Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin

Nová kniha dr. Ivana Mrázka DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ na výstavě Minerály Brno

 

Na listopadové výstavě MINERÁLY BRNO bude skvělá příležitost zakoupit novou, letos vydanou knihu RNDr. Ivana Mrázka s názvem DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ a to přímo od autora. Dr. Mrázek bude na výstavě osobně přítomen, což bude jistě zajímavá příležitost k setkání s autorem. Dr. Ivan Mrázek se účastnil výstavy MINERÁLY BRNO v roce 2010 se svou knihou Drahé kameny Moravy a Slezska, která byla tehdy rozebrána během jednoho dne.  

RNDr. Ivan Mrázek je významný odborník, přednáší na Filozofické fakultě MU, je autorem několika odborných i populárně‐naučných publikací. Ve své desáté knize, DRAHÉ KAMENY STAROVĚKÝCH CIVILIZACÍ, předkládá exaktní údaje získané vlastním studiem ve významných světových muzeích v Londýně, Paříži, Římě, Aténách, Vídni, Káhiře, Mexiko City a na cestách za archeologickými památkami Itálie, Řecka včetně Kréty a Kyklad, Egypta, Mexika a Střední Ameriky. Tato publikace představuje drahé kameny a jejich zpracování v různých oblastech starověkého světa.

Drahé kameny jsou mistrovskými díly přírody a okouzlují člověka od nepaměti. Přispívá k tomu i stará víra v magickou, uzdravující a obšťastňující moc kamenů. Pro svou výjimečnost a vzácnost bývaly symbolem bohatství a moci. Mimořádná krása drahých kamenů byla zdrojem inspirace umělců mnoha starověkých kultur, které zanechaly výraznou stopu na cestě k naší civilizaci. Nevšední vlastnosti vyhradily drahým kamenům nezastupitelné místo v dějinách lidstva. Drahé kameny pomáhají při dešifrování hospodářských a kulturních styků – mezi různými oblastmi starověkého světa a přinášejí svědectví o sociálních a rituálních stránkách života starověké společnosti.

Mezi starověkými civilizacemi dominuje Egypt, jehož tradice ve využívání drahých kamenů (tyrkys, karneol, lapis lazuli, amazonit) ovlivnily i další starověké civilizace - kykladskou, mínojskou civilizaci na Krétě i mykénskou civilizaci na řecké pevnině. V knize je pojednáno o drahých kamenech v antickém Řecku (např. sochy ze zlata a drahých kamenů) nebo římském impériu (velké císařské kameje vyryté v sardonyxu). Jedna z kapitol je věnována antickým gemám v českých zemích. Významným tématem je spojení civilizací ve Středozemí s Mezopotámií (stezka lapisu lazuli) a civilizací údolí Indu a nefritová kultura starověké Číny. Závěrečná část díla představuje drahé kameny (nad zlato ceněný jadeit, tyrkys, obsidián) v Mexiku, v předkolumbovských andských kulturách v Peru - tyrkys, chryzokol, sodalit, obsidián, mušlovina – přezdívaná „červené zlato Inků“.

Jde o výpravnou publikaci. Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně a je doplněna o bohatý obrazový a grafický materiál - mapky, tabulky, barevné fotografie a kresby, a je tak přínosná nejen pro odborníky z humanitních a přírodovědných oborů, ale také pro zájemce o drahé kameny z řad široké veřejnosti.

Kniha vyšla v Nakladatelství Masarykovy univerzity v roce 2013 a byla přihlášena do soutěže o nejkrásnější knihu roku. 

  

 

Zdroj: Katalog publikací MU

Datum: 23.8.2013 14:40:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště