Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

URBIS SMART CITY FAIR
4.-6.6. 2024

Veletrh chytrých řešení pro města a obce

URBIS Fair řízení


Poslední blok URBIS Fair řízení se nesl v duchu nakládání s financemi a jak je správně využít pro zlepšení životní úrovně občanů ve městech a obcích. Hlavním problém vidí většina řečníků v celkové nejistotě nyní v době kovidové, dále v získávání relevantních dat potřebných k vypracování projektu a ve složitém přesvědčování politického vedení na všech úrovních. Společně diskutovali Daniel Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj, ředitelka Svazu měst a obcí Romana Vladyková a za slovenský Smart Cities Klub Vladimír Jurika.


Peníze na smart city jsou, ale…

Kovid otevřel nové příležitosti pro restart ekonomiky a s tím související projekty chytrých měst (smart city). Na tyto projekty existují nové, nemalé peníze, které se nyní stát a potmažmo města a obce musí snažit získat a smysluplně využít. Důležitá je v současné době podpora pilotních projektů. Zásadní je ovšem vysvětlit veřejnosti, co ji smart city může přinést a také zapojení akademické sféry do nových projektů. „Obálka pro Českou republiku je relativně velká“ říká David Koppitz, náměstek ministryně pro místní rozvoj. „Peněz zde leží hodně, ale jsou svázány s různými podmínkami a čerpáním v čase. A to je dnes velký problém, navíc vázne ochota investovat do samotné přípravy projektů, protože máme stále spoustu neznámých,“ dodává.

Smart city – chytré město podle občanů

 S tím souhlasí i Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí. „Velkým problémem současné doby je nejistota. Musíme nastavit rozpočty, ale nevíme, jaké nám přitečou finance, když se všechno mění ze dne na den,“ říká. Proto svaz bojuje o jednoznačně nastavený systém, který umožní rozumné a jasné plánování rozpočtů. Nyní po kovidu se hodí jedno z témat Odolné obce, obce, které umí reagovat na situace jako je například současná pandemie. Toto téma je nutné nadále rozvíjet. Svaz má nastavené i globální cíle do roku 2035 a 2050 mezi které patří dobrý život lidí každého věku a stavu, prosperující země, kde lidé jsou na prvním místě, větší zapojení občanů do rozhodování a patriotismus. „Nedávno mi jedna paní primátorka řekla, že smart city je jako bio, předražené a o ničem. A toto myšlení musíme změnit. Je potřeba lidem vysvětlit, že smart city je město podle nich a pro ně. Smart city funguje jako hodiny, kde s každým zrealizovaným projektem posouváme obec na hodinových ručičkách o kousek dopředu. Jsme krásná země – bezpečná, s relativně příjemným klimatem a bohatou historií,“ sděluje Vladyková. 

Důležité je mít vzdělané regiony

Své zkušenosti přijel sdělit i zástupce Smart Cities Klubu ze Slovenska, pan Vladimír Jurik. Na Slovensku byla situace už tak dost komplikovaná – právě nastoupila nová vláda a přišla pandemie. Nicméně SCK rozhodl, že tenhle stav naopak využijí pro restart lokální ekonomiky. „Rozdělování peněz by mělo být spíše ekonomickým rozhodnutím než poltickým,“ myslí si Jurik. „Stát by měl pouze dát objednávku a dále by to mělo mít už ekonomický rámec,“ vysvětluje postoj Smart Cities Klubu jeho šéf. Stejně jako jeho kolegové z ČR říká, že peněz je dost a priority si určujeme sami, jen je potřeba je umět správně a efektivně využít. A to tak, abychom nezadlužili ještě děti svých dětí. „Důležité je mít vzdělané a environmentálně vyspělé regiony, takové regiony jsou potom lákadlem pro soukromé investory. A nenaříkat, ale přicházet se zajímavými a smysluplnými návrhy,“ zakončuje svůj projev Jurik.

Datum: 3.9.2020 13:03:00

Současně také

FUTURE MOBILITY

4. - 6.6. 2024


Fotogalerie

Video

Mohlo by vás zajímat

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště