Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023

Stavební veletrh Brno

Chcete zdvojnásobit svou radost ze slunečného počasí? Pořiďte si fotovoltaiku!


Enormní zájem o využití energie ze slunce podpořila na jedné straně energetická krize, na druhé straně štědrá dotace z programu NZÚ. Ale jakou velikost fotovoltaické sestavy zvolit? Na tuto otázku odpovídala přednáška Jaroslava Šuvarského, jednatele společnosti S-POWER Energies, o kterou byl na Festivalu architektury velký zájem.

Zásadní je podle Jaroslava Šuvarského rozhodnutí, jestli chcete díky fotovoltaice pouze snížit vlastní náklady na energie, nebo chcete elektřinu i prodávat. V prvním případě se velikost bude odvíjet od spotřeby vašeho domu, charakteru vaší spotřeby a orientace a plochy střechy. „Nejčastěji prodáváme sestavu S-POWER MIDI, která po odečtení dotace přijde na 210 tisíc korun. Má velikost 5,52 kWp a 12 kusů panelů, které se vejdou téměř na každou střechu. Ročně vyrobí přibližně 5500 kWh elektřiny a přebytky se ukládají do 12kW baterie, což zhruba odpovídá dennímu cyklu čtyřčlenné rodiny,“ vysvětlil Jaroslav Šuvarský. V propočtech kalkulujících 25letou životnost podle něj náklady vycházejí asi na 2 Kč za 1 kWh a odhadovaná roční úspora (při průměrné ceně elektřiny 7 Kč/kWh a 90% spotřebě vyrobené elektřiny) přesahuje 34 tisíc ročně.

Kdo chce elektřinu i prodávat, potřebuje fotovoltaickou elektrárnu nadstandardní velikosti. Omezením je opět plocha střechy, případně velikost pozemku, a hlavně povolení distribuční společnosti, které v některých oblastech už není snadné získat. Proto Jaroslav Šuvarský doporučil ověřit si to v předstihu. Při předběžné kalkulaci se dále nesmí zapomínat, že výkup se týká pouze silové elektřiny, která představuje jen asi polovinu ceny, za kterou elektřinu nakupujeme od distributora. Navíc za slunečného počasí, kdy se do sítě najednou připojuje spousta solárních elektráren, výkupní cena přirozeně klesá. Jak varoval jednatel S-POWER Energies, za pár let může být výkupní cena elektřiny z fotovoltaiky právě z tohoto důvodu ještě nižší.

Důležité bude rozhodnutí, jestli chcete zelenou energii prodávat za fixní ceny, což je jednodušší, nebo za spotové ceny, což Jaroslav Šuvarský rozhodně doporučil, protože je to daleko výhodnější. Zároveň ale dodal, že výkup za spotové ceny není pro každého. Je třeba sledovat ceny zveřejňované den dopředu na www.ote-cr.cz a problematice trochu rozumět. „Výhodou je zde smart home řešení, které dokáže přizpůsobit spotřebu domácnosti aktuální ceně elektřiny v dané části dne, což dělá brutální cenový rozdíl,“ dodal odborník. Obecně při úvahách o nákupu fotovoltaiky poradil počítat s možností budoucího nákupu elektromobilu nebo hybridu, což výrazně ovlivní spotřebu. A připomněl, že s baterií je fotovoltaika stabilizačním prvkem sítě, proto mohou být tyto instalace v budoucnu bonifikovány.

 

Datum: 5.3.2023 9:38:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště