MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Doprovodná výstava představí mineralogické bohatství Jesenicka, šperkové kameny a tvorbu světově proslulého šperkaře
Také k letošním listopadovým Minerálům Brno bude připravena doprovodná výstava, tentokrát na téma Minerály Jesenicka. Bude vystaveno na 500 vzorků minerálů a drahých kamenů, které budou po mineralogické stránce reprezentovat bohatství tohoto regionu.
Zastoupeny budou vzorky ze známých rudních ložisek Zlaté Hory, Horní Benešov, Horní Město, Zálesí, Horní Hoštice nebo Nová Ves u Rýmařova, lokalit kontaktních minerálů - Žulová, Vápenná, pegmatitů - Maršíkov, Vernířovice, ale i minerály metamorfovaných hornin - Zlatý Chlum, Sobotín, Petrov nad Desnou, Nový Malín, Branná, Krásné u Šumperka či alpských asociací - Vernířovice, Sobotín.
Výstava obsáhne kromě Jesenicka i mineralogické lokality Rychlebských hor a Šumperska. Návštěvníci se seznámí i s minerály z jiných, většinou méně známých lokalit, jako např. Potúčník, Stará Červená Voda, Velká Kraš, Skorošice, Adolfovice, Krákořice, Horní Lipová (Pomezí a Bohrloch).
Z význačných exponátů, se kterými se návštěvníci budou moci na výstavě v listopadu osobně seznámit, stojí za zmínku velmi ucelené soubory minerálů oxidačních zón ložisek Nová Ves u Rýmařova a Zlaté Hory. Ze Zlatých Hor pocházejí výjimečně dlouhé jehlice cerusitu (o délce až 5 cm), velmi vzácný berlinit, který se v České republice nachází pouze v této lokalitě, nebo až 1 cm velké plíšky zlata. Z Nové Vsi u Rýmařova stojí za pozornost velmi kvalitní vzorky cerusitu (trojčata až 1 cm velká), anglesitu, pyromorfitu nebo v ČR vzácného dundasitu (polokoule o průměru 4 mm). K vidění bude nikelín, skutterudit, clausthalit a ryzí stříbro z ložisek Zálesí a Horní Hoštice či vzácný jordanit, minerály stříbra a jedinečné ukázky hnědého pyromorfitu z Horního Města, dále budou zastoupeny unikátní pseudomorfózy křemene po kalcitu a zejména barytu o velikosti původních krystalů až přes 10 cm ze starého kutiska na Bohrlochu u Lipové. Za zhlédnutí budou jistě stát raritní ukázky zlata (i krystalovaného) a doprovodných teluridů ze Zlatého Chlumu u Jeseníku a také bohaté ukázky s granáty – almandiny.
Z nerudních minerálů návštěvníky jistě zaujmou krásné velké krystaly epidotu, magnetitu (krystaly 1 cm), granátu (almandinu – až 3 cm velké krystaly) ze Sobotína nebo klasické ukázky plovoucích granátů ( hessonitů – přes 8 cm velké) i drúzových vzorků s epidoty, vesuviany a hesonity ze Žulové a Vápenné. Chybět nebudou ani známé beryly a chrysoberyly z Maršíkova a Vernířovic nebo křišťály z Korálových jam, Mísečné či Staré Červené Vody. Z vápencových lomů v Horní Lipové vyniknou bohaté ukázky malachitu a chryzokolu a drúzy křemene. Krásné a málo známé jsou i bohaté ukázky prehnitu, rutilu a červeného anatasu z okolí Skřítku (Vernířovice).
Pro regionální sběratele bude jistě zajímavá kolekce minerálů z Potúčníku u Hanušovic s kvalitními krystaly andalusitu, bohatými ukázkami pyrofylitu a safíru nebo korund, kyanit z dnes již zaniklé lokality Franziskazeche (nyní součást města Šumperk).
Výstavu Mineralogické bohatství Jesenicka doprovodí také expozice věnovaná Šperkovým kamenům současnosti a ukázky tvorby světově známého šperkaře Karla Votipky.