Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

WOODTEC
---

Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl

Firma ROJEK prezentuje tepelnou techniku vhodnou pro kotlíkové dotace

 

Na veletrhu WOOD-TEC je vidět, že se zvyšuje zájem o tepelnou techniku, tedy přímo o kotle. Způsobily to dotace, které bude možno získat na přelomu letošního a příštího roku. Na výměnu kotlů má být celkem určeno devět miliard korun, akce by měla proběhnout ve třech vlnách. Nejvyšší výdaje spojené s pořízením a výměnou kotle, které ministerstvo životního prostředí uzná jako základ pro výpočet dotace činí 150 000 korun. Do roku 2020 chce tento rezort umožnit výměnu asi 80 000 kotlů na tuhá paliva. Nejkontroverznějším aspektem při této výměně je nutnost alespoň částečného zateplení místnosti. Nové kotle zaplatí Evropská unie, do dotací se tentokrát zapojí všechny kraje.

Vhodné kotle pro tuto výměnu prezentuje na veletrhu WOOD-TEC firma ROJEK. Tato technika nové generace patří k jednomu z nosných výrobních programů firmy. Jde především o novinku 2015 – automatický kotel originální konstrukce, se kterým lze vytápět levně a ekologicky. I tento kotel patří mezi dotovanou techniku na vytápění, přičemž jeho cena dosahuje s DPH 80 000 korun,“ řekl majitel firmy Evžen Rojek. Jedná se o automatický kotel ROJEK A25, při kterém lze spalovat hnědé uhlí Ořech 2 a pelety. Má vysokou účinnost a minimální emisní zátěž pro okolí. Navíc potřebuje obsluhu pouze jednou za čtyři dny. Řízení kotle a okruhu vytápění probíhá standardně modulační elektronickou ovládací jednotkou ROJEK ST 480 zPID, která ovládá plynule otáčky ventilátoru a v cyklech podavač paliva. Technika je vybavena čtyřmi čerpadly (kotlový okruh a cirkulace). V základu kotle je zabudovaný modul pro ovládání jednoho směšovacího ventilu. Regulaci je možné doplnit vnějším čidlem pro snímání venkovní teploty a řídit tak kotel. Díky modulaci lze tento kotel využívat v celém rozsahu výkonu u obou certifikovaných paliv, což může ušetřit až patnáct procent za palivo. Pro zajímavost lze uvést, že za Ořech 2 lidé zaplatí 3 koruny za kilogram a kilogram pelet stojí dvojnásobek. Zřejmě tedy lidé budou topit Ořechem. Výhodou kotle je, že hořáky mohou být montovány z pravé nebo levé strany včetně zásobníku na palivo. Firma dává záruku na těsnost kotlového tělesa 3 roky, přičemž musí majitel dodržet provozní podmínky.

Rojek upozornil, že od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh výrobcem dodávány jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Po 1. 9. 2022 smí být užívány jenom kotle minimálně 3 emisní třídy včetně a vyšší.

V expozici je k vidění i další vhodný kotel – zplynovací kotel ROJEK KPT. Tato řada (KTP 20, 30 a 80) je určena ke spalování hnědého uhlí velikosti Kostka. Dalším možným alternativním palivem je palivové dřevo, krátké kusové dřevo, čerstvé piliny, vlhčí štěpky i ostatní vlhčí biomasa, dřevěné nebo hnědouhelné brikety a zmíněné černé uhlí Kostka. Palivo je možno míchat podle doporučení výrobce, což umožňuje originální konstrukce ohniště s využitím dvoustupňového spalování. Při něm dochází k dokonalému využití a vyhoření paliva. Suché dřevo není podmínkou, vyšší obsah vlhkosti má však vliv na výhřevnost paliva a výkon kotle. Kotle jsou konstruovány na menší komínový tah. K přednostem zplyňovacích kotlů na tuhá paliva patří nízký komínový tah, ocelové kotlové těleso kompletně chlazené vodou, dochlazovací smyčka, menší spotřeba zásoby paliva, zrychlený ohřev vody, ruční řízení sekundárního vzduchu a široká kombinace paliv.

Dalším zajímavým exponátem z rodiny kotlů je automatický kotel PELLET. Tato řada se vyrábí ve třech provedeních, a to 20, 25, 30. Tato technika vznikla spojením zplynovacích kotlů a zachovala si všechny užitné vlastnosti a výhod typu kotle Rojek KTP s hořákem na kvalitní bílé dřevní pelety. Hořáky se šnekovým dopravníkem mohou být do kotlů montovány dle přání zákazníka na speciálně upravená odklopná dvířka s pravým nebo levým otvíráním včetně umístění zásobníku paliva. Tato technika automaticky spaluje pouze kvalitní bílé dřevní pelety o průměru 6 mm s délkou do 35 mm. Výhodou těchto kotlů je, že mohou pracovat v automatickém režimu i několik dnů a komfort automatického zapálení a dohoření. Hořák lze řídit pokojovým termostatem nebo pomocí vnitřních hodin umístěných v hořáku. Lze dosáhnout velkou úsporu nákladů na vytápění, neboť člověk topí pouze, kdy potřebuje. Technika má nízkou emisní zátěž pro okolí, důležitá je také úspora prostoru na uskladnění paliva.

Rodinná akciová společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje má více než 90tiletou strojírenskou tradici. Firmu založil pan Josef Rojek v roce 1921, který s kvalitními klasickými dřevoobráběcími stroji vlastní konstrukce úspěšně prosperoval, a to i v období hospodářské krize v letech válečných. Tradici přerušil až rok 1948, lze připomenout, že mnohé stroje z té doby jsou dodnes funkční a stále se hojně používají. Rodinnou firmu obnovil jeho vnuk Mgr. Jiří Rojek v roce 1991. Nyní patří tato společnost k významným světovým výrobcům v tomto oboru a má trvalé obchodní zastoupení ve více než 65 státech světa. Vyráběné dřevoobráběcí stroje a tepelnou techniku prezentujeme na významných světových veletrzích a zájem o výrobky ROJEK neustále roste.

Datum: 21.10.2015 15:00:00

Mohlo by vás zajímat

Facebook

Vybíráme z firem 2017

 

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště