Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Studenti představili vítězné návrhy na proměnu svého města


Na konferenci URBIS SMART CITY FAIR byli vyhlášeni vítězové 9. ročníku mezinárodní studentské soutěže MUNISS. Soutěží zde týmy studentů zastupujících různé fakulty i vysoké školy, které společně řeší komplexní mezioborové téma zadané městem. Vítězný brněnský tým v projektu „Refield – nová šance pro brownfieldy“ navrhl nové využití tří zanedbaných oblastí města.


Už od roku 2011 se utkávají studentské týmy sestavené napříč fakultami i vysokými školami. MUNISS je pro ně příležitost vyzkoušet si mezioborovou spolupráci a propojit studium s praxí. Soutěž zároveň testuje spolupráci měst a univerzit, protože zadavatelem komplexních mezioborových témat jsou magistráty. Do devátého ročníku se zapojili i studenti z Bratislavy a soutěžní práce byly podle organizátorů velmi kvalitní. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo na EXPO STAGE konference URBIS SMART CITY FAIR.

Šestičlenný vítězný tým byl složen ze studentů tří brněnských univerzit – VUT, Masarykovy univerzity a Mendelovy univerzity. Jejich projekt „Refield – nová šance pro brownfieldy“ se zaměřil na tři brněnské lokality, které si zaslouží revitalizaci a nové využití. Pro území někdejší cihelny v Brně – Řečkovicích bylo důležité zajistit průchodnost. Studenti zde navrhli atraktivní parkovou úpravu se schopností adaptace na změnu klimatu. V návrhu nechybí třeba jezírka s průtokovým potokem pro maximální využití dešťové vody, sportovní vyžití pro děti i dospělé ani amfiteátr pro pořádání kulturních akcí a komunitních setkání. Studenti představili také originální řešení pro zanedbané území tzv. kadetky u vstupu do parku na Kraví hoře. Podle návrhu by zde mohl vzniknout alternativně laděný studentský prostor, kde nechybí ani bar nebo tržnice. Třetí návrh se zabýval brownfieldem bývalé továrny nedaleko vlakového a autobusového nádraží. Ze současného útočiště vyloučených skupin obyvatel by se podle studentů mohlo stát atraktivní veřejné prostranství s parkovou úpravou a třeba i družstevním a sociálním bydlením – s bonusem exkluzivních výhledů na dominanty města. Studenti připomněli, že v Brně je celkem 350 hektarů brownfieldů, což je plocha velká jako 400 náměstí Svobody, takže se určitě vyplatí jí zabývat.

Svůj projekt „Živá univerzita“ prezentoval také tým Slovenské technické univerzity, který se z podnětu města Bratislavy zaměřil na proměnu vnitrobloku v univerzitním kampusu. Poměrně velké území v bratislavském Starém městě se dnes používá jen jako parkoviště, ale mohl by tu vzniknout atraktivní prostor k různorodému využití nejen pro studenty, ale i pro veřejnost. Proměna kampusu v živé studentské město počítá třeba s pavilony pro studovny a klidovou zónu, jejichž zelené střechy poslouží k relaxaci i edukaci. Projekt má i rozsáhlý virtuální rozměr a autoři mysleli třeba i na systémy pro sdílení kol a koloběžek. Z důvodu karantény se ze tří členů týmu mohl na prezentaci dostavit pouze jeden, ale sklidil zasloužený potlesk.

Přihlášky do příštího, již 10. ročníku soutěže MUNISS je třeba podat do konce října 2020, na projektech pak týmy pracují v jarním semestru. Třeba brněnští studenti už vědí, že jejich tématem bude využití lokality za Zetorem včetně návrhu dopravní infrastruktury. Zástupci magistrátu soutěž pozorně sledují, a pokud se jim nějaká studie zalíbí, možná na ni dají zelené razítko a projekt se začne realizovat. Do příštího ročníku uvažuje o zapojení také město Vídeň a jeho Technická univerzita.

 

Datum: 3.9.2020 13:03:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

4. - 6.6. 2024


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště