Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

REHAPROTEX
14.-17.5. 2013

Mezinárodní veletrh rehabilitačních, kompenzačních a protetických pomůcek

Když se bezbariérové řešení nepovede

 

Veletržní přednáška Petra Šiky, specialisty na inkluzivní mobilitu a tvorbu přístupného prostředí pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, seznámila s pozitivními i naopak varujícími příklady bezbariérových úprav.

Snaha vyhovět zákonným požadavkům a vyjít vstříc osobám s omezenou schopností pohybu a orientace nemusí vždycky vést k očekávaným výsledkům. Názorně o tom přesvědčila přednáška „Zajímavosti ze světa inkluzivní mobility hendikepovaných osob“, která ukázala často nákladné, ale naprosto nevyhovující realizace.

Mnoho nepodařených řešení se najde mezi bezbariérovými rampami, které se u nás začaly stavět od 90tých let, ještě bez potřebné legislativy, a následky této živelné realizace jsou vidět dodnes. Petr Šika posluchačům ukázal často až neuvěřitelné případy ramp zakončených dvířky s klikou nebo několika schody. Výjimkou nejsou ani „luxusní“ rampy z leštěného mramoru neopatřené zábradlím nebo rampy se sklonem ještě překonávajícím příkrost schodiště. Na silnicích se zase setkáváme třeba s přechody, které sice jsou vybaveny vodicí lištou pro nevidomé, ale končí nesníženým obrubníkem. Záludné jsou i zebry zalomené, a to třeba několikrát, nebo zebry mířící místo na chodník do další silnice.

S neotřelými nápady přicházejí také bankovní instituce, které občas umísťují bankomaty jakoby vedeny cílem, aby jich zaručeně nemohl využít žádný vozíčkář. Bankomaty najdeme nad schody nebo hluboko utopené v obvodových zdech, kde na ně stěží dosáhne člověk bez hendikepu. I u jinak dobře přístupných bankomatů je přitom problémem už sklon monitoru, který je z úhlu sedícího člověka prakticky nečitelný. „Na zahraniční řešení tzv. dvojitých bankomatů, které jsou umístěny vedle sebe a v různých výškách, si ještě musíme počkat,“ konstatoval Petr Šika.

Typickou městskou bariérou jsou vstupní schodiště budovaná v domech z 19. století, kdy se začalo topit uhlím a kvůli uhelným sklepům se vstupy do domů zvedly přibližně o 80 centimetrů nad úroveň chodníku. V zahraničí přišli se zajímavým řešením pro jejich překonání pomocí schodišťové plošiny. K pozitivním příkladům patří také inteligentní toalety z Japonska vybavené nejen nejrůznější elektronikou, ale také umyvadlem dosažitelným přímo z toalety a relaxačním lůžkem. Parkování pro hendikepované zase může originálně - i když na naše poměry zřejmě příliš nákladně - vyřešit dům s výtahem pro osobní vozy. Jeho obyvatelé parkují přímo na terasách svých bytů, čímž zcela odpadají další problémy s bezbariérovým přístupem.

Naopak ukázkou, co všechno je většinová společnost schopná spáchat pod pláštíkem bezbariérových opatření, jsou tak široké vstupní dveře, že je vozíčkář bez pomoci nedokáže otevřít. Jiným odstrašujícím příkladem je bezbariérové informační centrum, k němuž vede jediný bezbariérový přístup a ten je zatarasený pevným billboardem. Nepřítelem vozíčkářů i lidí chodících o berlích jsou také designově elegantní, ovšem velmi nebezpečné zrcadlové podlahy z leštěného mramoru, jimiž se chlubí mnohá jinak vzorně bezbariérová obchodní centra.

Rehaprotex 2013

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště