Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

Teplárny Brno představí na veletrhu autobus na vodík i elektromobily


Vodíkový autobus, auto i kolo. Ale také například některý typ elektromobilu, a to včetně prvního plně elektrického SUV ŠKODA ENYAQ. Možnost předběhnout budoucnost a vyzkoušet si bezemisní dopravní prostředky nabídnou Teplárny Brno při zkušebních jízdách návštěvníkům veletrhu Future Mobility, který se koná 20. - 22. září 2022 na brněnském výstavišti v pavilon A1 a přilehlé venkovní ploše.

Ani současná energetická krize neznamená, že jsme rezignovali na čisté ovzduší.  Abychom naplnili náš závazek snížit na území města do roku 2030 emise CO2 o nejméně 40 procent, aktivně spolupracujeme hlavně s městskými firmami, jako jsou Teplárny Brno.Prototyp vodíkového autobusu mi před několika dny představili zástupci mobility & innovation production, s. r. o., ve spolupráci se společností ZETOR TRACTORS, která by se na jeho výrobě mohla podílet. Tím víc mne těší, že si ho mohou nyní prohlédnout i Brňané a vůbec poprvé se takovýmto vozidlem projet,“ uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková.

Potenciál vodíků při současných problémech zdůrazňují v poslední době rovněž představitelé Evropské unie. Brno je tedy zase o krok dopřed, nejen z toho důvodu, že využitím vodíku například v městské hromadné dopravě se zabýváme již delší čas, i proto, že v našich plánech počítáme především se zeleným vodíkem vyráběným pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů a nikoliv ze zemního plynu,“ doplnil brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Spolupráci na možném využití vodíku v MHD stvrdily Teplárny Brno se spolu s DPMB ve společném memorandu letos v květnu. „Nyní dokončujeme studii proveditelnosti umístění elektrolyzéru rámci našeho provozu v městské části Maloměřice a Obřany, který by vodík vyráběl s využitím solární energie. V areálu nebo jeho sousedství by pak měla vzniknout plnička pro autobusy městské hromadné dopravy,“ uvedl ředitel velkých projektů Jiří Šamánek. „První výsledky této kooperace by mohly být už v příštím roce,“ upřesnila primátorka Markéta Vaňková.

Již čtvrtým rokem jsou Teplárny Brno v moravské metropoli rovněž lídrem v rozvoji elektromobility a v tuto chvíli mají ve městě také nejhustší síť nabíjecích stanic. V současnosti provozují na čtyři desítky tzv. běžných (u každé se mohou nabíjet vždy dvě vozidla současně) plus tři rychlonabíječky. Do konce letošního roku pak rozšíří Teplárny Brno svoji síť na minimálně 50 stanic, do konce roku 2030 pak jejich počet stoupne na tři sta, navíc s co největším využitím solární energie. Kromě toho nabízí společnost majitelům elektrovozů rovněž veškeré služby spojené s nabíjením, a to včetně unikátního rezervačního systému. „Od počátku léta jsme také začali s vyznačováním E zón pro bezplatné parkování při nabíjení,“ poukázal radní Petr Kratochvíl na úzkou spolupráci města v oblasti čisté mobility.

Zajímavosti z programu Tepláren Brno na veletrhu Future mobility: pavilon A1


Přednášky

20.9.
15:20 - 15:35
Výstavba nabíjecí infrastruktury v Brně
Ing. Tom Kratochvíl
21.9.
15:00 - 15:15
Energie pro Brno – fotovoltaické panely
Ing. Jaroslav Crlík
22.9.
10:00 - 10:15
H2 v Brně
Ing. David Tišl

 

V rámci veletrhu bude možné pomocí ručního generátoru rozsvítit mapu Brna, vyzkoušet si jízdu elektromobilem Škoda Enyaq nebo soutěžit o elektromobil na týden zdarma.

Venkovní expozice tepláren pak nabídne možnost projet se vodíkovým autobusem, autem nebo na vodíkovém kole.

V rámci partnerství zde bude převádět elektrické vozy i náš partner AZ servis, který si společně s TB připravil soutěže o dárky pro návštěvníky veletrhu.

Kontakt 

Ing. Zuzana Novotná
Vedoucí kanceláře společnosti
Teplárny Brno, a.s.
GSM: 704 656 170
e-mail: novotna@teplarny.cz
www.teplarny.cz

 

Datum: 19.9.2022 17:09:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

4. - 6.6. 2024


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště