Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Projekt chytrá 5G tramvaj se představí na veletrhu v BrněChytrá města využívají k budování infrastruktury chytrá řešení. A právě jedno z takových řešení budoucnosti v oblasti veřejné dopravy budou společně prezentovat Škoda Group, O2 Czech Republic a INTENS Corporation na Veletrhu URBIS, který se uskuteční ve dnech 20.-22. 9. 2022 v Brně. Společnosti ze Skupiny PPF totiž společně pracují na projektu 5G tramvaje, která se prohání ulicemi Plzně a do budoucna se plánuje představit autonomní tramvaj na uzavřené trati.

"Chytrá řešení jsou obrovským přínosem pro všechna města i pro celou společnost. Pomocí inteligentních technologií můžeme snižovat spotřebu energií, zvyšovat životní úroveň i komfort obyvatel. Zároveň budeme i šetrnější k životnímu prostředí a zvýšíme také bezpečnost v každodenním provozu. Jsme rádi, že se naše skupina může na tomto rozvoji podíle," říká Jiří Liberda, generální ředitel společnosti Škoda Digital ze Škoda Group. O těchto technologiích spolu budou diskutovat na brněnském Výstavišti představitelé středoevropských měst a obcí a lídři v oboru "Smart City".

Letošní ročník Veletrhu URBIS nabídne zajímavou konferenci URBIS SMART CITY FAIR 2022, na které se návštěvníci Veletrhu ve čtyřech různých blocích dozví novinky v oblasti chytrých měst a technologií.  Na výstavní části Veletrhu si pak budou moci prohlédnou nejrůznější řešení pro obce a města. Souběžně s Veletrhem URBIS probíhá i projekt FUTURE MOBILITY, který je zaměřený na nové způsoby dopravy založené na čistých pohonech, sdílení, automatizaci a digitálních technologiích. Součástí výstavní části, která je propojená s URBIS SMART CITY FAIR 2022, bude i Demo city na venkovní ploše s praktickými ukázkami. Společný stánek Škoda Group, O2 Czech Republic a INTENS Corporation bude k vidění v pavilonu A1 na stánku 004.

První autonomní tramvaj v České republice

Obyvatelé Plzně jako první v České republice dostanou možnost vyzkoušet autonomní tramvaj na uzavřeném okruhu. Tato novinka v dopravě s sebou přinese řadu výhod charakteristických pro chytrá města. Senzory, které jsou schopny reagovat rychleji než člověk, zvýší bezpečnost dopravy. Dopravní podniky budou moci lépe plánovat kapacity, což umožní snižovat intervaly a celá doprava se tak zefektivní. V neposlední řadě tato inteligentní technologie umožní městům šetřit energii.

Projekt autonomní tramvaje propojil tři společnosti skupiny PPF, které jsou lídry ve svých odvětvích. Tato synergie umožňuje unikátní využití jejich know-how, jejímž výsledkem bude produkt, který nemá v České republice obdoby.

Tramvaje ForCity Smart společnosti Škoda Group odpovídají nejnovějším evropským normám. Cestujícím kromě pocitu bezpečí nabídnou i komfort v podobě klimatizace či míst pro kočárky, vozíčkáře a cyklisty. Tramvaje jsou plně přizpůsobeny plzeňským požadavkům a specifikům. Nabízejí tak mimo jiné technické řešení vhodné jak pro ostré oblouky, tak i pro náročné stoupání tratí ve městě.

Moderní tramvaje jsou vybaveny systémem od společnosti INTENS Corporation, který je lídrem v oblasti kooperativních systémů mobility. V tramvaji je rozmístěno široké spektrum senzorů, které dokážou sledovat trať a potenciální překážky a mohou tak na ně řidiče upozornit.

S okolním světem tramvaje komunikují prostřednictvím hybridní komunikace ITS G5 a mobilní sítě 5G, jejíž pokrytí zajišťuje O2 Czech Republic. Díky zapojení do programu 5G pro 5 měst, se Plzeň stala jedním z prvních měst, kde O2 tuto síť budovalo. Klíčovými vlastnostmi 5G sítě je rychlé stahování a odesílání dat a nízká odezva spolu s vysokou bezpečností přenosu dat.

Nedílnou součástí projektu je i Západočeská univerzita, jejíž fakulty se podílí na vývoji řídích systémů, senzoriky a odlehčených mechanických konstrukcí. Pro tyto účely vznikne i živý polygon, kde bude testování autonomní tramvaje probíhat.

 

Datum: 16.9.2022 8:01:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

4. - 6.6. 2024


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště