OPTA mimořádný zájem a následovala také debata o konkrétních problémech spojených s evidencí. Nejasné je třeba danění zálohy přijaté na vícero druhů zboží, které se daní v různých sazbách DPH.

Společnost Re-medical se zabývá právní pomocí a poradenstvím ve zdravotnictví. S SČOO spolupracuje dlouhodobě a mj. vypracovala metodiky pro optiky a optometristy, které shrnují veškeré legislativní požadavky na výkon jejich profesí.

Datum: 13.3.2017 8:13:00

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

VIDEO

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště