Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS INVEST
23.-27.4. 2013

Mezinárodní veletrh investičních příležitostí, podnikání a rozvoje v regionech

Projekt ZmapujTo řeší černé skládky

 

Projekt ZmapujTo – bič na černé skládky – prezentovali na veletrhu ENVIBRNO zástupci serveru EnviWeb s.r.o. Cílem je zmapovat černé skládky v České republice, kterých je v současnosti asi tisícovka. Měla by vzniknout jakási platforma pro obce a městské části, které mají na starosti určité území a naše služba jim umožní přístup on-line na nahlášené černé skládky.

„Projekt je určen všem, jímž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Například uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle pomocí mobilní aplikace nebo prostřednictví interaktivního webového formuláře. Lze také nahlásit přeplněné kontejnery,“ řekl Miroslav Kubásek, jednatel společnosti EnviWeb. Připomněl, že včasné zlikvidování malé skládky je ekonomicky výhodné. Větší problémy  nastávají pokud je nepořádek umístěn na soukromých pozemcích, jinak skládku uklízejí obce.

Všechny nahlášené skládky se objeví v mapě skládek na www.ZmapujTo.cz , momentálně je jich tam už víc než 800. „V tuto chvíli si větší část lidí položí otázku "K čemu je to vlastně dobré? Tím že se skládky zmapují se přece nic nevyřeší, samy se neuklidí..." To je samozřejmě pravda, nicméně aby se uklidit mohly, musí se o nich nejprve někdo dovědět, ať už je to úředník na místním obecním úřadu, majitel lesa, správce komunikace, nebo třeba ekologický aktivista. Zkrátka ten, kdo má povinnost nebo chuť skládku uklidit,“ řekl Kubásek.

Podle něho má projekt ZmapujTo má ambici být nejen bezzubým "bonzblokem" ale především nástrojem pro všechny, kteří se problematikou černých skládek chtějí zabývat. Obcím a městským částem ale třeba i ekologickým sdružením nabízí možnost bezplatného zasílání upozornění o výskytu nových černých skládek na jejich zájmovém území a také jejich administraci. Tím že se černá skládka včas objeví a odstraní, se zabrání jejímu dalšímu rozrůstání, a tím se snižují i náklady na její  likvidaci, bezpečnost dětí, zvířat, snižuje riziko vážnějšího poškození životního prostředí.

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 190,6 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2011 tak garance stouply o zhruba 30 miliard korun. Vyplývá to z informací, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. Od roku 1991 do konce roku 2012 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za téměř 207,6 miliardy korun.

Podle dalších informací serveru EnviWeb stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Navýšení v loňském roce souvisí podle ministerstva financí s garancemi na úhradu nákladů na likvidaci ekologické zátěže po chemické těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem u státního podniku DIAMO. Je možné hovořit o jedné z největších škod na životním prostředí v ČR. Náklady na její odstraňování dosahují výše cca 1,3 miliardy korun ročně a potrvá ještě 30 let.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie - URBIS INVEST

Současně také

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště