Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

REHAPROTEX
14.-17.5. 2013

Mezinárodní veletrh rehabilitačních, kompenzačních a protetických pomůcek

Nejen informace, ale i seznámení s pomůckami v praxi

 

Konference „Odstraňování bariér v kontextu příspěvku na státní pomůcku“, kterou při veletrhu REHAPROTEX uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s Cechem mobility a Společenstvem výrobců a prodejců zdravotnických prostředků, spojila metodické školení s praktickými ukázkami různých typů pomůcek.

Na brněnské výstaviště přijelo přibližně 150 pracovníků úřadů práce nejen z jižní Moravy, ale z různých krajů České republiky, aby se blíže obeznámili s dopady nové právní úpravy přidělování příspěvku na zvláštní pomůcku. Legislativa platí necelý půlrok a úředníci, pod jejichž kompetenci přidělování nově spadá, se potřebují naučit posuzovat jednotlivé případy a zároveň získat povědomí o daných pomůckách. Tato metodická školení probíhají i v dalších městech, ale právě v Brně si díky spojení s veletrhem účastníci mohli zároveň prohlédnout konkrétní pomůcky, na které přispívají, a zjistit, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

V úvodním bloku konference byly vysvětleny základy právní úpravy příspěvku na zvláštní pomůcku a způsob posuzování zdravotního stavu u osob s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí. Posluchači se mohli dotazovat přímo tvůrců legislativy i metodiků na všechny nejasnosti v provádění a dozvěděli se také zajímavé statistické údaje. Jak informovala Hana Tasovská z ČSSZ, v roce 2012 bylo pro všechny pojistné i nepojistné dávky posouzeno 423 887 případů, mezi nimi i 10 365 posudků pro přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku. Plných 63 procent z nich se týkalo příspěvku na zakoupení motorového vozidla. Zároveň se díky rozvoji endoprotetiky významně proměnily obvyklé důvody k přiznání nároku na vozík. Ještě před 15 lety bylo nejčastějším důvodem pro přiznání postižení nožního kloubu, zatímco loni byla na prvním místě neurologická onemocnění jako těžké ochrnutí a obrna. Dalšími častými důvody byly choroby oběhové soustavy vedoucí k amputacím a úrazy, až poté následovala degenerativní onemocnění kyčle nebo kolene.

V rámci konference zazněly také informace o možné roli ergoterapeuta v řízení o příspěvku na zvláštní pomůcku a byla představena nabídka výrobců – členů Cechu mobility a Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků. Druhým blokem konference byly praktické ukázky možností překonávání bariér přímo ve veletržních expozicích. „Z pomůcek pro tělesně postižené šlo především o plošiny, stropní zvedací systémy a schodolezy . Na veletrhu si pracovníci úřadů práce mohli jednotlivé typy detailně prohlédnout a vyzkoušet, protože každý systém má jiné přednosti. Zjistili tak rozdíly, aby věděli, co mohou jednotlivým postiženým doporučovat a na co všechno jim mohou přispět,“ vysvětlil 

Štěpán Dařbuján, projektový manažer společnosti Erilens, která zákazníkům zpracovává projekty přímo na míru dle konkrétní pomůcky. Teprve na základě projektu pak klient žádá úřad práce o příspěvek. „Jako člen Cechu mobility a Asociace výrobců pomůcek se účastníme všech těchto školení a konferencí a s průběhem té brněnské jsme spokojeni,“ zhodnotil setkání Dařbuján a spokojeny byly také další zúčastněné společnosti jako Vecom,  Manus Prostějov nebo Horizont-Nare.

Rehaprotex 2013

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště