MINERÁLY BRNO
18.-19.11. 2023
Mezinárodní prodejní výstava minerálů, fosilií, šperků a přírodnin
Rýžování zlata s geology z Masarykovy univerzity
Na letošních červencových Minerálech Brno si můžete
vyzkoušet rýžování zlata. Bude probíhat na venkovních plochách před pavilonem B
a povedou Vás studenti Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy
univerzity.
Co je to rýžování a k čemu je dobré?
Rýžování je nejstarším způsobem získávání zlata a cenných těžkých minerálů, například granátů. Již staří Keltové takto získávali na našem území zlato, z kterého razili své mince. Jedná se o mechanický proces, při kterém se využívá zemská přitažlivost. Zatímco lehká zrnka, např. křemeny a živce nebo zbytky hornin, se během rýžování vznáší ve vodě a díky odstředivé síle jsou odnášeny pryč, naopak kovy (např. zlatinky, rudy cínu) nebo těžší, většinou tmavé, minerály (např. granát aj.) svou vahou propadávají skrz lehkou hmotu na dno rýžovací pánve.
A jak na to?
Kroužení rýžovací pánví naplněné štěrkopískem společně s vodou se na první pohled zdá velmi jednoduchá - dalo by se říct - až primitivní činnost, ale zdání klame. Při bližším pohledu záhy zjistíme, že najít správný grif, abychom si nevysypali cenný materiál obsahující vytoužený poklad do vody, zase tak jednoduché není a vyžaduje trochu cviku.
Toužíte stát se na chvíli zlatokopem, vzít do rukou rýžovací pánev, ponořit ji do vody a přenést se doby, kdy neexistovaly žádné těžební stroje, a zkusit si vyrýžovat malý poklad? Pokud jste alespoň jednou odpověděli: „Ano, výborně,“ studenti Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Vás rádi zasvětí do tajů rýžování.