TECHAGRO
7.-11.4. 2024
Mezinárodní veletrh zemědělské techniky
Ministr zemědělství Ghany po 55 letech v Česku
Na veletrhu TECHAGRO se dnes uskutečnilo Česko-ghanské zemědělsko-potravinářské obchodní fórum, a to za účasti ghanského ministra zemědělství Owusu Afriyie Akoto. „Z hlediska spolupráce obou zemí v oblasti zemědělství a potravinářství se jedná o významnou událost, neboť poprvé navštívil ministr zemědělství Ghany naši zemi v roce 1963 a nyní je to podruhé, po dlouhých 55 letech,“ uvedla v úvodním projevu velvyslankyně České republiky v Ghaně Margita Fuchsová.
„Jsem za tuto příležitost velmi rád,“ potvrdil dnes v Brně ministr zemědělství Ghany, který se v Česku zajímá o spolupráci a možné investice v oblasti mechanizace zemědělství, produkce potravin a zpracování zemědělských produktů. Ve svém vystoupení připomněl, že Ghana klade velký důraz na transformaci malých, několikahektarových farem, které v tamním zemědělství hrají důležitou roli. Ghana je známá jako významný producent kakaových bobů, banánů a dalšího ovoce, a jsou to právě sektory jako zemědělství a služby, na kterých je ghanská ekonomika závislá.
Zemědělství a na ně navazující agroprůmysl je pro ghanskou vládu jednou z prioritních oblastí, které chce přednostně rozvíjet a jak dnes zaznělo i ze strany Česko-ghanské obchodní komory, ve kterém zaměstnává velký počet lidí. K dalším prioritám patří rozvoj infrastruktury, sociální oblast (školství a zdravotnictví), vládní služby (různé registry) a turistika. Velvyslankyně Ghany v České republice Virginia Hesse dnes na brněnském fóru hovořila o potenciálu, který v sobě skrývá trh této západoafrické země s 25 miliony obyvatel, a zejména o hlavních ghanských institucích a nástrojích na ochranu investic. „Ghana je místem, na kterém je dobré v tomto okamžiku být,“ zakončila své vystoupení Virginia Hesse.
Z české strany se početné ghanské delegaci dostalo základních informací o české ekonomice a obchodu, o komoditách, které Česká republika produkuje a se kterými obchoduje jak v oblasti rostlinné, tak živočišné výroby, a také o vzájemném obchodu v daném sektoru mezi Českou republikou a zeměmi Afriky. Tereza Černá z českého ministerstva zemědělství připomněla, že naše společnosti se v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu orientují z více než 95 procent na trh EU, na africký kontinent směřuje pouze 0,6 % produkce českých výrobců. Proto je setkání dobrou příležitostí hovořit o tom, jak tato čísla změnit, kde se mohou české firmy na ghanském trhu uplatnit, jak je možné je podpořit a motivovat ke spolupráci.
Československo mělo s Ghanou velmi dobré obchodní vztahy v 60. a 70. letech minulého století, bylo považováno za jednoho ze strategických partnerů. Cílem současných snah je opět oživit tuto tradici a zvýšit intenzitu bilaterálních vztahů. Co se týče aktuálních čísel a vzájemného obchodu, podle údajů Českého statistického úřadu se český vývoz do Ghany přibližně vrátil k číslům roku 2012 a v roce 2016 činil 23,49 mil. USD, dovoz z Ghany za posledních pět let postupně klesl na 3,37 mil. USD. Perspektivními produkty pro dovoz do Ghany jsou například cukr, mléko a smetana v prášku, pivo, destiláty, pšenice, hnojiva, traktory a další zemědělská technika, zařízení na zpracování ovoce, zařízení na úpravu vody, vybavení drůbežáren, plnící linky na nápoje a další.