Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stavební veletrh Brno
2.-4.3. 2023

Stavební veletrh Brno

Geodetická kopule k bydlení má na veletrhu premiéru


V Brně prezentují premiéru naprosto ojedinělé stavební konstrukce u nás a možná i v Evropě. Inspirovali se ve světě, čerpali z nejnovějších vědeckých studií, supermoderních staveb, vizí z vesmíru, ale také z historických sídel indických císařů. „Geodetická kopule není něco, co bychom vymysleli. Poprvé to vlastně postavil pan architekt Richard Buckminster Fuller a řadu těchto kopulí najdeme ve světě - od obrovských, například v Montrealu až po menší projekty, které se dají koupit i přes čínské servery. My jsme postavili a vyvíjíme kopuli tak, aby to byla skutečně stavba k trvalému bydlení. Nebo také k rekreačnímu bydlení, případně využitelná jako cvičebna, bar, hvězdárna, zkrátka cokoliv si vymyslíme. Aby splňovala veškerý komfort od tepelné izolace, topení, chlazení až po dostatečný prostor,“ popisuje záměr Marek Polan ze společnosti Freedom Capital, která se na projektu podílí společně s firmou Estetico. Podobnému projektu se věnuje firma v Argentině, se kterou spolupracují.

Marek Polan: Stavba i údržba klasického domu má proti kopuli řadu mínusů

Jak se vůbec spolumajitel k netradičním stavbám dostal? Co ho vedlo k tomu, postavit na svém ranči v Březině u Křtin, kde se věnuje pólo koním, testovací kopuli a věnovat svůj čas a finance jejímu rozvoji? „Já se spíš považuji za investora a baví mě vizionářské projekty. S nemovitostmi pracuji už dlouhodobě a právě proto, že s nimi pracuji, vlastním i několik nemovitostí, o které se starám. Díky tomu vidím, jaké jsou problémy a náklady s údržbou i se stavbou nemovitostí. Řekl bych, že klasická nemovitost, ať už je stará nebo nová, má celou řadu nepřekonatelných mínusů, který my v této kopuli, v tom dómu, vlastně vůbec nemáme,“ vysvětluje svůj záměr Marek Polan a pokračuje: „Stavba nemá základy, má díky tvaru obrovskou aerodynamiku, ať už jde o odpor vzduchu, hluk či vítr. Vytápíme o 30 % menší plochu než v jakémkoli domě tvaru krychle nebo kvádru, který má stejně minimální využitelnost horních rohů budovy. Navíc proudění vzduchu není nikdy v hranatých tvarech ideální. Když se podíváte na projekty bydlení na Marsu a osídlování planet, na různé vize z filmu nebo vědecké studie, vlastně vždy uvidíte tvar kopule.“

Do týdne bydlíte za polovinu nákladů

Stavba je na půdorysu kružnice, má tvar půl koule a je postavena z dřevěných prutů, které jsou ve struktuře pentagonu, tedy pětiúhelníku. Podobně si staví včely plásty a podle Polana dobře vědí proč. Pětiúhelník je pevný a jednotlivé plochy se propojí do klenby. Marek Polan uvedl, že jsou připraveni v brzké době zahájit objednávku variabilních typů kopule, přizpůsobených zákazníkovi. Mezi nesporné výhody bude patřit fakt, že kopuli lze postavit v řádu několika dnů, není potřeba budovat základy, stavba stojí v prostoru umístěna na šesti pilířích. Díky novým moderním materiálům firma řeší izolační vrstvy pláště tak, aby byla stavba komfortní, ale současně cenově dostupná. „Věřím, že v takovéto stavbě může být budoucnost bydlení. Vzhledem k tomu, jak se prodražilo stavění, tedy práce a materiály, tak klademe ještě větší důraz na efektivitu. Dovyvíjíme stavbu technologicky tak, aby splňovala veškeré fyzikální vlastnosti z hlediska tepelné izolace a pevnosti, ale zároveň aby byla cenově přijatelná, dala se velmi snadno dopravit a velmi rychle postavit, třeba do týdne. A hlavně – její cena by neměla převyšovat 50 % nákladů běžné stavby na metr čtvereční,“ doplnil Polan. Pro zajímavost, jejich testovací kopule má průměr 7 metrů a díky výšce 4,2 metru nabízí možnost mezonetu nad hygienickou buňkou. Pro menší rodinu nebo pár tak umožní netradiční bydlení s minimálními náklady na údržbu, s možností rozšíření a vzájemného propojení dalších kopulí. A pozor, pro milovníky přírodního bydlení je k dispozici i možnost vytápění krbem na tuhá paliva. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

 

Datum: 3.3.2023 15:23:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště