MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Doprovodná výstava k Minerálům Brno na podzim 2022
Konec listopadu (26. - 27. 11.) přivádí do Brna opět již tradiční mineralogickou akci na brněnském
výstavišti, v pavilonu B, tentokrát již 45. mezinárodní prodejní výstavu
Minerály Brno.
Na podzimní termín bývá navázána také již tradiční doprovodná výstava, tentokrát na téma „Minerály širšího brněnského okolí“. Touto výstavou bude zakončen cyklus výstav věnovaných mineralogii a lokalitám jižní a jihozápadní Moravy, když zrealizovány byly v minulých letech celkem tři a tato čtvrtá výstava na ně logicky a geograficky navazuje.
Brněnsko je bohaté na nerostné suroviny
Celé naše zájmové území je poměrně bohaté na různé nerostné suroviny, které byly historicky i poměrně nedávno těženy. Z nejintenzivněji těžených surovin, kromě vápence, jde v území bezesporu o uhlí, které bylo v Rosicko – oslavanském revíru těženo až do počátku 90. let minulého století. Právě na šachtách a haldách zdejšího revíru bylo nalezeno a popsáno mnoho desítek minerálních druhů, z nichž některé se daly ještě poměrně nedávno stále ještě na těchto místech nalézat. Na naší výstavě bude možno shlédnout ukázky ryzí síry, čermíkitu, godovikovitu, voltaitu, metavoltinu, kratochvílitu, ryzího selenu a mnoha dalších druhů. Jde především o minerály vzniklé při prohořívání uhelných hald. Zejména z dolů ve Zbýšově vynikají ukázky marmarošských démantů, anhydritu, živic, kalcitu aj. Z nedalekých Čučic bude vystaven místní grafit.
Ze staršího dolování na rudy i nerudy (železo, mangan, fluorit) bude na výstavě prezentována řada typických nerostů z území Javůrku, Šmelcovny, Lažánek a Maršova.
Výrazné a mimořádně efektní budou jistě ukázky lupenitého a tabulovitého barytu z Dřínové u Tišnova. Tato lokalita překvapuje i v posledních letech krásnými drúzami barytu a kalcitu, občas i se žlutým fluoritem. Dříve se tu objevily i krásné jehlicovité ukázky aragonitu, někdy i v pizolitickém vývoji.
Ukázky z lomů v Brně
Autoři se též pokusili v co největší míře prezentovat na této výstavě starší ukázky nerostů z dříve těžených lomů v brněnské aglomeraci. Z těch nejvýznamnějších jde o lomy v Bosonohách, Bystrci, Komíně a v Pisárkách. Tyto lokality poskytly v minulosti řadu krásných nerostných ukázek a v rámci brněnského masívu odsud pocházely nejbohatší ukázky měděných rud.
Z klasické paleontologické, ale i mineralogické lokality Stránská skála budou vystaveny krásné historické ukázky zdejších „medovců“, tj. žlutohnědých sloupcovitých drúz kalcitu, jimiž tato lokalita v minulosti vynikala.
Z Blučiny budou také prezentovány krásné drúzy čirých krystalů sádrovce, které tu byly objeveny při stavbě dálničního mostu pro budoucí dálnici D2 do Bratislavy.
Nechybět budou také „klasické“ moravské lokality, jako Květnice u Tišnova se svými drúzami odrůd křemene (ametysty, citríny, záhnědy, někdy i s tabulkami barytu); Černá hora s lupeny molybdenitu; Moravské Bránice s krásnými krystaly hessonitu; Olomučany se zdejšími „koblížky“ a řada dalších větších i menších výskytů.
Určitou specialitou bude separátní výstava různých ukázek leštěných vápenců z Moravského krasu, včetně broušených kabošonů z těchto vápenců.
Rudické geody
Samostatně se zmíním o příležitosti, která se návštěvníkům Minerálů Brno naskytne zcela ojediněle, a to pouze tyto dva dny. Autorům výstavy se podařilo shromáždit výrazně přes sto vybraných ukázek těch nejvýraznějších „rudických geod“, které na tuto výstavu zapůjčilo několik soukromých sběratelů, ale i muzejních institucí. Svým rozsahem a kvalitou půjde o zcela mimořádnou příležitost vidět na jednom místě nejlepší dosažitelné ukázky těchto geod jak z jejich klasických lokalit v okolí Rudice a Olomučan, tak z mnoha redeponovaných sekundárních nalezišť v Brně a dalších místech na jih od Brna (na výstavě až po Žabčice). Takto rozsáhlá výstava geod nikdy ještě nebyla realizována a zřejmě se ani nebude nikdy opakovat.
Fosilie Moravského krasu
V rámci území CHKO Moravský kras budou tentokrát vystaveny i vybrané ukázky fosilií, kterými je Moravský kras velmi bohatý. Půjde zejména o efektní ukázky amonitů, ježovek, brachiopodů, korálů, mušlí a mnoha dalších zkamenělin. Fosilie budou na výstavě k vidění též z lomů na brněnských Hádech.
Autoři doprovodné výstavy L. Kráčmar a R. Votava zvou všechny návštěvníky Minerálů Brno ke shlédnutí této neopakovatelné výstavy, kde budou často i žasnout, co se v Brně a nejbližším okolí v minulosti dalo nalézt
Autoři také na tomto místě děkují ochotě mnoha sběratelů a též několika muzeí, jejichž přesný seznam bude součástí všech výstavních vitrín, za mimořádnou vstřícnost k zapůjčení některých vystavovaných exponátů z jejich sbírek.
Dr. Luděk Kráčmar