Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STYL
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh módy STYL

KABO
19.-21.8. 2023

61. B2B veletrh obuvi a koženého zboží KABO

Osobnost roku 2020


Osobností roku 2020 za textilní a oděvní branži se stala Ing. Ludmila Hálkovová, Osobností roku 2020 z kožedělné branže je Václav Staněk.

Tento titul uděluje porota, složená ze zástupců Asociace textilního, oděvného a kožedělného průmyslu, České obuvnické a kožedělné asociace, Veletrhů Brno a.s. a redakce Světa textilu&obuvi vždy za uplynulý rok. Tentokrát tedy za rok 2020. Ocenění jsme vždy tradičně předávali na únorovém veletrhu STYL a KABO v Brně. Letos však „zaúřadoval“ covid, a tak se porota rozhodla předat tituly virtuálně.


Ing. Ludmila Hálkovová

Ing. Ludmila Hálkovová je absolventkou vysoké školy ekonomické v Praze, fakulta obchodní, specializace zahraniční obchod a dvouletého postgraduálního studia na fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Praktické zkušenosti z oblasti propagace a marketingu získala v reklamní agentuře Rapid. Podílela se na přípravě účasti ČR na světové výstavě EXPO Hannover 2000.

S problematikou textilní a oděvní výroby se poprvé setkala při práci na Ministerstvu průmyslu ČR. Mnohem hlubší pohled na tuto činnost získala ovšem až během působení v Asociaci textilního, oděvního a kožedělného průmyslu ATOK.

Paní Hálkovová pracovala v ATOK celých 20 let (2000 -2020).  Vykonávala zde řadu funkcí, a to od zástupkyně ředitele sekretariátu ATOK, přes zajišťování kontaktů se zahraničními partnery a propagaci českého textilního průmyslu doma i v zahraničí až po realizaci projektů Evropské unie.

Podílela se na činnosti ATOK v rámci jejího členství v Evropském sdružení výrobců textilního a oděvního průmyslu EURATEX, navazovala kontakty s partnerskými asociacemi jako např. s německým Gesamtverband Textil und Mode, saským VTI – Verband der Textil Industrie, polským PIOT a řadou dalších.

Zajišťovala účast českých textilních a oděvních firem v rámci tzv. Oficiálních účastí ČR na vybraných světových veletrzích jako např. Techtextil a Heimtextil,  ve Frankfurtu n. Mohanem, Texworld v Paříži, Rostextil v Moskvě a dalších akcích.

Stejně tak se podílela i na přípravě účastí ATOK na veletrhu STYL, kterých bylo celkem 40. Vedle technického zajištění expozice ATOK se zapojovala také do přípravy akcí, organizovaných v rámci doprovodných programů, a to od účasti členských firem na seminářích, odborných přednáškách, módních přehlídkách až po prezentace výsledků evropských projektů na jejichž realizaci se ATOK aktivně podílel.

Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a partnerskými asociacemi organizovala také obchodní mise českých podnikatelů např. do USA, Izraele, Německa, Severní Makedonie, Číny a na Tchaj-wan.

Všechny uvedené aktivity sloužily k propagaci českého textilního a oděvního průmyslu doma i v zahraničí, především však k podpoře spolupráce v oblasti odborného vzdělávání, vědy a výzkumu, a především obchodních kontaktů.  

Podílela se na realizaci 15 projektů EU zaměřených jak na odborné vzdělávání, rozvoj vědy a techniky, tak i na podporu spolupráce mezi evropskými asociacemi před a krátce po vstupu ČR do EU.


Václav Staněk

Václav Staněk (*1998) absolvoval sportovní gymnázium ve Zlíně, ale kvůli nemoci (diabetes) věděl, že se sportem nebude moci život. Již na škole začal podnikat a to díky nápadu, že bude designově inovovat pracovní flexiblovou obuv, kterou vyrábí firma jeho otce. Dokázal této obuvi dát úplně nový design a tím, že si uživatel může zvolit nejen střih, ale i vrchový materiál, typ podešve a vlastní logotyp, tuto obuv plně personifikoval. Co se týká sortimentu, tam byly v loňském roce nejvýraznějším přírůstkem tenisky z pravé „kůže“, na jejichž vývoji Václav Staněk a jeho tým rok pracovali. Aby se výroba vůbec mohla rozjet, Vasky si šly v létě pro podporu na crowdfundingovou platformu Hithit. Cílová částka byla 450 tisíc, nakonec se podařilo vybrat 5,5 milionu korun. Výroba se rozjela a tenisky se zařadily vedle farmářek, polobotek, pantoflí nebo sandálů do stálé nabídky. Vyrábějí se v několika barevných variantách a střizích.

Boty ze Zlína jsou už zase pojem a letos si vyšlapaly cestu na nejprestižnější obchodní adresu v Česku. Je to díky Vasky – značce bot, kterou vymyslel a vyrábí dvaadvacetiletý Václav Staněk. Boty pro něj se dnes vyrábějí dokonce ve čtyřech různých továrnách, včetně obuvnické firmy Flexiko jeho otce. Produkce se pohybuje průměrně kolem dvanácti tisíc párů bot měsíčně. Díky zakázkám od firmy Vasky mohou nadále fungovat a mají naplněné kapacity i další výrobní obuvnické firmy, které by jinak vzhledem k nuceně uzavřeným obchodům s obuví neměli kam a komu dodávat. V roce 2020 dodala firma Vasky k prodejům obuv za 140 milionů korun, což je proti roku 2019 zvýšení o 300 procent.  V loňském roce firma rozšířila produktové portfolium, přidala tenisky a nově i oblečení a doplňky. „Zároveň máme taky víc zkušeností a víc zákazníků se k nám vrací, a hlavně věřím, že ten náš produkt je prostě dobrý,“ vysvětluje raketový nárůst Václav Staněk.

Netají se tím, že je pro něj jako rodáka ze Zlína největší inspirací nejslavnější obuvník světa Tomáš Baťa. Snaží se mu vyrovnat v nárůstech obratu a v počtu vyrobených bot v jednotlivých rocích podnikání – a zatím se mu to daří. „Baťa ve 24 letech vyrobil 240 tisíc párů bot, já na to mám ještě dva roky,“ směje se.

Václav Staněk jde přitom opačnou cestou než celá řada zavedených retailerů, kteří vyklízejí prodejny v obchodních centrech a na drahých ulicích a stěhují se jen do online světa. Tam Vasky začínaly. „Myslím, že pro náš sortiment, pro boty, potřebujeme omnichannel prodej, online i prodejny, kde si lidi můžou boty zkusit,“ popisuje prodejní strategii.

 

Datum: 13.8.2021 20:18:00

Fotogalerie STYL-KABO

Mohlo by vás zajímat

Video

Vybíráme z firem STYL

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Vybíráme z firem KABO

Data platná pro Katalog - únor 2023

 

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště