Exoskelet od společnosti MEBSTER pomáhá lidem znovu se postavit na vlastní nohy. Odnáší si cenu
Pasivní exoskelet Unilexa je první zdravotní pomůckou od výzkumně-vývojová firmy Mebster, aby umožnila lidem s poraněním páteře znovu chodit. Produkt získal cenu Zlatý Rehaprotex za nejlepší exponát na letošním veletrhu.
Exosketet spadá do první kategorie zdravotnických prostředků, čili mezi ty s nejnižší mírou rizika. Funguje tak, že člověk si prakticky „obleče nové nohy“. Konstrukce je totiž tvořena modulárním systémem se dvěma kotníkovými a jedním kyčelním kloubem, které jsou propojeny do jednoho celku. Díky systému suchých zipů a objímek je schopen si ji nasadit bez jakékoliv asistence. „Ačkoliv exoskelet svým způsobem nahrazuje nohy, uživatel se neobejde bez podpory berlí, chodítka nebo bradlového chodníku,“ vysvětlil výkonný ředitel společnosti Michal Gloger. Převážením dopředu a do stran následně vytvoří zatížení, které umožňuje pohyb kupředu.
Ze začátku se doporučuje osobám chodit alespoň půl hodiny, s tréninkem se ale může navýšit i na hodinu či dvě denně. „Čím více člověk chodí, tím více se mu posiluje svalstvo a je pak schopen trénovat déle,“ zdůraznil Gloger.
K dispozici jsou nyní dvě verze: Prime (na fotografii vpravo), která je více univerzální a Home (na fotografii vlevo), jež se přizpůsobí na míru přímo klientovi podle jeho potřeb.
„Jako firma propagujeme i zdravý životní styl. Proto vyvíjíme technologii, která umožní každý den pracovat na zdravých návycích. Lidé se totiž nevyvinuli v sedě, ale vestoje. Když neustále sedíme, trpí tím vnitřní orgány, kostra i srdce a můžeme tím zažívat fyzickou a následně i psychickou nepohodu,“ vysvětluje motivaci k vytvoření produktu Gloger.
Do budoucna firma plánuje i exoskelet na pohon nebo s konstrukcí, která by umožňovala flexibilní pohyb v koleni.