Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
2.-4.9. 2020

Konference chytrých řešení pro města a obce

Richard Stallman v Brně šířil povědomí o svobodném sofwaru

<h2>Richard Stallman v Brně šířil povědomí o svobodném sofwaru</h2>

Američan Richard Stallman patřil k zajímavým osobnostem letošního ročníku URBIS SMART CITY FAIR a panelistům sekce Digitální město. Ve světě je známý jako zakladatel hnutí svobodného softvaru, projektu GNU a od roku 1985 také nadace Free Software Foundation. Své ideály a respekt vůči lidskému soukromí dnes představil publiku, kdy se ve své hodinové přednášce zaměřil na vysvětlení fungování svobodného softwaru. „Neměli bychom nikomu dovolit, aby o nás sbíral informace, kdo kam jezdí, kde nakupuje, jaké restaurace navštěvuje nebo s kým se baví,“ apeloval na posluchače muž, který přiznal, že platí téměř výhradně v hotovosti a nepoužívá chytrý telefon.

 

Američan Richard Stallman patřil k zajímavým osobnostem letošního ročníku URBIS SMART CITY FAIR a panelistům sekce Digitální město. Ve světě je známý jako zakladatel hnutí svobodného softvaru, projektu GNU a od roku 1985 také nadace Free Software Foundation. Své ideály a respekt vůči lidskému soukromí dnes představil publiku, kdy se ve své hodinové přednášce zaměřil na vysvětlení fungování svobodného softwaru. „Neměli bychom nikomu dovolit, aby o nás sbíral informace, kdo kam jezdí, kde nakupuje, jaké restaurace navštěvuje nebo s kým se baví,“ apeloval na posluchače muž, který přiznal, že platí téměř výhradně v hotovosti a nepoužívá chytrý telefon.


Podle Richarda Stallmana je svoboda důležitou hodnotou a znamená, že člověk má nadvládu nad všemi činnostmi svého života včetně softwaru, který používá. Otevřeně pak kritizoval společnosti, které jsou pány nad uživateli a využívají své programy ke sledování jejich aktivit a sbírání dat o jejich činnosti nebo dokonce tato data dál prodávají, což vede k ohrožení svobody a demokracie.

„Například čtečce od Amazonu říkám Amazon Swindle, protože obelhává čtenáře knih. Amazon ví, co čtete, a pokud si uděláte poznámky nebo zvýrazníte text, okamžitě se to v Amazonu také dozví. Firmy také mohou omezovat sdílení, tak jako to Amazon udělal v roce 2009, kdy nechal vymazat tisícům čtenářů Orwellovu knihu,“ uvedl Richard Stallman a přidal spoustu dalších příkladů, kdy řada výrobců špehuje své uživatele prostřednictvím výrobků, které si koupí a užívají je. Upozorňoval také na to, jak naivní je myslet si, že vypnutím telefonu zabráníme odposlechu na dálku nebo jak servery mohou být vypnuty a pak už nemůže uživatel zařízení ovládat. „To jsem zažil u společností Google i Microsoft,“ uvedl dnes Richard Stallman, podle nějž by zvláště státy měly řešit svoje počítačové aktivity s využitím svobodných softwarů, aby si zachovaly svoji suverenitu v oblasti počítačových technologií. „Zabezpečení by mělo být všesměrné, tedy i vůči tomu, kdo provozuje software,“ dodal dnešní host.

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště